Vsakdo, ki je kandidiral za na listi SDS, je moral podpisati pogodbo, v kateri se obvezuje, da bo sodeloval v poslanski skupini do konca mandata. Po besedah Janeza Janše bo moral Čebulj, če se bo premislil, vrniti mandat in povrniti tudi sorazmerni del stroškov predvolilne kampanje. Osnutek pogodbe so v SDS prepisali iz podobnih pogodb nekaterih evropskih strank, je še dodal Janša.
Po mnenju Janeza Janše je SDS je prva, ki je opozorila na pomen minimalnega skupnega vrednotnega imenovalca in dograditve slovenske nacionalne identitete, še posebej ob vstopu Slovenije v EU. To naj bi bil eden od ključnih poudarkov s sobotnega kongresa. S kongresom naj bi bila presežena tudi mednarodna izolacija in blokada stranke v preteklih letih, saj si je SDS v pripravah na kongres zagotovila večinsko podporo najpomembnejših članic Evropske demokratične zveze in Evropske ljudske stranke za članstvo v obeh evropskih povezavah. Po Janšini oceni se je SDS na celjskem kongresu tudi programsko, organizacijsko in kadrovsko "konsolidirala".
Janša je glede svojega apela delegatom na kongresu, koga naj podprejo za izvršilni odbor, dejal, da so ga za to zaprosili predsedniki strankinih regij, v katerih so določeni kandidati dobili največjo podporo. S tem je želel, kot je dejal Janša, zagotovitvi zastopstvo tudi manjših regij v tem strankinem organu. Janša je tudi zanikal, da bi svoje predsedovanje stranki vezal na izvolitev takšnega izvršilnega odbora, kot ga je predlagal sam. To naj bi namreč veljalo le za izvolitev nekdanjega poslanca Iva Hvalice v izvršilni odbor. Po Janšinem mnenju bi lahko Hvalica glede na drugačen pogled na program in razmere v stranki na kongresu sam kandidiral za predsednika stranke.
Sicer pa je ob prihajajočem sestanku velesil v Ljubljani, vodja socialdemokratov pohvalil tako predsednika vlade kot tudi našo diplomacijo. Janša je dejal, da si tisti, ki so prispevali k temu, da do tega srečanje pride, zaslužijo vso pohvalo.