Kot je za 24ur povedal dr. Lovrenc Lipej iz Morske biološke postaje v Piranu je do sedaj največji izmerjen morski pes orjak meril kar dobrih petnajst metrov, največji v mediteranu ujet primerek pa je meril trinajst metrov.
Ker gre za ogroženo vrsto, je morski pes orjak zavarovan tudi v Sloveniji. Kot govori uredba o zavarovanju ogroženih živalskih vrst, je živali zavarovanih živalskih vrst prepovedano loviti, ubijati, preparirati, zastrupljati, prodajati, posredovati pri njihovi prodaji, kupovati ali darovati, izvažati ali odnašati v tujino ter namerno vznemirjati v njihovem življenjskem okolju kot tudi uničevati, poškodovati, zbirati in prenašati njihova gnezda, legla in jajca oziroma njihove razvojne oblike. V življenjski prostor zavarovanih vrst ni dovoljeno naseljevati novih vrst, ki bi lahko ogrožale zavarovane vrste.
Na svetu obstaja približno 350 vrst morskih psov, med temi pa je morski pes orjak kljub njegovi velikosti povsem nenevaren človeku, saj se hrani s planktonom. Na žalost te plahe in krotke orjake še vedno lovijo v komercialne namene, predvsem na Japonskem, Norveškem, ZDA, Veliki Britaniji in na Kitajskem. Iz velikih jeter tega velikana namreč pridobivajo ribje olje.