Smrt zadnjega samca severnega belega nosoroga je kenijsko vlado napeljala k razmišljanju, da bi vsakega, ki bo ga dobili z deli nosorogov ali slonov, obsodili na dosmrtni zapor.
''Slonovina pripada slonom, rogovi pripadajo nosorogom,'' je poudaril kenijski minister za turizem Najib Balala na odkritju spominskega obeležja za 45-letnim nosorogom Sudanom, ki je bil zadnji samec te podvrste. ''Spremenili bomo zakone in vsakega, ki ga bomo ujeli s slonovino, bomo zaprli do konca življenja,'' je poudaril minister.
Kenija ima sicer od leta 2013 zelo strogo zakonodajo na tem področju. Že zdaj preprodajalcem grozi dosmrtni zapor, najmanjša možna kazen pa je predvidena le pet let v zaporu.
Zaposleni v parku Pejeta so Sudana uspavali 19. marca, saj je bil zelo bolan. Tako na svetu živita le še dve predstavnici podvrste, in sicer njegova 27-letna hči Najin in 17-letna vnukinja Fatu. Znanstveniki menijo, da bi podvrsto lahko ohranili z in vitro oploditvijo jajčec preostalih dveh samic in shranjenega semena.
Bolje se godi južnim belim nosorogom, za severne pa so bili usodni predvsem divji lovci. Rogove severnih belih nosorogov so namreč lahko prodali tudi za več kot 40.000 evrov za kilogram, kar je pomenilo, da je bil rog vrednejši od zlata.
V Keniji se je sicer populacija nosorogov drastično zmanjšala v zadnjih desetletjih. Še v 70. letih prejšnjega stoletja so jih šteli 20.000, v 90. letih jih je bilo le še 400. Zdaj se je številka nekoliko popravila na okoli 650, večinoma gre za črne nosoroge.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.