
Številka 2500 milijard dolarjev je precej višja od drugih ocen prav zaradi dejstva, da so v izračun vključene tudi manjše in ne le najodmevnejše naravne katastrofe, je ob objavi poročila pojasnil njegov avtor Andrew Maskrey.
Maskrey je opozoril na dejstvo, da se v pogovore o preprečevanju in omejitvi škode, nastale zaradi naravnih nesreč, vključujejo države, ne pa tudi podjetja. Ta pogosto vlagajo v cenejše lokacije, kjer pa velja tudi večja verjetnost naravnih katastrof.
Leta 2011 so na primer poplave na Tajskem zalile tovarne proizvajalcev avtomobilskih delov, ki so bile postavljene na izpostavljeni planoti. Poplave so tako ustavile proizvodnjo v državah, kot so ZDA, Velika Britanija in Kitajska.
Decentralizacija proizvodnje je po navedbah Maskreya v zadnjih desetletjih omogočila podjetjem večjo konkurenčnost, višje dobičke in večjo produktivnost. A veliko naložb je bilo v zelo tvegane lokacije. Takšna naložba bi bila lahko v bilancah razumljena kot slabo premoženje, je poudaril.
Po besedah avtorja poročila vlaganje v cenejše lokacije samo po sebi ni sporno, a bi morale biti vlade in agencije, katerih delo je pritegniti vlagatelje, odkrite glede tveganj določenih lokacij. Podjetja pa bi morala ta upoštevati pri svojih odločitvah o vlaganjih.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.