19-letna Rešma Begum je v tovarni z oblačili v Bangladešu začela delati v začetku aprila. 24. aprila se je stavba, v kateri je delala, zrušila. Sama je bila v času, ko se je stavba začela rušiti, v tretjem nadstropju, uspelo pa ji je priti v kletne prostore. Ko se je priplazila do kleti, so bila njena oblačila strgana, zato se je oblekla v obleke, ki jih je našla na poti. Uspela je najti tudi nekaj vode in štiri piškote. S tem je pod ruševinami preživela kar 16 dni.
Ko je čakala na pomoč, je lahko slišala klice na pomoč drugih, ki so bili prav tako ujeti, a sama jim ni mogla pomagati. Bila je v prostoru, ki je bil dovolj velik, da je lahko stala in sedela, ne pa tudi ležala. Z vsakim dnem je bilo klicev na pomoč manj, a Rešma ni obupala. Pozornost reševalcev je skušala pritegniti s tolčenjem z železno palico. "Vpila sem, da sem živa, in prosila, da me rešijo," je povedala Rešma. Po 16 dneh je nekdo le zaslišal njeno tolčenje in vpitje in stekla je reševalna akcija.
Rešma zdaj počasi okreva, na novinarski konferenci pa je dejala, da nikoli več ne bo delala v tovarni z oblačili.
Zrušenje stavbe je pritegnilo mednarodno pozornost in številni so opozarjali na slabe pogoje dela in mizerna plačila v tekstilni in oblačilni industriji v Bangladešu. Delavci v Bangladešu delajo za znane svetovne blagovne znamke, ki izdelke iz Bangladeša pošiljajo na evropski in ameriški trg.
Trgovci, med njimi tudi H & M in Zara, so obljubili, da bodo podpisali dokument, s katerim si bodo prizadevali za izboljšanje varnosti pri delu v tovarnah v Bangladešu. Obljubo so dali tri tedne po tem, ko se je stavba zrušila, pri tem pa je umrlo najmanj 1.127 ljudi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.