1300 kokoši nesnic, 1000 jajc dnevno. Matija Kveder se z baterijsko rejo ukvarja že 30 let. "Jajca so čista, kokoši so na čistem. Tukaj ni bolezni", pravi.
30 kilometrov stran Žiga Štrukelj redi 150 kokoši v prosti reji. Imajo več prostora in dostop do travnika. Z vidika trajnosti, okolja in skrbi za živali je izbira jasna. Baterijska reja bo do leta 2029 prepovedana.
Ko govorimo o jajcu kot živilu, je zadeva precej bolj kompleksna. "Večina raziskav kaže, da sam način reje ne vpliva na sestavo jajca", pravi dr. Dušan Terčič, predavatelj na Oddelku za zootehniko ljubljanske Biotehniške fakultete.
Jajca in holesterol: je skrb upravičena?
Jajce je bogat vir hranil, sestavljeno iz rumenjaka, beljaka in lupine. Beljak tvorijo pretežno vodna raztopina beljakovin, ogljikovih hidratov in mineralov, medtem ko rumenjak vsebuje predvsem maščobe in beljakovine. Vsebuje kar 18 različnih mineralov in vitaminov. Edini vitamin, ki ga v jajcu ne boste našli, je vitamin C.
Zaradi vsebnosti holesterola – eno jajce vsebuje približno dve tretjini priporočene dnevne vrednosti – se je pred časom začela gonja proti jajcem. Nove raziskave so prinesle drugačna dognanja: holesterol iz jajc ne vpliva bistveno na raven holesterola v krvi pri večini zdravih ljudi, pojasnjuje dr. Zlatko Fras, strokovni direktor Interne klinike, UKC Ljubljana,
Od prepeličjega do nojevega jaca
Ljudje jajca ptic uživamo že tisočletja. Čeprav so najbolj razširjena kokošja, v kulinariki uporabljamo tudi račja, gosja, prepeličja in nojeva jajca. Razlike so v razmerju beljaka in rumenjaka ter – najbolj očitno – v velikosti.
Martina Strmole se je iz mesta preselila na družinsko kmetijo in pred devetimi leti začela vzrejati prepelice. "Mene včasih na tržnici sprašujejo, ali ima to jajce rumenjak – kot da je to nekaj drugega", pojasnjuje Strmole. Razmerje med rumenjakom in beljakom pa je v korist rumenjaka, pravi.
Pet do šest prepeličjih jajc po teži ustreza enemu kokošjemu, od 20 do 25 kokošjih pa enemu nojevemu jajcu. Na kmetiji nojev so se prejšnji mesec končno razveselili prvih letošnjih jajc. Nojevke nesejo od marca do septembra, odvisno od vremenskih razmer. Jajca so lahko težka tudi do dveh kilogramov.
V rubriki 24ur Inšpektor smo s strokovnjaki preverili, koliko jajc tedensko lahko pojemo, ali je kakovost jajca odvisna od jajčne lupine, kako preveriti svežino jajca in zakaj jih ni dobro shranjevati na vratih hladilnika.

KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.