Na treh lokacijah v jami Ojstro hrastniškega rudnika, kjer so lavinski psi nakazali možnost, da bi lahko našli tri pogrešane rudarje, so okrepljene ekipe reševalcev nadaljevale z iskanjem. V jami vladajo izredne razmere, zato so še posebej poskrbeli za varnost reševalnih ekip.
Štirje transportni trakovi, ki so jih uspeli postaviti včeraj, bodo omogočili hitrejše odvažanje nanesenega materiala, tako da lahko ena reševala ekipa v uri odstrani 10 kubičnih metrov nanosa. Njihovo delo je v soboto kar šest ur oteževala visoka koncentracija metana v zraku. Delež metana v zraku je na trenutke znašal kar štiri odstotke, medtem ko se njegova pokalna vrednost giblje med 4,5 in 5,5 odstotka, varnostne ukrepe pa rudarji začnejo izvajati že pri 1,5 odstotka. Količino metana v zraku jim je uspelo rešiti z dodatnim separatnim zračenjem. V jami nenehno nadzirajo tudi dotok vode v jamo, ki trenutno znaša 600 litrov, kar je dober znak, da se vdor vode ne bo ponovil.
Reševalne ekipe so včeraj ponoči postavile transporterje na koti 84 (84 m nad morjem) in v vpadnika do kote 66 ter do osnovne etaže na koti 97. Ker se je v jami začel nabirati metan, so morali reševanje začasno ustaviti. Prav zato je pri montaži enega od transportnih trakov prišlo do zamika. Reševalcem na koti 96 (96 m nad morjem) je že uspelo odstraniti več kot polovico nanesenega materiala, ki naj bi ga povsem odstranili do današnjega dopoldneva. Druga ekipa pa se približuje dostavni poti na osnovni etaži, na koti 97, torej mestu, kjer bi utegnili biti ponesrečeni rudarji.
V jami še vedno niso našli 30-letnega Franca Zoreta iz Laškega, 27-letnega Borisa Mačka iz Hrastnika in 35-letnega Antona Jančiča z Dola pri Hrastniku. Aleša Hočevarja, edinega rudarja, ki je preživel nesrečo, pa so iz trboveljske bolnišnice pred dvema dnevoma prepeljali na opazovanje v ljubljanski Klinični center. Kot je za 24 ur povedal Stanko Vidmar, specialist kirurg na kliniki za torakalno kirurgijo, pri poškodovanem niso opazili nobene hujše poškodbe, dobro okreva in bo kmalu lahko zapustil bolnišnico.
O vzrokih nesreče je še vedno nemogoče govoriti. Na očitke, da so rudarje v jamo poslali prekmalu pa tehnični direktor RTH Martin Putrič odgovarja, da je nesrečo treba varovati, če bi se to ponovno zgodilo, pa bi še enkrat naredili enako. Danes si bo jamo skupaj z Putričem znova ogledal glavni republiški rudarski inšpektor Matjaž Cerovac.