Tujina

'Nekateri se rodijo zlobni': 17 vbodov, nož v hrbet, svoboda in nov umor

Zagreb, 18. 05. 2026 09.06 pred 26 dnevi 7 min branja 65

50-letni osumljenec, ki je po napadu pobegnil

Drniš je v strahu živel že dolgo pred sobotnim večerom. Prebivalci so vedeli, kdo je Kristijan Aleksić. Vedeli so, da je bil že obsojen zaradi brutalnega umora mlade ženske. Vedeli so tudi, da se ga mnogi izogibajo. Po navedbah hrvaških medijev naj bi se ga bal celo dostavljavec, ki bi moral tisti večer na njegov naslov odnesti hrano. Namesto njega je šel 19-letni maturant.

Tragedija, ki je sledila, je šokirala Hrvaško in preplavila njihove medije. Po začetnem šoku pa skrajno neprijetno vprašanje – kako je lahko imel človek, ki je že moril, za katerega se je vedelo, da je nevaren, znova priložnost vzeti življenje. 

Kaj so o moškem izbrskali hrvaški mediji – in kaj sistemu nastavlja ogledalo? 

Ni slutil, kaj se bo zgodilo

19-letnik, maturant iz Drniša, je tisti večer delal vikend izmeno v lokalni piceriji, kjer je nadomeščal prijatelja. Ko je prispelo naročilo Kristijana Aleksića, človeka, ki so se ga po navedbah hrvaških medijev številni domačini bali in se mu izogibali, naj bi dostavljavec priznal, da ga je strah in da ne želi iti sam.

Takrat pa naj bi 19-letnik dejal, da bosta šla skupaj in da ne bo težav.

Kaj natančno se je zgodilo ob prihodu na Aleksićev naslov, za zdaj ni povsem jasno. Znano pa je, da je mladenič izstopil iz dostavnega vozila in se odpravil proti hiši. V tistem trenutku so odjeknili streli. Zadeti 19-letnik je padel na tla, njegov sodelavec pa je v paniki pobegnil in takoj poklical policijo.

"Psihično nestabilna tempirana bomba"

Prebivalci Drniša pravijo, da je Aleksić med delom domačinov že leta vzbujal strah in pogosto prihajal v konflikte z okolico. Ena od domačink ga je opisala kot "tempirano bombo" ter dejala, da je bil psihično nestabilen in da nikoli nisi mogel vedeti, kako bo reagiral.

Zdaj, ko so utihnili prvi kriki bolečine zaradi izgubljenega mladega življenja, ko so se posušile prve solze, na dan vrejo vprašanja. Za marsikoga je prvo – zakaj? Zakaj storiti kaj tako groznega?

"Nekateri se rodijo zlobni"

O primeru je za net.hr govoril psihiater Herman Vukušić, ki dela z ljudmi s podobnimi profili.

"Zlo lahko definiramo tudi kot diagnozo oziroma kot prirojeno psihično kategorijo. Nekateri ljudje se preprosto rodijo takšni in mislim, da gre v tem primeru za tak tip osebnosti," je dejal.

Po njegovih besedah je posebej zaskrbljujoče, da se je Aleksić po prestani zaporni kazni vrnil v okolje, kjer naj bi po navedbah domačinov še naprej kazal zaskrbljujoče vedenjske vzorce.

"Drniš je majhno okolje, prihajam od tam in dobro poznam takšne razmere. Če nekdo v takšni sredini kaže takšne oblike vedenja, pa se kljub temu zgodi nekaj takega, potem je sistem očitno odpovedal," meni Vukušić.

Dodal je, da imajo danes psihiatri in psihologi po njegovem mnenju premalo možnosti za pravočasno ukrepanje pri ljudeh, ki predstavljajo potencialno nevarnost.

"Na žalost je sistem danes tako liberaliziran, da strokovnjaki za duševno zdravje pogosto nimajo možnosti opozoriti in sprožiti prisilne hospitalizacije pri takšnih primerih," je dejal.

Po umoru mladega fanta je stekla iskalna akcija osumljenca.
Po umoru mladega fanta je stekla iskalna akcija osumljenca.
FOTO: Bobo Pixsell

Kruto umoril mlado dekle

Tudi v primerih, ko je nekdo že ubijal. Kot Aleksić. Šlo je za umor 22-letne Marijane Sučević, zaposlene v splitskem kliničnem centru, ki jo je Aleksić kruto umoril 27. maja 1994 v kraju Primorski Dolac.

Po ugotovitvah sodišča je Aleksić tistega večera okoli 21.30 mlado žensko pričakal na poti proti hiši v Prgometu. Večkrat jo je z močnimi zamahi zabodel v hrbet s posebej nabrušenim nožem za kruh. Ko je padla na tla in se branila z rokami in nogami, jo je še večkrat zabodel v prsni koš. Ko se je poskušala pobrati, jo je udaril s kovinsko palico po glavi in ji nato nož ponovno zarinil v hrbet.

22-letnica je umrla zaradi kar 17 vbodnih ran. Njeno truplo so našli šele naslednji dan, morilec pa je ostal neznan vse do poletja 2001, ko je Aleksić na policijski postaji v Kaštelih umor priznal. Kot motiv je navedel nasilne prizore iz ameriških filmov in trdil, da je želel preveriti, ali lahko tudi sam ubije človeka.

Kasneje je na sodišču priznanje umaknil in ni želel odgovarjati na vprašanjam, je poročala Slobodna Dalmacija. 

Med sojenjem je njegova mati trdila, da je psihično bolan in zaprt vase ter da je imel težave že med šolanjem, tudi zaradi svoje narodnosti. Opisovala ga je kot introvertiranega mladeniča, ki naj bi ga močno obremenjevali debelost in uspešnejši brat.

Povedala je tudi, da je doma izdeloval lesene predmete in vezel gobeline, ob tem pa zanikala navedbe iz obtožnice, da naj bi izdeloval nože.

Izvedensko poročilo pa je pokazalo, da je bil v času zločina zmanjšano prišteven in da ima duševne težave, zaradi česar mu je bilo odrejeno tudi obvezno psihiatrično zdravljenje. 

Se je pa že sredi leta 1995 zdravil na psihiatriji v Splitu zaradi, kot so takrat navedli, adolescentne krize.

Kot olajševalne okoliščine sta bili upoštevani njegova starost, ob umoru je bil star 18 let in dva meseca, ter zmanjšana prištevnost.

To zdaj bode v oči. Kajti po navedbah hrvaških medijev naj bi umor načrtoval skoraj leto dni. Mnogi menijo, da v takšnih primerih ne bi smelo biti olajševalnih okoliščin.

Obsojen je bil na 12 let zapora in obvezno psihiatrično zdravljenje. Kazen je odslužil, po vrnitvi na prostost pa menda po mestu pisal grafite, da bo ponovno ubijal.

V starejših medijskih zapisih se pojavljajo tudi navedbe, da naj bi bil obseden s smrtjo in satanizmom. Po omarah naj bi risal simbole 666, omenjalo pa se je tudi, da je vadil zabadanje z nožem.

Umora mlade ženske pa ni obžaloval. Pred 25 leti se je med sojenjem z Aleksićem namreč srečal tudi novinar Dragan Miljuš. "Njegova reakcija ... ni pokazal nobene empatije, nobene zaskrbljenosti. Bil je zelo vesel, da še ni bilo poldne, saj bo s sodišča pravočasno prišel v zapor in bo lahko kosil. Sodili so mu, kot da je prišteven, že sama njegova reakcija na sodbo pa je kazala, da gre za osebo z resnimi psihičnimi težavami," se spominja Miljuš.

Sistem, ki je odpovedal, a bo trdil, da ni

Vso jezo, frustracije in žalost ljudi tako morda še najbolje povzame zapis Milivoja Pašička za Totalinfo.hr. Pašiček v komentarju z naslovom Sistem, ki ubija: Koliko je vredna država, v kateri evidentirani morilci svobodno čakajo novo žrtev? piše, da Hrvaška znova gleda "najslabši možni scenarij znotraj pravosodnega in socialnega sistema".

"Morilec povratnik, človek z debelim dosjejem ter evidentiranimi psihičnimi in varnostnimi težavami, se je svobodno sprehajal, imel orožje in vzel še eno mlado življenje," opozarja avtor.

Posebej izpostavlja dejstvo, da je bil Kristijan Aleksić že leta 2023 prijavljen zaradi nedovoljenega posedovanja in izdelave orožja ter eksplozivnih snovi. Po njegovem mnenju je prav tam sistem dokončno odpovedal.

"Institucije so vedele, kdo je. Vedelo je sodišče, vedela je policija, vedelo je državno tožilstvo. Zapisnik iz leta 2023 je bil jasen alarm, da se v tej hiši pripravlja nova tragedija," piše Pašiček.

V komentarju posebej ostro izpostavlja vprašanje nadzora nad ljudmi, ki so že zagrešili najhujša nasilna kazniva dejanja in imajo hkrati evidentirane psihične težave. Sprašuje se, kako je mogoče, da je človek s takšno preteklostjo dneve preživljal brez resnega psihiatričnega ali varnostnega nadzora.

Po njegovem mnenju se najtežji del tragedije pogosto začne šele po zločinu ko institucije začnejo prelagati odgovornost druga na drugo. Socialne službe bodo po njegovih besedah opozarjale na omejitve zakonodaje, pravosodje na postopke in pomanjkanje podlage za pripor, psihiatrične ustanove na to, da prisilno zdravljenje ni bilo pravno utemeljeno, policija pa na dejstvo, da je leta 2023 podala prijavo.

"In potem dobimo znan zaključek: vse je bilo narejeno po pravilih, znotraj sistema pa ni krivca," piše avtor.

Pašiček opozarja, da bi v funkcionalnih državah takšen primer sprožil politično in institucionalno odgovornost, tudi odstope odgovornih. Ne zato, ker bi osebno zagrešili zločin, ampak zato, ker sistem pod njihovim vodstvom ni zaščitil ljudi.

"Država, ki svojih državljanov ni sposobna zaščititi pred evidentiranimi, oboroženimi morilci povratniki, izgublja svoj osnovni smisel," je jasen. "Država ne obstaja samo zato, da pobira davke in polni proračun. Njena prva in najpomembnejša dolžnost do ljudi je varnost. Ko sistem dopusti, da je 19-letnik ubit zgolj zato, ker je nekomu dostavljal hrano, potem to ni več osamljen incident. To je zlom države."

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI65

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Misija1
19. 05. 2026 08.00
Evo ga, za tiste, ki pljuvate po strogih sistemih, kot je recimo v ZDA. Tam bi dobil dosmrtno že za prvi umor, v nekaterih zveznih državah celo smrtno kazen. Pa bi bila 1 žrtev manj danes. In ker narod ne more vzeti zakona v svoje roke, je tukaj sistem odpovedal. Predstavljajte si žalost, jezo, bes staršev tiste prve punce, ko so gledali razplet situacije umora. Pa če si ti to ne utrga, potem pa res ne vem.
tornadotex
18. 05. 2026 18.01
Takšnemu norcu ne pomaga nobena lekcija iz psihiatrije,ampak samo injekcija....Američani že vedo,zakaj take že po prvem umoru postavijo na stol za hitri odhod...
periot22
18. 05. 2026 17.55
Zasluži si muč....!!!!!!!!!
Pismonosa
18. 05. 2026 16.17
Celi steber prava je zasnovan tako, da se izloči faktor maščevanja. To kaj pa delajo nasi balkanci ni podobno ničemur, z dokazi, s katerimi prihajajo pri nas na plano, se v Ameriki niti na sodišče ne gre.
kapljač1
18. 05. 2026 14.57
Rimokatoliska cerkev je proti splavu in proti evtanaziji. Tu je še ukinitev smrtne kazni, ne se potem čuditi
kapljač1
18. 05. 2026 14.55
V takšnih primerih ,kjer je dostavljalec imel resen strah do doticnega bi podjetje samo moralo se odločiti, da se dostava ne opravi.
Misija1
19. 05. 2026 08.01
V bistvu mu sploh ne bi smeli dostavljati, nobeno podjetje. Sicer pa je spet res, da so se morda bali, da se bo v tem primeru spravil na katerega od teh, kot posledico maščevanja. Pač, pri takih osebah je edina rešitev nekaj, kar se pač tukaj gor ne sme pisati.
chronic
18. 05. 2026 14.51
Tisti primer s šoferjem avtobusa pri nas ni nič drugačen. Pa saj je psihiater vse povedal v članku: "Na žalost je sistem danes tako liberaliziran, da strokovnjaki za duševno zdravje pogosto nimajo možnosti opozoriti in sprožiti prisilne hospitalizacije pri takšnih primerih."
Wolfman
18. 05. 2026 14.42
Veselemu in nadobudnemu maturantu se je končal življenje z dostavo pice psihopatu?
Ne hodimnavolitve
18. 05. 2026 14.16
Odpovedal sistem na celi črti. Žalostno!!! Je ubogi fant hotel zaslužiti malo denarja zase. 😢 Težko je zadržati solze.
jedupančpil
18. 05. 2026 13.35
inekcija pa spat
Še89sekund
18. 05. 2026 13.21
Vsa čast sodnikom in tožilcem ,na vesti imajo mlado življenje ...ampak ta krivosodna druščina seka naprej za denarjem ne pa za življenji in poštenostjo.
cekinar
18. 05. 2026 12.55
odpovedal sistem???mi še zdaj nismo obtožili in obsodili pravega naročnika za en umor dne 7.junija l.1992,ki se je zgodil v Jurovskem dolu.
ajdanakolesu
18. 05. 2026 12.33
EU bo morala sprejeti smrtno kazen za ljudi, ki nasilno odvzamejo življenje drugega. Vsako življenje je dragoceno, vsak ima mamo, očeta, babico, otroke...a to ni opravičilo da se ne izvede ustrezna kazen. Mene je šokirala novica da morilec žene- matere 4 otrok iz zapora toži otroke za lastništvo. A ta človek res ne ve, kolikšna je preživnina za 4 otroke na mesec za 26 let ? in kolikšna je odškodnina ker so ostali majhni otroci brez mame ki jo je hladnokrvno ubil ?
juventina10
18. 05. 2026 12.40
na žalost mu to dopušča sistem,neka pravica v čudnem imenu demokracije.da sem jaz odvetnik,grem raje delat v trgovino,kot branit takega izmečka.sramota.
brusilec
18. 05. 2026 12.26
no, rodijo se najbrž ne zlobni, ampak so izgleda poškodovani.. al ob nosečnosti, rojstvu, al je padu z tricikla, po stopnicah... ene na balkanu je pa zJ vojna... če ne gre pozdravit, zapret do konca življenja al pa skrajšat muke.. tak je nevaren za okolico, zaposlene v bolnicah, zaporih..
juventina10
18. 05. 2026 12.19
v tem primeru je odpovedal celotni sistem,od policije do sodišča in centra za socialno delo.tega fanta imajo na vesti vsi vpleteni.še dosmrtni zapor mu je premalo.
Red October
18. 05. 2026 12.17
Naj ga spet spustijo na prostost, zgleda prou prijeten možakar.
brusilec
18. 05. 2026 12.47
sej ga bojo.. karto za v slo mu bojo kupl, pa ga poslal v tvojo soseščino...
a res1
18. 05. 2026 12.16
Pri nas se tudi ve kdo točno ima orožje pa se ne ukrepa. Ve se kdo krade, vljamlja, povratniki, ki so na svobodi. Brezveze naštevat detalje...
Zedd
18. 05. 2026 12.53
V glavnem c#gani za katere mi hodimo na šiht, delamo, da bi oni lahko prejemali socijalo in se razmnoževali. Potem te pa en od njih premlati in zaštiha mimogrede na ulici, ali pa v tvojem lastem domu, ko te pride oropat.
Triindvajseti December
18. 05. 2026 12.15
Pri nas so takšni psihopati vodili državo zadnja 4 leta😉
lakala28
18. 05. 2026 12.17
Mogoče pa res. Žal je zdravilo hujše od bolezni. Šov se začenja z vlado prevarantov, nič bat. Dosedanji psihopati so bili milina.
U1665256761563
18. 05. 2026 12.13
Kdor je moril tako ali tak ne bi smel nikoli prit na prostost, ker tam nima kaj delat.
klop12
18. 05. 2026 11.52
pri nas se taki uspešno preusmerijo v vodstva podjetij in politiko
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758