Danes je v Bovec že prispela skupina strokovnjakov, med njimi so geologi, gozdarji, gradbeniki in drugi, ki bodo bedeli nad obnašanjem plazu. Ves dan so bili na preži tudi pripadniki civilne zaščite. Prebivalci Loga pod Mangartom pa se danes seveda še niso mogli vrniti domov.
V napol porušeno vas se je težko prebiti. Policisti mimo zapor ne spustijo nikogar, saj je tveganje, da se plaz vsak trenutek vsuje, preveliko. Razen gasilcev domačinov, ki nenehno opazujejo reko, v vasi ni nikogar. Gasilci hranijo tudi živino in druge živali, ki so jih zapustili prebivalci. Poleg gasilcev, ki reko opazujejo tudi izven Loga, je danes na delu še skupina domačih strokovnjakov. Plaz lahko v dolino še vedno zgrmi vsak trenutek, lahko pa se to zgodi šele čez nekaj let. Če bo skupina ocenila, da je tveganje veliko, bodo tako kot prejšnjo noč ponovno evakuirali deset družin iz nižje ležečih, nevarnejših pobočij. Med potencialno ogroženimi področji, je tudi vas Jablanca. Šestih pogrešanih pod plazom tudi danes niso iskali. Preživele iz Loga pod Mangartom bodo iz hotela premestili v počitniške hiše. Kdaj se bodo lahko vrnili v svojo vas, ne ve nihče.
Katastrofalni plaz ogroža skoraj 170 ljudi, ki živijo v dolini rek Predelnice in Koritnice. Voda, blato in vse drugo, kar nosijo bovške reke po zadnjih dogodkih s seboj lahko povzročijo zamašitev pretokov in zato poplave. To pa je lahko slaba novica tudi za stanovalce, ki živijo daleč od plazu, ob reki Soči.
Prebivalci Loga pod Mangartom žalujejo za žrtvami in pogrešanimi. Edina identificirana smrtna žrtev do sedaj je 96-letna Elizabeta Černuta. Na tragičnem seznamu je še šest pogrešanih.
V hotelu Alp in drugih objektih v Bovcu je noč preživelo tudi deset družin, ki so jih zaradi nevarnosti novih plazenj in naraščanja voda izselili iz naselij ob rekah Koritnici in Soči.
Prebivalci Loga pod Mangartom ostajajo v Bovcu, župan občine Bovec pa je danes povedal, da za evakuirane prebivalce Loga že iščejo trajnejšo namestitev. Za pomoč bodo prosili lastnike počitniških apartmajev v Kaninski vasi.
Najbolj ogroženih je okoli 90 prebivalcev Loga pod Mangartom, kolikor naj bi jih po zadnjih popisih tam še živelo. Kot so povedali predstavniki civilne zaščite, sta zdaj tam le še dva ostale, so izselili, 6 jih še vedno pogrešajo. Evakuirali so tudi večino prebivalcev Možnice, kjer je ostala še ena oseba.
Strmeca na Predelu, kje naj bi živelo 16 oseb, plaz sicer ne ogroža neposredno, so pa zato tamkajšnji prebivalci odrezani od sveta, večino so gasilci in predstavniki civilne zaščite evakuirali, pet jih je ostalo in skrbijo za živino. Štiri osebe so ostale v hiši na Predelu, ki razen preko Italije nima dostopa do doline. Tiste, ki so kljub nevarnosti ostali na svojih domovih, so oskrbeli z agregati in kot smo izvedeli menda tudi z mobilnimi telefoni.
Razlog, zakaj se je sprožil plaz pod Mangartom, ni le eden. Tukaj so Alpe najbližje morju, velike višinske razlike, strma pobočja, drugi razlog je potres, ki je razrahljal to področje. Veliko so k katastrofi so pripomogle predvsem obilne padavine. Za plazove, kot je mangartski, je značilno, da se sprožijo hipoma. Gmota kamenja, blata, drevja in vode začne drseti v dolino in pri tem jo je nemogoče ustaviti. Tukaj je šlo za milijone kubikov materiala. Gre za območje, kjer je možnost takšnih naravnih katastrof velika. Glede plazov so pri nas sicer kritični še Posavsko hribovje, Haloze in Slovenske gorice, vendar gre na teh območjih za nevarnost zemeljskih plazov in ne kamnitih podorov . Na Bovškem pa je narava pokazala, česa je zmožna. Njena moč pa je lahko žal še večja. Plaz tako lahko zajezi del doline, za tem jezom lahko nastane umetno jezero, če pa se le-ta podre, lahko voda odnese vse pod seboj.
Prizadetim še vedno lahko pomagate tudi z nakazili na žiro račun Rdečega križa: Številka žiro računa je 50101-678-51579, sklicna števila 4007 s pripisom za prizadete pod Mangartom.
Ali pa na žiro račun škofijske Karitas Koper, katere številka žiro računa 51800-620-336 00 11500-1120 s pripisom za Posočje 2000.
Svojci pogrešanih lahko vse podatke še vedno dobijo na telefonski številki 05 388 60 95.
Po zadnjih podatkih hidrometeorološkega zavoda večjih vremenskih sprememb ne bo. V Posočju je popoldne še vedno občasno rosilo, padavine pa naj bi