Čas za Zemljo

Bo izdatna finančna injekcija pomagala rešiti eno največjih naravnih čudes?

Brisbane, 30. 04. 2018 16.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Avstralske oblasti so se zavzele za zaščito in obnovo svojega velikega koralnega grebena, a naravovarstvene organizacije opozarjajo: Če ne boste odpravili vzroka za globalno segrevanje, niste storili veliko.

Avstralija bo za ohranitev velikega koralnega grebena namenila 312 milijonov evrov.
Avstralija bo za ohranitev velikega koralnega grebena namenila 312 milijonov evrov. FOTO: Thinkstock

Veliki koralni greben velja za eno največjih naravnih čudes sveta in je že več kot tri desetletja pod Unescovo zaščito. V zadnjih letih pa je zaradi globalnega segrevanja, ki je vplivalo na dvig temperature morske vode, na tem območju odmrlo kar 30 odstotkov koral.

"Grožnjo grebenu predstavljajo predvsem velike količine usedlin, dušika in pesticidov, ki se izlivajo v morje," je izpostavil avstralski minister za okolje Josh Frydenberg. Koralam pa preti še ena nevarnost, invazivna bodičasta oziroma trnasta morska zvezda, ki povzroča škodo v ekosistemu. Ta morska zvezda namreč s prebavnimi sokovi, ki jih spusti iz želodca, topi korale, s tem pa tropski koralni greben izginja.

Z 312 milijoni evrov bodo avstralske oblasti poskrbele za boljšo kakovost vode, tudi z zmanjšanjem odtekanja kmetijskih pesticidov v morje, nekaj sredstev bodo prav zaradi tega namenili tudi okoliškim poljedelcem, da bodo modificirali svoj način kmetovanja.

Veliki koralni greben je zgrajen iz približno 2800 manjših ločenih podmorskih koralnih grebenov in okoli 600 koralnih otokov in sega od severnega konca avstralske celine do južnega konca Queenslanda oziroma mesta Bundaberg. Ker v dolžino meri kar 2300 kilometrov, ga je mogoče uzreti celo iz vesolja.

'Treba je odpraviti vzrok za odmiranje koral'

Okoljevarstveniki so izdatno financiranje pozdravili, a opozorili, da se mora vlada osredotočiti na podnebne spremembe. "Velikega koralnega grebena ne morete ohranjati, ne da bi zmanjšali emisije ogljika. To pomeni, da bi morali ustaviti črpanje nafte in uporabo premoga," je na Twitterju opozoril direktor Greenpeacea Australia Pacific David Ritter.

Raziskave iz leta 2017 so pokazale, da je nezaslišano beljenje koral v zadnjih letih povzročilo škodo na dveh tretjinah koralnega grebena, a ga Unesco na svoji spletni strani kljub temu ni uvrstil med 55 ogroženih naravnih čudes.

Avstralija sicer velja za enega največjih onesnaževalcev s toplogrednimi plini na svetu, vendar je avstralska zunanja ministrica Julie Bishop avstralskim medijem zagotovila, da bo država vedno vodilna v svetu pri upravljanju in varovanju svoje posebnosti, znamenitega velikega koralnega grebena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rossi66
30. 04. 2018 17.04
Drugace je pa res... Ko smo se pred leti potapljali v okolici Hamilton island na VKG smo opazili cela grobisca mrtvih koral... strahovito obsezno beljenje. Rdece morje ter Mikronezija, npr Palau ali pa Truk..., le ti so v veliko, veliko boljsem stanju kot VKG...
rossi66
30. 04. 2018 17.01
+2
"Z 312 milijoni..."... Resno??? Z?
frako
07. 05. 2018 12.09
+1
ja no koralam bodo plačal nej se navadjo na nove temperature in kislosti morja.