Današnje slovesnosti v TEŠ se je udeležil tudi predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je napravo predal namenu in ob tem dejal, da je zelo navdušen nad projektom, ki bi vsekakor pripomogel k ohranitvi videza Slovenije kot napredne in demokratične države. Izrazil je tudi skrb za okolje, ki ima tako kot energija svojo ceno, vendar je to okolje potrebno ohraniti za naše potomce. Direktor šoštanjske termoelektrarne Jaroslav Vrtačnik je ob tej priložnosti poudaril, da je skrb za okolje eno izmed najpomembnejših meril sodobne družbe in nedvomno ostaja njihova zaveza tudi v prihodnje. "Že pred trinajstimi leti," je dejal Vrtačnik, "smo izdelali ekološki sanacijski program in začeli z ekološko sanacijo, ki jo z začetkom obratovanja razžvepljevalne naprave bloka pet, tudi zaključujemo."
Naprava, ki sta jo zgradila nemško-slovenski konzorcij Babcock - Rudis ter Inženiring CEE, je bila zgrajena v predvidenem roku in v okviru načrtovanih sredstev. Dosedanje poskusno obratovanje, ki je steklo septembra lani, je bilo uspešno, opravljene meritve pa so izpolnile vsa pričakovanja. S tem je tudi šoštanjska termoelektrarna, ki z močjo 755 MW proizvede okoli 30 odstotkov porabljene električne energije v Sloveniji, po ekološki in tehnološki plati dejansko pripravljena na odpiranje energetskega trga.
"Naša okoljska prizadevanja želimo okronati še s pridobitvijo certifikata ISO 14001 že v tem letu. V podjetju se zavedamo, da sta ekološka sanacija in posodobitev tehnologije sicer izredno pomembni, vendar nezadostni. Za celovit nastop na prostem trgu električne energije je potrebno uspešno izpeljati še finančno sanacijo, tako kot so to storili v Evropi pred odprtjem trga. Prav tako pa računamo tudi na širšo podporo pri smiselnem povezovanju z drugimi proizvajalci električne energije, vse s ciljem pripraviti se, da bo slovenska električna energija po letu 2003, ko se odpre evropski trg, konkurenčna," je dejal Vrtačnik ter dodal, da šoštanjska termoelektrarna v tako zahtevni in kapitalsko intenzivni panogi, kot je energetika, doseže dobre rezultate le s korektnim sodelovanjem vseh udeležencev na trgu.
V TEŠ se bo čez teden dni začel poskusni sežig mesno-kostne moke, ki jo bodo v cisternah pripeljali neposredno iz ljubljanskega Kota. Med 24. in 26. aprilom bodo na dan sežgali 50 ton mesno-kostne moke, ki jo bodo s pnevmatsko metodo vbrizgavali v kotel pet. V času sežiga bodo v šoštanjski termoelektrarni med 11. in 23. uro pripravili tudi dan odprtih vrat, saj je to od njih zahtevala lokalna skupnost pri pridobitvi soglasja za poskusni sežig.