Naslovnica

Nisem zaostroval, ampak se pogovarjal

, 18. 09. 2024 22.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Spoštovani gospod Šuštar, spoštovani gostje, za nami je deset let slovenske države in v njene temelje je vgrajeno mnogo življenj in nesebičnega dela mnogih plemenitih ljudi. Med njimi ima izjemno mesto delo dr. Šuštarja in delo cerkve, ki jo je vodil. Hvala vam za vse in še dolgo življenje vam želim," je ob podelitvi odlikovanja povedal predsednik Milan Kučan. Z odlikovanjem se je država zahvalila danes upokojenemu dr. Alojziju Šuštarju za njegovo takratno držo, predvsem pa za odlične mednarodne zveze, ki si jih je med letoma 1971 in 76 pridobil kot tajnik Evropskih škofovskih konferenc. Kot je dr. Šuštarja opisal Lojze Peterle, prvi predsednik slovenske vlade, je upokojeni nadškof prepričan patriot in svetovljan. "Dejansko nam je lahko veliko pomagal, ko je bil pomemben vsak glas in vsaka podpora, po cerkveni plati je bilo veliko narejenega," dodaja Peterle.

Alojzij Šuštar, ki se je leta 1977 v Slovenijo iz Švice, je bil v nadškofa posvečen leta 1980. Z mirnostjo in odprtostjo za dialog je uspešno mehčal takratno oblast. "Skušal sem iskreno narediti, kar je bilo nemogoče. Moje načelo je bilo, da ne zaostrujem položaja, ampak se pogovarjam. In če nam ne preostane drugega, če zaidemo v slepo ulico, se moramo nanovo poskušati pogovoriti. Hvala bogu so nekatere stvari uspele, česar sem zelo vesel," razlaga svoj pristop dr. Šuštar.

"Imel je nek diplomatski takt. To je del njegove narave, seveda pa tudi posledica tega, da prihaja iz Švice, kjer je celotno javno življenje zelo podvrženo načinu dogovarjanja. V zasebnih stikih, pa tudi do svojih podrejenih je znal biti tudi avtoritaren," pravi o voditeljskem stilu dr. Šuštarja publicist Peter Kovačič Peršin. Pri vzpostavljanju svoje politike in udejanjanju monolitnosti znotraj cerkve je bil, kot trdijo poznavalci, neomajen. Glede denarja pa je bil premehkega srca. Vse kar je imel, je razdal drugim. Franci Petrič, nekdanji tajnik Alojzija Šuštarja, meni, da je bil včasih celo zelo radodaren. "Ni gledal koliko da, ampak je daroval, če je videl, da človek potrebuje. Posebej so to znali izrabiti klošarji, ki so takrat zahajali na škofijo, in - ker včasih ni bilo nikogar, da bi to preprečil –