Slovenija

Že šest ustavnih presoj zoper zakon, ki je v veljavi komaj 22 dni

Ljubljana, 22. 01. 2014 06.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni svet je s 34 glasovi za in nobenim proti podprl ustavno presojo nepremičninskega davka. To bo že šesta zahteva za ustavno presojo letos uveljavljenega zakona o davku na nepremičnine.

Državni svet je s 34 glasovi za in nobenim proti podprl zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti zakona o davku na nepremičnine in predlog za začasno zadržanje zakona. To bo šesta zahteva za ustavno presojo letos uveljavljenega zakona o davku na nepremičnine.

Ustavno sodišče bo zahtevo za ustavno presojo zakona o davku na nepremičnine prvič obravnavalo na seji v četrtek, ko bo predvidoma tudi odločalo o predlogu za začasno zadržanje izvajanja.

Zahtevo za oceno ustavnosti je pripravila interesna skupina kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev, državni svetnik Alojz Kovšca pa je omenil tri sklope, zaradi katerih je zakon o davku na nepremičnine po mnenju interesne skupine neustaven. Tako zakon po njihovem mnenju ne upošteva posebnosti razvoja lastništva nepremičnin v državi, izpostavljajo tudi temeljne značilnosti omejitve davčnega poseganja v lastninsko pravico in vidik avtonomije financiranja občin.

Kot je ocenil Kovšca, ki je spomnil, da je DS ves čas sprejemanja zakona opozarjal na nepravilnost izhodišč nepremičninskega davka, je to sistemski zakon, ki rešuje akutne fiskalne probleme, prinaša pa velike posledice. Načelo enakosti obdavčitve ni enako, zakon bistveno posega v obstoječa družbena razmerja, predvsem v lokalno samoupravo, je poudaril.

Davek na nepremičnine je v veljavi komaj 22 dni, pa je zoper njega vloženih že šest zahtev za ustavno presojo.
Davek na nepremičnine je v veljavi komaj 22 dni, pa je zoper njega vloženih že šest zahtev za ustavno presojo. FOTO: POP TV

Nepremičnine so bile sicer že doslej obremenjene z nadomestilom za stavbno zemljišče, a je bila obremenitev po njegovem mnenju bistveno drugačna - ne po sistemu uravnilovke, ampak po subtilnem sistemu lokalnih interesov. "Lepota lokalne samouprave je, da bolj upošteva lokalne posebnosti, zato tudi lokalna samouprava obstaja. Gre za drugačno obremenitev in drugačen način izpostavljenosti," je še poudaril Kovšča.

Zahtevo DS za ustavno presojo zakona o davku na nepremičnine so doslej vložili skupina poslancev na čelu s SDS, občina Rogašovci, Združenje občin Slovenije, Mestna občina Koper in Skupnost občin Slovenije.

Državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar je spomnila na stališče vlade za začasno zadržanje zakona, in sicer da bi v tem primeru nastale težje popravljive posledice kot v primeru nezadržanja, in nato ugotovitve, da je zakon v neskladju z ustavo. "Če pride do zadržanja zakona, se ustavijo vsi pripravljalni postopki s prvo odmero davka. Če se to zgodi, je ogrožena prva odmera davka in s tem tudi prihodki za lokalne skupnosti in državni proračun, pri čemer je problematika lokalnih skupnosti tukaj večja," je poudarila državna sekretarka, ki se sicer strinja s pobudo, da ustavno sodišče zadevo prednostno obravnava.

Zahtevo vložila tudi Skupnost občin

Skupnost občin Slovenije je danes na ustavno sodišče vložila zahtevo za presojo ustavnosti zakona o davku na nepremičnine. To je peta zahteva, ki se osredotoča na interese lokalne samouprave in avtonomijo lokalnih skupnosti.

V skupnosti občin menijo, da bo zakon posegel v avtonomijo lokalnih skupnosti, in sicer s tem, da jim bo odvzel del avtonomnega finančnega vira in tudi instrument prostorske politike.

Vlada vztraja, da je zakon o davku na nepremičnine skladen z ustavo.
Vlada vztraja, da je zakon o davku na nepremičnine skladen z ustavo. FOTO: Miro Majcen

Po ocenah skupnosti občin bodo prilivi občin zato, ker bodo tudi občine morale plačevati davek od nepremičnin v njihovi lasti, za okoli 40 milijonov evrov nižji, obseg nalog - npr. na področju izobraževanja, zdravstva, športa, komunale - pa ne bo nič manjši. Posledica bodo ali višji stroški za občane ali nižja kakovost opravljenih nalog, menijo.

Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal član predsedstva Skupnosti občin Slovenije Darko Fras, pričakujejo, da bo ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje zakona in zakonodajalcu naložilo, naj odpravi neskladja z ustavo.

V skupnosti za razliko od ostalih doslej vloženih zahtev ne predlagajo razveljavitev celotnega zakona, ampak popravo v tistih delih, ki se nanašajo na delovanje lokalnih skupnosti. Nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič, ki je v okviru Inštituta za ustavno pravo sodeloval pri pripravi zahteve, meni, da so lahko glede na dosedanjo prakso ustavnega sodišča optimistični. Po njegovem mnenju je ena od odlik te zahteve, da ne ruši celotnega zakona, ampak omogoča različne možnosti ureditve tega področja, med drugim s prehodnim obdobjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bojan-F
23. 01. 2014 07.34
+4
Zakaj se ne zgledujemo po državah, ki imajo tozadevne zadeve že davno rešene in utečene kot npr. Avstrija (ne pa tudi Italija) in odkrivamo toplo vodo.
Bojan-F
23. 01. 2014 08.46
Kot prvo povečamo v splošnem davke iz 37,9% na 44,8% BDP in predlagani nepremičninski davek na minimalno 0,8% ... in bili bomo na istem kot naš svetilnik Avstrija!
tapravac
23. 01. 2014 07.10
Na podlagi m2 izračunana vrednost je bedarija brez primere na vrednost nepremičnine vpliva veliko več dejavnikov kot pa samo kje nepremičnina stoji.
Milan Pugelj
22. 01. 2014 17.47
+9
ne vem zakaj ne odgovarja noben od ustvarjalcev takih zakonov zaradi katerih je porabljenega več denarja kot je donosnost zakona na primer davek na nepremičnine saj je bil izveden popis nepremičnin in ostale oslarije ki so šle v miljone eur. ta denar bi lahko uporabili za kaj bolj koristnega in še naroda ne bi razburjali
Glavavtorbi
22. 01. 2014 17.16
+3
Kako to mislijo neustaven, do sedaj so bile še vse brutalne reforme našega zločinskega režima legalne, morajo sprejeti nov nepremičninski zakonik, ker zaradi bolezni in bede umirajo nedolžni otroci.
Glavavtorbi
22. 01. 2014 17.14
+8
Država se je zlomila, državni teroristi so pokazali prve znake šibkosti, končno so si dali dopovedati, da se bo narod uprl okupatorju, ki je zasedel naše domove in javni uslužbenci niso dovolj močni, da bi lahko zajezili in kontroliralli upore. Naslednja faza so verjetno nemiri, ker zdaj bodo pa fassisti nastradali, najbrž kmalu po kratkem ledenem valu.
Armin van buren
22. 01. 2014 16.52
+13
delomrzneži sedijo v parlamentu in lepo živijo na tuj račun
mate08
22. 01. 2014 16.31
-13
Mam občutek, da ta zakon najbolj boli tiste, ki imajo največ??? Se motim??? Jaz nimam vikenda, jaz nimam še dveh "Jazbinškovih" stanovanj, jaz nisem veleposestnik.....mene ta davek ne moti tako strašno...pač davek kot davek.
maq1966
22. 01. 2014 16.39
+11
Kaj pa podjetja, ki za svojo dejavnost tako ali tako rabijo nepremičnine? Davčna stopnja je 5x višja kot za stanovanja. Treba je tepst tistega vola, ki vleče ne tistega, ki leži, kajne?
Jacko
22. 01. 2014 17.09
+13
Torej je očitno, da v življenju tudi nisi veliko naredil in ustvaril. Zato te tudi nima kaj boleti in krivice ne občutiš. Najbolj boli tiste, ki so si skozi življenje s svojimi žulji in odrekanjem nekaj ustvarili. In že ob tem skozi davke državi zmetali precej denarja.
Milan Pugelj
22. 01. 2014 17.36
+6
res je kdor v življenju ni ustvaril nič se nima bati davkov mi ki smo celo življenje delali za vsako opeko plačali davek priskrbeli otrokom stanovanje da ne bi začeli iz nič kot mi se mi zdi vsak davek na mojo nepremičnino kot davek na davek z menoj se verjetno strinjajo vsi kateri so šli po moji poti res pa je da tisti kateri niso ustvarli nič in tisti ki so nakradli denar jih ne boli glava
Roman Hren
22. 01. 2014 16.12
+17
Če zakon ni v soglasju z ustavo, morajo vsi, ki so ga pripravili in podprli, nositi posledice! Čeprav bi zakon bil popolnoma v redu pa zaradi tako velikega nasprotovanja in popolnoma zgrešenih ocen, ki so podlaga zanj, nikakor ne sme zaživeti! Nadomestilo za stavbno zemljišče je popolnoma dovolj in tudi dovolj pravičen davek, če ga bomo plčevali vsi državljani!
Jacko
22. 01. 2014 17.15
+9
Se strinjam. Edino smiseln bi bil davek na stavbno zemljišče. Toliko in toliko ozemlja zasedaš in toliko davka to nanese. Kaj pa si bo potem nekdo postavi na tem zemljišču je pa njegova stvar. (seveda v skladu s zakonom in prostorskim načrtom) Bolj kot je nekdo priden in sposoben, več si bo ustvaril, ob tem pa bo tudi državi plačal več DDV-ja in dal posredno in neposredno več dela in zaslužka ljudem, oz. izvajalcem.
Mb128
22. 01. 2014 11.36
-20
Spoštovani, vem da bom s tem zapisom deležen neštetih negativnih odzivov. A vendar. Najprej, da smo si na jasnem. Tudi jaz sem proti temu davku. Ampak, kako, na kakšen način bomo pa odplačevali naše dolgove?! Bi prosil za kakšno idejo, pa čim bolj inovativno. Torej, kolikor spremljam zadeve se bomo v kratkem spet zadolžili za 3. mrd.. Kdo bo to odplačal? A sveti Peter?! Seveda ne, mi, državljanke in državljani te države bomo odplačali te dolgove in nihče drug. Boste rekli. Mi nismo pridelali teh dolgov, mi nismo prodeljevali teh kreditov. Naj plačajo tisti, ki so zaslužni za vse to. A res? Ja, kje pa smo bili, kot družba, ko so se ti krediti delili? Kje?! Samo glavnica teh kreditov je za cca. 10. mrd.,da o obrestih niti ne govorimo. Ja, lahko bi rekli, da je to davek na našo malomarnost in še dosti dosti več. A več ne bom zapisal ker potem bom deležen še večjih negativnih odzivov. Samo še to. V socializmu oz. komunizmu je bilo po sistemu ti to, ti to. Če ne, ti je lahko šla glava. In skoraj vsak se je pač znašel kakor je vedel in znal. A kapitalizem pomeni odgovornost do sebe kakor tudi do družbe. Sistem znajdi se pa je deležen vsaj družbenega obsojanja če že ni kazniv. Torej, v katerem sistemu, če sploh mi živimo? A v prehodnem, tranziciji aoste rekli?! No ja, ta davek je neposreden vzrok te naše tranzicije. Torej, zakaj sploh jamramo?!
cirus
22. 01. 2014 12.33
+34
Če bi država, oziroma organi pregona, nedvomno ugotovili, kdo je za dajanje "nepovratnih" kreditov odgovoren in zasegli vse premoženje osebam, ki so dolgove povzročili, bi bilo možno "požreti" kakšen neumen zakon. Človek bi lahko upal, da je to le začasen ukrep. Takole si bodo polnili žepove s davki tisti, ki so to počeli že prej in ostali bodo plačevali v neskončnost.
BOB-FL
22. 01. 2014 16.09
+9
javno upravo zmanjšat za 40% (v dobi računalništva) narediti vsem enak dohodninski davek ne glede na plačo!! ukiniti en davek od dobička firm!! pa bi lahko šenaštevali!! res je da bi kratkoročno prišlo manj v proračun ampak dolgoročno bi imeli dosti več tujih investicij v sloveniji zdaj pa bežijo celo domačini ker jih davek ubija!!
Roman Hren
22. 01. 2014 16.17
+5
V čimvečjem številu podpišimo Kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu, ki jo je pripravila skupina Aktivni državljan in od pristojnih sodnih organov zahtevajmo ukrepanje proti tistim, ki so nas z lumparijami pripeljali v ta položaj! Besedilo in navodilo dobite na spletu pod istim naslovom : Kazenska ovadba, aktivni državljan!
Sara Rebek
22. 01. 2014 21.25
+1
Hren zakaj proti neznanemu? Mar ne vemo kdo je ropal in kdo ropa?
ponižni
22. 01. 2014 09.34
+21
to ,da pade nepremičninski davek v tej obliki je edino pravično , le pa bo povzročila domino efekt,to pa pomeni , da je padel upravičeno saj preveč gledamo samo kako se rešuje tiste, ki tega ne potrebujejo , na ljudi pa se pozablja država so ljudje in ne banke in druge institucije, ki bodo te davke porabile mi pa bomo lačni
zaenotnost
22. 01. 2014 09.23
-26
...nepremičninski davek podpiram, ker je bolj pravičen tisti ki ima več naj tudi več plača, drugače pa naj se odpove neprimičnini
blokirani
22. 01. 2014 11.00
+3
Jolanda Kajfež
22. 01. 2014 11.15
+19
Najbolje se piše tistim, ki niso nič ustvarili, čeprav bi lahko.
zaenotnost
22. 01. 2014 21.04
+0
pika poka ježek
22. 01. 2014 09.06
+30
Če pade nepremičninski davek, pade proračun. Ne pozabite, na proračun je Bratuškova vezala svojo zaupnico. Pada vlada, pa to, HEH