Naslovnica

Napredek na pogajanjih

Skopje/Tirana, 12. 07. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Skopju se nadaljujejo pogovori o spremembah makedonske ustave med makedonskimi in albanskimi političnimi strankami, predsednikom Borisom Trajkovskim in odposlancema mednarodne skupnosti, so sporočili diplomatski viri. Odposlanca Evropske unije in ZDA Francois Leotard in James Pardew sta včeraj napovedala, da bosta danes objavila dva končna aneksa k političnemu sporazumu.

Pogovori o spremembah makedonske ustave so se sicer včeraj končali brez uspeha, potem ko vodje najpomembnejših makedonskih strank niso pristali na predloge albanskih strank o radikalni reformi ustave. Voditelji albanskih strank vztrajajo pri zahtevi, da se albanski manjšini v ustavi prizna status naroda, albanščina pa razglasi za uradni jezik. Albanska skupnost prav tako zahteva svojo lokalno policijo, služenje vojaškega roka v rojstnem kraju in visokošolsko izobraževanje v materinem jeziku.

"V prihodnjih dneh bomo imeli dobre novice," je pred začetkom pogovorov dejal Leotard. Ocenil je, da bi lahko albanska in makedonska stran kljub težkim pogajanjem sprejeli "dober dokument". Leotard je poudaril, da ima zaupanje v proces, pogajalce in civilno družbo, ki si vsi prizadevajo za sklenitev dogovora.

Policija v Tetovu pa je sporočila, da je bilo iz vasi Šipkovo slišati streljanje. Kot je sporočila, so albanski skrajneži streljali na položaje makedonske policije, ki na napad ni odgovorila. Z ostalih kriznih območij ne poročajo o kršenju premirja. Makedonska televizija pa je poročala, da so albanski skrajneži danes začeli zaračunavati štiri marke vozilom, ki uporabljajo cesto proti prelazu Jažince. Po poročanju televizije so skrajneži na cesto, ki je že nekaj dni pod njihovim nadzorom, postavili zapornico.

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je ob koncu obiska v Tirani dejal, da bi Albanija lahko pomagala pri reševanju krize v Makedoniji, in ob tem poudaril, da je edina možna rešitev za krizo politična. Robertson je v izjavi za novinarje poudaril, da morajo albanske oblasti zagotoviti, da bodo tistim, ki izvažajo nasilje, to preprečili. O možnostih za operacijo zveze NATO v Makedoniji, ki bi obsegala razoroževanje albanskih skrajnežev, je Robertson dejal, da ve, da je Albanija pripravljena nuditi logistično pomoč pri operaciji. "Delimo mnenje, da morata biti obe strani v Makedoniji razumni," pa je dejal albanski premier Ilir Meta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.