Naslovnica

Našli pogrešano deklico

Žalec, 12. 07. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na območju zaselka Gorca pri Žalcu so v četrtek našli še ne triletno deklico. Lucija, ki je že v varnem objemu svojih staršev, je povedala, da je spala v črni hosti in da je prestrašena, ob srečanju s starši pa je takoj zahtevala kozarec vode, saj je bila precej žejna.

Skoraj 300 domačinov, policistov, lovcev in gasilcev in vodnikov službenih psov je ponoči iskalo deklico, ki se je izgubila v sredo dopoldne na območju Gorce nad Veliko Pirešico. Deklica je nenadoma izginila, ko je s starimi starši grabila listje za steljo.

Za 24 ur je načelnik Urada kriminalistične policije Celje Robert Mravljak povedal, da so policisti proučevali tudi možnost ugrabitve, opravili so tudi tri hišne preiskave, enajst razgovorov s potencialnimi osumljenci. Iskalna akcija se je končala srečno, saj je malo Lucijo našel občan.

Mala Lucija je izčrpana, ker je v zadnjih dveh dneh prehodila okoli 10 kilometrov. Eden izmed iskalcev Lucije je za 24 ur povedal, da je bila deklica, ki je sama našla pot do glavne ceste, lačna, premrzla in izčrpana.

Lucijo je zjutraj v obcestnem jarku v kraju Črnova našel voznik osebnega avtomobila Karel Ferlež iz Velenja, ki se je takrat vozil v službo. Dejal je, da je v jarku zagledal premikajočo otroško glavico ter da je takoj pomislil, da gre za pogrešano deklico. Zato je takoj ustavil avtomobil in pristopil k Luciji, ki je bila precej prestrašena. Ferlež je Lucijo uspel prepričati, da gre z njim in da se ji nič hudega ne more več zgoditi. Potem pa je poklical celjske policiste in jih obvestil, da je našel pogrešano deklico.

Deklica je sicer nekoliko podhlajena in dehidrirana, opazili so tudi vbode klopov, kljub temu pa ni nobenih razlogov, da bi deklico poslali na kakršnokoli zdravljenje, so po temeljitem pregledu ugotovili žalski zdravniki.

V lanskem letu je policija sprožila 138 akcij iskanja pogrešanih ljudi, vendar med njimi le za enega otroka, starega manj kot sedem let. Tako huda izkušnja lahko otroku pusti različne posledice, največkrat v njegovem razvoju in načinu obnašanja. Posledice se lahko pokažejo hitro po dogodku. Bodisi v obliki telesnih znakov, kot so bruhanje, bolečine v trebuhu in glavobol, lahko pa tudi s povečanim strahom. "Otrok je prestrašen, vznemirjen, boji se biti sam," navaja Zora Burnik, klinična psihologinja.

Otroci so lahko zelo nemirni, žalostni ali pa agresivni. Ob takšni izkušnji, kot je Lucijina, je možen strah pred smrtjo, kar otroku poruši občutek varnosti. Vsaj v začetku ga ne puščamo samega, ga poslušamo, tolažimo in mu natančno povemo, kam gremo.

Ti znaki, med njimi tudi motnje spanja, naj bi izzveneli v pol leta, če se to ne zgodi, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10