Ste se kdaj spraševali, kaj se zgodi s kontaktnimi lečami po njihovi uporabi? To vprašanje so si namreč zastavili znanstveniki z univerze v Arizoni in ugotovili, da jih večina konča v straniščni školjki ali umivalniku.
S tem pa predstavljajo velik vir onesnaževanja oceanov z mikroplastiko. Samo v ameriškem odtoku vsako leto pristane več milijard leč, kar predstavlja neverjetnih 20 ton plastike na leto.
"Sliši se kot zelo majhen problem, ker so leče same po sebi izredno majhne, vendar jih je na milijarde," opozarja Rolf Halden, eden od sodelujočih pri raziskavi. Samo v Združenih državah Amerike leče nosi približno 45 milijonov ljudi. Glede na anketo pa kar 15 do 20 odstotkov teh oseb leče splakne v odtok. To počnejo celo ljudje, ki so sami sebe opisali kot ekološko ozaveščene.
Po prehranski verigi najdejo pot nazaj do človeka
Mikroplastični delci so tisti delci plastike, ki razpadejo na zelo majhne koščke, manjše od petih milimetrov. Raziskovalci so sledili poti, ki jo opravijo te leče. Ko pristanejo v odpadnih vodah in v čistilnih napravah, leče sicer razpadejo, a se ne razkrojijo. Te delce nato odplakne v oceane in morja, kjer jih lahko ribe in plankton zamenjajo za hrano. Tako pa se po prehranski verigi lahko prebijejo spet vse nazaj do človeka.
Raziskovalci upajo, da bodo s to študijo pripomogli k osveščanju o problemu. Halden je dejal, da se mnogi niti ne zavedajo, kako nevarno je splakovanje leč v odtok. "Izdelali smo skorajda nesmrtni material. Ne izgine, ne razgradi se," še dodaja.
Med drugim so odkrili le enega proizvajalca leč, ki je na embalaži podal navodila, kako se jih odvrže. "Ne jih splakniti. Odvrzite jih v smeti ali jih reciklirajte," svetujejo raziskovalci.
Glasujte za 'najbolj brezvezni plastični izdelek za enkratno uporabo'
Onesnaževanje s plastiko in mikroplastičnimi delci predstavlja enega največjih izzivov za naše okolje. Oceani in morja so pravi zbiralnik plastičnih odpadkov. V njih se trenutno nahaja kar 5000 milijard kosov plastike, s katerimi bi lahko Zemljo obkrožili kar 400-krat, opozarja organizacija Greenpeace.
Kot največji problem izpostavljajo plastiko za enkratno uporabo, zato so organizirali posebno akcijo, v okviru katere lahko glasujete za najbolj brezvezni plastični izdelek za enkratno uporabo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.