Slovenija

Naši predniki so gomile okraševali z barvnimi kamni

Ljubljana, 01. 11. 2013 07.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Grobovi so v teh dneh okrašeni z rožami in svečami. Te dni je mogoče slišati kritike, da se nekateri pokojnih spomnijo le enkrat na leto. Ob poplavi rož in sveč je slišati tudi pozive k humanitarnosti.

pokopališče
pokopališče FOTO: Thinkstock

Naši predniki so ob 1. novembru gomile okraševali z barvnimi kamni in v zemljo zatikali cvetje, danes so za praznik značilne predvsem ikebane, vse več je tudi sveč. Po besedah etnologinje Mateje Habinc so grobovi v različnih kulturah pokazatelj družbenega statusa.

Ljudje so verjeli, da se vračajo duhovi umrlih

Kot je pojasnila etnologinja, so pri nas še v prvem desetletju po drugi svetovni vojni verjeli, da se v obdobju, ko se dnevi krajšajo in so noči dolge, vračajo duhovi umrlih in morajo njihovi potomci zanje ustrezno poskrbeti. Tako so jim ob več praznikih v tem obdobju puščali na mizi kruh in kozarec vina. Tak običaj torej ni bil značilen samo za 1. november, ampak za več praznikov in se razlikuje po različnih delih Slovenije, je dejala Habinčeva.

Za praznične dni je bilo po njenih besedah značilno tudi dajanje miloščine revežem, saj je bila miloščina po cerkveni dogmi eden od pogojev, da so duše iz vic lahko potovale v nebesa. Vaškim ali mestnim revežem pa tudi drugim ljudem so po maši tako delili hrano, nahranili so tudi otroke, ki so prišli po domovih.

Nekoč so sveče na grobovih prižigali le najpremožnejši

1. novembra zaznamujemo dan spomina na mrtve, ki je tako kot pri nas dela prost dan še v okoli polovici evropskih držav. Med njimi so vse štiri naše sosednje države, Francija, Nemčija, Švica, Poljska, Slovaška, Španija in Portugalska.

V Veliki Britaniji, Grčiji, Bolgariji, na Švedskem, Norveškem, Nizozemskem, Malti, Irskem in nekaterih drugih državah pa tega dne ne zaznamujejo z dela prostim dnem.

Pričevanja o krašenju grobov se po njenih besedah pojavijo konec 19. stoletja. Ob tem prazniku so grobove, ki so jih večinoma predstavljale zemeljske gomile, okrasili z barvnimi kamni, postavljenimi v obliki različnih simbolov. Še starejši običaj pa je krašenje grobov s cvetjem, ki so ga zaradi daljšega ohranjanja svežine zapičili v zemljo.

Okraševanje s kamenčki in cvetjem, ki ga nameščajo tudi v vaze, se še bolj razširi v 20. stoletju. Kot pojasnjuje Habinčeva, se že po prvi svetovni vojni pojavijo zelo pogoste kritike, da se grobove ureja in krasi samo za 1. november. To je po njenem mnenju primerljivo z današnjimi kritikami, češ da ni dobro, da se pokojnih prednikov spominjamo samo enkrat na leto. Prav tako se danes pojavljajo tudi kritike glede poplav sveč na pokopališčih, navaja etnologinja.

Po njenih besedah so sveče v zgodovini predstavljale nekaj, česar si v vsakdanjiku večinsko revnejše prebivalstvo ni moglo privoščiti, služile so za izjemne priložnosti, kot so krst, birma in smrt. Višji sloji prebivalstva so sveče na grobovih prižigali že v 19. stoletju. Danes se ob svečah po njenih besedah sprožajo tudi vprašanja o pomenu ekologije, varčnosti in predelave odpadkov.

S spreminjanjem načinov pokopa se spreminja tudi odnos do umiranja

Spomin na mrtve na Žalah - 3
Spomin na mrtve na Žalah - 3 FOTO: Miro Majcen

Pokopališča so se skozi zgodovino spreminjala, nekoč so bila najpogosteje okoli mestnih ali vaških cerkva. Najbolj prestižno mesto za pokop ali obeležje je bilo v cerkvi ob cerkvenih dostojanstvenikih, naslednja stopnja je bila na obzidju. Z oddaljevanjem od cerkve se je ta prestižnost manjšala, večinsko prebivalstvo je bilo pokopano v kostnicah.

Do 17. stoletja tako pokopališča niso bila kraj pietete, ampak so bila z današnjega zornega kota zanemarjena, bila so prostor druženja, trgovanja, balinanja, kartanja in nekega azila, pojasnjuje Habinčeva.

Z različnimi boleznimi in težnjo po urbanizaciji, kar se je tudi na našem območju začelo dogajati v času Marije Terezije, pa se po njenih besedah pojavi ideja, da je treba pokopališča prestaviti zunaj območja bivanja prebivalcev nekega naselja. Tako so nastajala nova pokopališča na obrobjih naselij. Nato pa večje preurejanje pokopališč povzročijo predvsem žarni pokopi, ki so se pri nas močno razširili od 80. in 90. let.

ljubljanske Žale - 4
ljubljanske Žale - 4 FOTO: Miro Majcen

Tako se po njenih besedah spreminja tudi odnos do umiranja in smrti. Velika razlika v odnosu je, ali se umrlega upepeli ali se pokoplje njegovo truplo, ki se ga pred tem izpostavi v mrliški vežici. Kot pravi Habinčeva, žarni grobovi odražajo neko odmaknjenost, s pokojnikom se ob obredu slovesa ne soočamo neposredno.

Spremenjen odnos do smrti je po besedah Habinčeve povezan tudi s komercializacijo oziroma pogrebno dejavnostjo kot eno od ekonomskih dejavnosti, ki kaže težnjo po individualiziranosti in tržnem razmišljanju. Hranjenje pepela pokojnika na domu pri nas še ni mogoče, poleg zakonsko dovoljene možnosti raztrosa pepela pa se lahko svojci odločijo, da pepel pokojnika shranijo v diamantu, ki ga lahko nosijo kot nakit.

Habinčeva ob tem navaja, da so takšni odmiki od večinskih praks obstajali tudi v preteklosti. Kot pravi, pri tem ne gre za zanikanje kulta mrtvih, temveč zanikanje kulta grobov. Po mnenju nekaterih se odnos do pokojnikov spreminja v odnos do marmorja in do prostora; ker se želijo temu umakniti, se odločijo za drugačne možnosti, je dejala etnologinja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Profet
02. 11. 2013 08.51
+4
Praznik sam je vredu.Način praznovanja je pa popolno ogledalo človeške zaplankanosti. Namesto sveč,vencev ikeban bi posadili redke vrste rože trajnice za vsako obdobje leta in bi imeli čebele,metulji hrano .Sam človeški pokop je idioztizem par exellence še po smrti svinjamo okolje z nekimi spomeniki. Namesto spomenika bi bilo potrebno posadit drevo-drevo bi dejansko imel simbol in znanstveno simbijozo z pokojnikom.Ko telo razpade in ga požro črvi -bi sokove pokojnika drevo posrkalo vase in se bi pokojnik dejansko vezal na drevo -dosti bolj kot spomenik.Stoletja bi dajal kisik in habitat živalmi in če bi na vsakega pokojnika posadili namesto spomenika drevo bi imeli v 100 letih veliko gozdov ki bi bili dejansko zaščiteni.
anyssa
02. 11. 2013 08.54
-1
Zato pa so se danes začele uveljavljati bio-žare s semeni dreves. Pozdravljam!
Profet
02. 11. 2013 08.55
Namesto spomenika imamo tehnologijo zraven drevesa bi lahko postavili betosnk steber koz oporo mladem drevesu in na njem bi bila koda...ki bi ga lahko vsak priklical z mobilnikom in bi zvedel vse o pokojniku še kake slike in dela...
Profet
02. 11. 2013 08.59
Tradicija je navada in železna srajca-butale.Ali je prav ali ne delamo tako kot to "delajo drugi" kaj si pa bodo drugi mislili če bi sami delali tako kot je treba.
anyssa
02. 11. 2013 08.14
+2
Jaz kupim nekaj svečk, od katerih gre 1/2 denarja za dobrodelne namene, čisto malo rožic - in vsaj del popoldneva(odvisno od njega) preživim s še živim očetom, mama pa je prisotna v naših mislih, kakor tudi čez vse leto
HooplaToopla
01. 11. 2013 20.24
+2
Mene lahko kar stran fukknete, ko me bo neslo. Pa nobenih stroškov si ne delajte niti s svečami, niti pobarvanim kamenjem. Se vnaprej odpovem temu v korist revnih otrok.
anyssa
02. 11. 2013 08.16
-1
Če na nek način ne bodo počastili tvojega"odhoda", tudi za revne otroke ne bodo nič namenili -ker pač ne boš pomemben, kaj šele tisti nepoznani otroci
HooplaToopla
01. 11. 2013 20.22
+3
Naši predniki so gomile okraševali z barvnimi kamni. --- Sodobni Slovenec pa dnevno sobo z drevesno korenino, pošpricano z avto lakom, ki si jo za dvajset evrov kupi v kaki trgovini s klump robo. -- Ali pa prek TV prodaje. Le da je tam po 40 evrov, ker ima dodatno še našraufan magnet za odstranjevanje škodljivih ionov iz prostora.
velesperun
01. 11. 2013 17.40
+2
Naši predniki niso polagali obenih kamnov, ker so imeli žgalne grobove!
Götterdämmerung
01. 11. 2013 13.10
+0
Kam z mrtvimi bo vedno problem, enako kot toaleta in osebna higijena, sploh v modernem globalnem svetu, ko se vsi zemljani odločimo na isti dan, na enak način opravljati podobne sakralne obrede. Verjetno zato pri nas še danes skrbijo za pokopališke storitve predvsem občinske komunalne službe, zgleda ne želimo zaupati niti svojih posmrtnih ostankov današnjim podjetnikom.
Götterdämmerung
01. 11. 2013 13.05
+0
Najbolj preproste pogrebne obrede so opravljali Zaratustrijanci, pokojnega so položili nekam v hosto in pustili, da so se najdele divje zveri in rastlinje.
Götterdämmerung
01. 11. 2013 13.04
+0
Do pietete in izolacije pokopališč je začelo prihajati, ko so človečnjaki dojeli povezavo med boleznijo in usmrajeno vodo, dolgo preden so odkrili prve viruse in bakterije.
velesperun
01. 11. 2013 09.26
+9
Danes se mora za prednike postaviti v kot sadje, pšenico in kozarec studenčnice.
gulmor
01. 11. 2013 08.47
+38
Najboljša pokopališča so v ZDA. Trata in spomeniki. Lahko s kosilnico kosijo. Nobenih plastičnih sveč, le rože se prinesejo občasno. Pri nas pa tak cirkus.
polcanka
01. 11. 2013 09.03
+26
SE CISTO STRINJAM S TABO PRI NAS JE RES VELIK CIRKUS GLEDE TEGA ČLOVEKU DAJ TAKRAT KO JE ŽIV IN NE POTEM KER NJEMU TO NE BI ČISTO NIČ POMAGALO
Ajmomali
01. 11. 2013 14.54
-2
O tem naj se odloči vsak sam. Zakaj bi nekomu vsiljevali naše osebno mnenje ?
likvidator
01. 11. 2013 08.33
+42
Slovenci smo res en primitivno misleči narod. Tekmujemo, kdo boo imel več sveč na grobu, kdo bo kupil večjo lrizantemo, kdo bo prinesel večjo ikebano. Mnogo ljudi pride enkrat letno na grob in takrat hočejo pokazati svoj dobrostoječi status v naši družbeni ureditvi..... Ta norija z nakupovanjem rož, sveč in drugih okraskov najbolj koristi prodajalcem. In preko davkov pa tudi državi, ki s tem dodatnim prilivom v državno blagajno polni tajkunske luknje. Ob vseh teh nakupih pa se večina sploh ne zaveda, da bo vsa ta krama v nekaj dneh postala odpadek, ki bremeni že tako prenapolnjene deponije, Miselnost primitivno mislečih Slovencev bi morali spremeniti, vendar je to dolgotrajni postopek, ker je globoko zakoreninjeno v glavah.
Bit_?e_bolje
01. 11. 2013 10.27
+9
tako je, js se sploh ne obremenjujem več, bo kar pač bo, ter bo kdaj bo...