Svet na Kanalu A

Nesreča na smučišču

Rogla, 09. 02. 2007 09.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Enodnevna smuka na Rogli je že po nekajkratni vožnji dobila grenak priokus.

Na spodnjem delu proge Planja, sem bila udeležena v nezgodi, ko se je smučar z veliko silo zaletel vame. Vzrok- hitrost, gneča in slaba varnost na smučišču Rogla. Ker je trčil vame od zadaj, nisem imela priložnosti, da bi ga videla in se mu umaknila, čeprav bi lahko svoje smučarsko znanje ocenila kot zelo dobro. V času "skupnega" drsenja po progi, mu je nekako uspelo, da me je s smučko porezal čez koleno. Vreznina je izgledala približno tako, kot če bi me nekdo porezal z nožem in je kasneje zajemala osem zunanjih ter nekaj notranjih šivov, saj mi je z "rezom" poškodoval tudi del notranjih kolenskih vezi.

Fantu, ki se je zaletel vame, ni bilo nič, zato je smuko mirno nadaljeval dalje, verjetno je od strahu pobegnil. Tu bi lahko začeli novo zgodbo. Moj komentar pa je, da je storil, kar pač je že storil in to je storil zelo pametno, saj mi je kasneje policist iz policijske postaje Slovenske Konjice obrazložil, da po praksi sodeč ne obstaja nobena možnost, da bi ga sploh kdaj odkrili. Ga tudi niso iskali (kljub opisu), čeprav je storil kaznivo dejanje, za katero se pravno odgovarja.

Tako sem ostala na smučišču s hudo poškodovano nogo, odprto rano na pregibu kolena. Reakcijski čas prihoda reševalcev je bil bizaren. Da se je do mene prismučal prvi reševalec, je trajalo skoraj 30 minut. Treba je poudariti, da sem ležala na snegu, na mrazu, na nevarnem in nepreglednem delu smučišča, in to le pičlih 400 m od vrha - njihove baze. Človek se tako vpraša, kaj se zgodi takrat, ko pride do življenjsko nevarne poškodbe in se morda nahajaš še malce "nižje".

Ko so mi nogo končno za silo oskrbeli, smo čakali še nadaljnjih 15 minut, da se je pripeljal "ratrag" in me nato zapeljal do vrha. Zakaj niso pripeljali motornih sani, ki so stalna praksa na drugih smučiščih, še danes ne vem. Torej, vse skupaj je trajalo več kot 1 uro, da so me pripeljali na neko varno mesto.

Tu se začnejo nove težave. Rogla sicer zagotavlja dežurnega zdravnika za primer nastanka nezgode, a se ta dežurni zdravnik smuča. Da, prav ste slišali. Kasneje so mi tudi pojasnili, da je to v bistvu edino slovensko smučišče, ki sploh zagotavlja dežurnega zdravnika - kakršnega koli že pač imajo. Torej, v smislu, da sem lahko srečna, da se mi je to zgodilo prav tam - na Rogli.

Nadaljujem, pripeljali so me do vrha in me položili na posteljo ene izmed dveh lesenih koč, kjer držijo smučarsko opremo, oziroma imajo v teh kočah verjetno bazo smučarski učitelji.
Tam sem nato čakala skoraj 1 uro (z odprto rano) na prihod zdravnika. Ko je le-ta prišel, (seveda v smučarski opremi) se je takoj odločil, da je moja poškodba potrebna šivanja. In tu nastane nov problem. Načeloma se rane šivajo v ordinaciji, ki jo prav tako na Rogli imajo, ampak nikakor niso mogli najti načina, da bi me do ordinacije transportirali (preveč avtomobilov, parkiranih za dostop z "ratragom", motorne sani ne pridejo v poštev, ker ni dovolj snega.) Edina alternativa, ki jo še najdejo, je, da me nesejo do te ordinacije. Žal so ugotovili, da sem pretežka (imam dobrih 60 kg pri svojih 173 cm). Lokacija ordinacije je namreč na drugi strani, kjer se nahaja hotelski kompleks - zelo "primerna" lokacija torej, za primer smučarske nezgode.

Zdravnik se odloči, da me bo šival kar v tisti koči. Vprašam ga, kako je s sterilnostjo, ali ni takšno okolje nevarno, pa mi zatrdi, da ni čisto nič bolj sterilno v bolnišnici, in da, če mislim še naprej "sitnariti", da me sploh ne bo šival in naj se sama odpeljem do bolnišnice, pa me bodo že tam oskrbeli.

Ležim torej na postelji v leseni baraki in seveda brez kakršne koli druge alternative popustim in prosim zdravnika, naj mi rano oskrbi, saj je bolečina velika.

Da so me dokončno oskrbeli, je trajalo skupaj več kot 3 ure. Storilca ne bodo nikoli našli. Za "varnost" na smučišču bo še naprej poskrbljeno, kot je bilo do zdaj. Zdravnik se bo še naprej smučal. Naslednja nezgoda bo morda za nekoga usodna.

Kaj pa karta na smučišču, s katero smo zavarovani? Pojasnili so mi, da krije le stroške oskrbe v primeru nastanka nezgode, torej del oskrbe, ki sem jo opisala zgoraj, dodatno zavarovanje pa seveda ni zajeto, prav tako ni računati na kakšno denarno odškodnino, v kolikor se povzročitelj nezgode prostovoljno ne javi.

Počutim se kot bedak in se vprašam, če je sploh vredno smučati na slovenskih smučiščih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

babsip@email.si
28. 02. 2007 18.55
margucg...grrrr.... komentar na tvojo izjavo" ti pa se raje pojdi smučati v Avstrijo"... očitno še nisi bil ponesrečen na smučišču v Avstriji, zato bolje da ne daješ komentarjev. Korekten odnos, takojšnja pomoč. Ker bi sama morala čakati na prevoz s sanmi 30 min. so takoj organizirali helikopterski prevoz. Osebje v bolnišnici 100 bolj prijazno od osebja pri nas.... pa še bi lahko pisala...No toliko... Aja eno priporočilo. V kolikor smučate v tujini, obvezno mednarodno zavarovanje. V kolikor imate samo potrdilo o SLO zavarovanju, potemtakem vam naša zavarovalnica po mednarodnem sporazumu krije 1/4 stroškov. Seveda če vas oskrbijo s podjetjem ki opravlja helikopterske prevoze brez koncesije. Ocena...10 min prevoz z zdravili je leta 2003 stal cca 4000 EUR. Info iz prve roke.
zzabica@hotmail.com
17. 02. 2007 15.07
Verjeto je šlo za nesrečen splet okoliščin...morda je bila ravno ura 12 in je bil reševalec na malici, zdravnik pa na kosilu, ne veš, pač nesrečen splet okoliščin...Verjamem pa, da se to lahko zgodi kjerkoli in ne le na Rogli. Vendar je tu potrebno poudariti, da REŠEVALCI PO ZAKONU NE ODGOVARJAJO ZA ČAS, KI GA POTREBUJEJO ZA REŠEVANJE...to pomeni, da bi lahko dekle čakalo na smučišču tudi 9 ur, ko smučišče za to ne bi bilo kazensko odgovorno! Tak zakon obstaja v večini držav, čeprav je bedast. Se pravi, tudi če imate hudo prometno nesrečo in pride rešilec čez 1 uro, mu ne gre nič očitati. Me pa res zanima, kako bodo rešili problem utopitve 5- letnega fantka v Kranjski gori. Kar se tiče smučišča... Ne morete jih tožiti za malomarnost, če vas na koncu le oskrbijo in po zdravljenju nimate nekih vidnih posledic zaradi njihovega načina dela. Ne morete jih tožiti, ker niso zagotovili varnosti, če se nesreča zgodi na smučišču v lepem sončnem dnevu, ko ni poledice in megle.. Torej, po zakonu, kdaj lahko tožite smučišče: Za odgovornost smučišča gre, (saj od drugega ne bi mogli zahtevati odgovornosti, ker je povzročitelj neznan, kot je navedeno v članku zgoraj) v primerih, ko se je smučar zaletel v drevo (ker ni bilo označeno konca smučišča), ker je smučišče obratovalo kljub megli in je zaradi megle prišlo do nesreče, ker je smučar zdrsnil po ledeni ploskvi in podrl smučarja na vlečnici (odg. smučišča, za ledeno ploskev, ker ni bila označena in ker ni ločil vlečnice od proge), ker je smučarja zadel teptalec snega in pa podobno. Pojasnjuje se, da gre pri smučanju za šport, ki je povezan s tveganjem in da je upravljalec smučišča ODGOVOREN LE ZA ŠKODO, KI NASTANE ZARADI NEIZPOLNITVE ZAHTEV PO ZAKONU. Se pravi, po sodni praksi in po člankih v pravnih časopisih, se torej lahko smučišču očita le krivda, da samo smučišče ni bilo v času nesreče v skladu z nekimi minimalnimi pogoji in ZVSmuč. TOREJ V TEM PRIMERU NI PRAVNE PODLAGE ZA TOŽBO, SAJ JE POVZROČITELJ OSTAL NEZNAN!
m.et.i@hotmail.com
16. 02. 2007 15.52
no js sm se tut poškodovala na rogli , pa sm mela ureznine(po rami in roki) , pa so prec pršl , pa tut use so uredu izpeljal ....ubistvu sem v roku 30 minut že naprej smučala. no frend se je pa u Lenzerheiderju u švici poškodvou (hujši zlomi noge) , pa so rabl 1 uro da so ga do helikopterja spravl , pa še skor 1 uro do bolnce , pa še pancer so mu tko dol vlekl d je baje grozn bolel. tko da ...na naših smučiščih niso tok slab.
mrdrmr
11. 02. 2007 22.46
+1
Za varnost na Smučišču veliko pripomoremo tudi sami!
mrdrmr
11. 02. 2007 22.37
+0
Se mi zdi, da res malo pretiravaš. Tvojih 30 min do prihoda reševalcev so bučke, ki jih stresaš iz rokava! Sodeč po svojih smučarskih izkušnjah presmučaš celo Roglo v takšnem času. Tudi sam sem na Rogli doživel poškodbo, ko sem si pri padcu izpahnil ramo. Lahko povem, da je reševalec prišel hitro. Poklical je prevoz in zaprosil za dežurnega zdravnika, ki se je smučal. Tukaj se je pokazala dobra stvar, saj mi je zdravnik že na smučišču ramo spravil nazaj noter in me rešil muk. Po prihodu teptalca so me pripeljali v kočko, namenjena poškodovancem, ki je na vrhu sedežnice Planja. Tja so verjetno odpeljali tudi tebe!! Za njihov potek reševanja sem bil zelo vesel in sem jim hvaležen! Ti pa se raje pojdi smučat v Avstrijo
Samo.Jst
11. 02. 2007 12.47
Smučišče oz.Redarji so odgovorni da zagotavljajo varnost. To pa ne pomeni le postavljanje opozorilnih tabel, takšnih in drugačnih količkov, ter pitje piva v gostilni, ampak dejanski odvzem karte vsem tistim ki ogrožajo varnost... Zato po so tudi policisti na smučiščih...a se spomnete Pretnarce, kako se je smehljala v policijski uniformi pred par leti?
BAJZI
10. 02. 2007 20.25
Vseh smučišč pa tudi ni za metati v isti koš al kako? Verjetno je osmoljenka z razlogom smučala na Rogli in verjetno ima sedaj razlog, da ne bo več!
klavdijahoc@hotmail.com
09. 02. 2007 16.01
Auuuuuuuuuuuuuaaaaaa!!!!
tanjek
09. 02. 2007 15.59
tanjek
09. 02. 2007 15.56
wejca@yahoo.com
09. 02. 2007 12.16
Če se un smučar ne bi kr utpelou mu noben nebi nč zameru. Žau pa teli centri slišjo samo če jih po žepu udarš. Tle je treba prtisnt, ne pa na unga reweža.
salesky@email.si
09. 02. 2007 12.05
okeanos: tožil bi lahko smučarski center rogla za tako malomarno delo, ne pa tipa ki je to naredu.
damjan.k.k@gmail.com
09. 02. 2007 11.53
Zanimivo in grozljivo. Vendar je bilo že v preteklosti kar nekaj takih primerov, ko je odpovedala varnost in zdravniška pomoč na smučišču. Smučarska karta in zavarovanje - saj to je jasno, kaj se s tem krije, vendar pa to ne pomeni, da poškodovani v tem primeru ni upravičen do odškodnine, če je zatajila varnost na smučišču. In vse ostalo zraven. Pomeni samo, da tega ne bo krila zavarovalnica, temveč bo treba vložiti tožbo proti smučišču in zadevo bo plačalo smučišče...... tožba bo skoraj sigurno dobljena, ker je poškodba posledica slabe varnosti na smučišču, za to pa je odgovorno smučišče.
Megaclite
09. 02. 2007 11.48
+1
In spet so v ospredju odškodnine... tipično zahodnjaško. Če bi se fant ustavil, nudil pomoč, se opravičil itd. bi verjetno čez mesec dobil domov priporočeno pismo s sodišča, zadaj bi bile enormne odškodnine. Pubec bi delal 10 let, da bi odplačal odškodnino, zaradi ene nenamerne napake. Naredil je pravilno, da je pobegnil....in ne tukaj o humanosti.... Čudno obnašanje reševalcev pa ni opravičljivo, se strinjam.
wejca@yahoo.com
09. 02. 2007 11.45
Tožit jih je treba, pa tako odškodnino izterjat, da bo vsem za zgled.
xes
09. 02. 2007 11.22
Se clovek vprasa kaj sploh placa s tisto karto...
SBP
09. 02. 2007 11.18
Katastrofalen odnos odgovornih na smučišču... hvala za informativno poročilo, ki bo streznilo marsikaterega smučarja.
didlos
09. 02. 2007 10.30
Kje so sedaj inšpektorji--dobr da je bila ženska--Jest bi najprej dohtarja prefukou, pol pa še unga poiskou, nabu ko norca zrezou, pa ušou ! Sej me tko ne bi dobil !
civitasstain@gmail.com
09. 02. 2007 10.22
+1
To je "biznis" ki zlorablja humanost. Ti na Rogli, so pac se bolj nabriti, da se celo bahajo z navzocim zdravnikom. (Ceprav se nekje smuca in uziva svoj hoby). Odgovorni bi morali najprej urediti in resiti vprasenje nezgode. Kam smo prisli s svojim pohlepom na denar in pustimo medcloveske odnose na cedilu.
skorpi@email.si
09. 02. 2007 10.20
+1
Da se lahko to zgodi kljub takšni ceni karte. To je pravi obraz slovenskega turizma. Samo da oni kasirajo pa jih boli k. za turiste in tk napre...