Naslovnica

Neredi v Banja Luki

Banja Luka, 18. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V Banja Luki so položili temeljni kamen za izgradnjo mošeje. Policija je prizorišče močno zastražila že več ur pred slovesnostjo, ki naj bi se začela ob 11.30 po lokalnem času. Okoli poldneva pa so že uporabili solzivec in vodne topove, saj se je okoli tisoč protestnikov skušalo prebiti skozi zaščitni kordon. Protestniki so metali kamenje, steklenice in opremo bližnjih gostiln, na cesto pa so privlekli tudi več kontejnerjev. Policija je skušala s pozivi preprečiti nasilje, dogajanje pa je posnela tudi z video sistemi. Poškodovanih naj bi bilo okoli 15 policistov.

Kot je za 24 ur poročal Dragan 195144orđević, novinar Nes radia iz Banja Luke, se je policija Republike Srpske na tokratno priložnost dobro pripravila in demonstracije nevtralizirala. "Situacija se je pomirila, jedro okoli štiristotih demonstrantov je razbitih, policija pa se ukvarja z aretiranimi osebami," je 195144orđević še povzel zadnje dogajanje. Polaganje temeljnega kamna je varovalo preko 2000 policistov.

Temeljni kamen za novo mošejo v Banja Luki so postavili na mestu Fehrat pašine džamije iz 16. stoletja, ki je bila zrušena med vojno v BiH leta 1993. Visoki gostje so prizorišče tudi že zapustili. Postavitev temeljnega kamna za novo džamijo je z neredi 7. maja preprečilo več tisoč srbskih prebivalcev mesta, pri tem pa je bilo ranjenih najmanj 70 ljudi.