"Napad so zagrešili tisti, ki so proti mirni rešitvi vprašanja, vendar pa se morajo soočiti s posledicami svojih dejanj," je ob tem dejal Čovič.
Albanski skrajneži pa še vedno streljajo na makedonski policijski konvoj, ki so ga že sinoči napadli na neki cesti blizu kraja Brest na meji s Kosovom, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na nekega novinarja s kraja dogajanja. V konvoju 15 vozil naj bi bilo najmanj 30 ljudi, med drugim tudi visoki predstavniki makedonske policije in novinarji. Sinoči je bil v streljanju ubit makedonski policist, koliko je ranjenih, pa ni znano. Kot so sporočili policijski viri, je minometna granata zadela terensko vozilo. To je že četrta žrtev spopadov na tem območju.
Na območju, kamor so po napadu napotili vojaške enote, so se boji nadaljevali vso noč.
"Gre za več skupin, v vsaki od njih je bilo okoli 20 mož, ki so na konjih prevažali težko orožje, namenjeni pa so bili v vas Brest," blizu katere albanski uporniki že od sinoči streljajo na makedonski policijski konvoj, je povedal tiskovni predstavnik makedonske vojske Blagoja Markovski, ki pa podatkov o morebitnih novih žrtvah ni posredoval.
Pred tem je 300 ameriških vojakov Nata zasedlo vas Tanuševci ob Makedonsko-kosovski meji, ki je bila zadnjih nekaj tednov glavno oporišče oboroženih upornikov med spopadi z makedonsko vojsko.
Predsednik srbske vlade Zoran 195144inđić pa je danes v Berlinu zahteval zoženje varnostnega območja na jugu Srbije. "To območje je vir negotovosti v regiji," je po pogovorih z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem in zunanjim ministrom Joschko Fischerjem dejal 195144inđić.
Današnji 195144inđićevi pogovori so bili tudi v znamenju zahteve mednarodne skupnosti po izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu. 195144inđić je zaprosil za razumevanje, da bo proti Miloševiću najprej ukrepalo srbsko pravosodje. "Želimo pokazati, da je naša država zrela za neodvisno sodstvo. Če se bo čez dva ali tri mesece izkazalo, da temu ni tako, lahko še vedno sprejmemo drugačno odločitev," je poudaril 195144inđić.
V Bruslju pa je Zveza Nato Makedoniji zagotovila, da bodo vojaški eksperti v najkrajšem možnem času preučili vse možnosti za dodatne ukrepe, s katerimi bi zagotovili varnost na meji s Kosovom. Pozitivnega odgovora na svojo pobudo, naj NATO na kosovski strani vzdolž celotne meje z Makedonijo, kjer se zaradi napadov albanskih skrajnežev nasilje stopnjuje, vzpostavi varnostni pas, pa Skopje danes ni dobilo. Kot so na zvezi NATO povedali po izrednem zasedanju sveta zavezništva, sklicanega na pobudo Makedonije, je devetnajsterica do predloga "precej zadržana".
Ni pomembno, kakšne ukrepe bo NATO sprejel, pomembno je, da bodo učinkoviti, je ob tem menil makedonski zunanji minister Srdjan Kerim, ki se je v Bruslju udeležil današnjega izrednega zasedanja sveta zavezništva.