Japonska vlada upa, da bodo s postavitvijo dveletnega roka za odpis slabih posojil, ki je začel teči 1. aprila, dokončno odpravljene težave, s katerimi se japonske banke spopadajo vse od leta 1990. Po zadnjih ocenah znaša vrednost najbolj nevarnega dela posojil v 16 vodilnih bankah približno 104 milijarde dolarjev, medtem ko vlada ocenjuje, da je vseh posojil v bankah za vsaj 256 milijard dolarjev. Ključni del načrta je ustvariti sistem, ki bi odkupil od bank delnice, saj bi njihove padajoče cene še dodatno prizadele ravnotežje zaradi zadnjih padcev tečajev na tokijski borzi. Prav tako mora japonska centralna banka zadržati obrestne mere na nič odstotkih.
Zaradi starega običaja, ki narekuje posojilodajalcem in njihovim strankam zadrževanje delnic drug drugega, sedaj japonske banke posedujejo ogromne količine delnic, katerih vrednost je ocenjena na 304 milijarde dolarjev, kar je precej več, kot znaša ves njihov kapital, to je 192 milijard dolarjev. Vlada je v načrtu zapisala, da je potrebno omejiti količino delnic, ki jo banke lahko posedujejo, vendar ne navaja, kje je meja, niti kdaj jo bo določila. Prav tako ne navaja, koliko javnega denarja bo potrebnega za omenjeni odkup delnic in od kod bo vzela ta denar.
Trg je pozdravil napoved teh ukrepov, čeprav je še povsem nejasno, kako dolgo bo trajalo okrevanje gospodarstva. Predstavnik japonske vlade Jun Saito je poudaril, da vlada s tokratnimi ukrepi misli resno urediti japonsko gospodarstvo. Dodal je še, da v kolikor ne izpeljejo zastavljenih ciljev, nimajo veliko možnosti za gospodarsko rast.
Uradniki dodajajo, da ima država dober način nadzorovanja odpisa dolgov v bankah. Nekari zakoni, ki se nanašajo na ta načrt, pa še čakajo v parlamentu na sprejem. Eden od načrtov zajema tudi revitalizacijo urbanih področij, s čimer bi spodbudili borzno trgovanje in zemljiške transakcije.
Vlada je prav tako obljubila, da se bo borila proti brezposelnosti, ki je v januarju letos dosegla rekordnih 4,9 odstotka v primerjavi s siceršnjim povprečjem, ki znaša 4,7 odstotka. Vendar pa so poudarili, da bodo ukrepi, povezani z odpisom slabih posojil, lahko izzvali stečaje in brezposelnost.