Čas za Zemljo

Ogrožen nastanek Antarktičnega rezervata, ogrožena prihodnost vseh nas

Washington, 03. 11. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Članice Komisije za Antarktiko so zavrnile vzpostavitev največjega zavarovanega območja na Zemlji – Antarktičnega rezervata. Zato ni ogrožena le prihodnost enega najpomembnejših ekosistemov na Zemlji, ampak prihodnost vseh nas. Zdrav antarktični ekosistem bi namreč pripomogel, da se izognemo najhujšim učinkom podnebnih sprememb.

Predlog, ki je predvideval vzpostavitev največjega zavarovanega območja na svetu, rezervat Antarktičnega ocena, je potem, ko so ga blokirale Kitajska, Rusija in Norveška, zavrnjen, so sporočile okoljevarstvene organizacije. Okoljevarstveniki opozarjajo, da so s tem ogrozili prihodnost enega najpomembnejših ekosistemov na Zemlji, poroča Guardian. Predlog je podprlo 22 ostalih članic Komisije za Antarktiko.

Komisija ni komentirala navedb okoljevarstvenih organizacij, na spletni strani pa so sporočili, da bodo članice nadaljevale s preučevanjem in izboljševanjem predloga, preden bodo o njem spet razpravljale na prihodnji konferenci, ki bo naslednje leto. 

Komisija za Antarktiko je razpravljala o vzpostavitvi največjega zavarovanega območja na svetu – rezervata Antarktičnega oceana. Tako bi zaščitili ogromno površino neokrnjenega ekosistema, ki pa je ogrožen zaradi podnebnih sprememb in širitve industrijskega ribolova. Okolje na Antarktiki ogroža tudi vse večje število turistov. Obisk raste že sedem let zapored in med lanskim novembrom in letošnjim marcem se je ta številka prvič doslej povzpela nad 50.000.

Zakaj je tako pomembno, da bi vzpostavili rezervat?

Kot pojasnjujejo na Greenpeace Slovenija ustvarjanje morskih rezervatov zagotavlja zatočišče za morsko življenje, ki je tam zaščiteno pred industrijskimi aktivnostmi: "Ne samo, da rezervati tem bitjem ponujajo prostor, kjer si lahko opomorejo od pritiskov, s katerimi se soočajo naša morja in gradijo odpornost na učinke spreminjajočega se podnebja – rezervati tem živim bitjem omogočajo, da še naprej skladiščijo ogljik, s čimer pomagajo vsem nam."

Deli Antarktike se segrevajo kar trikrat hitreje kot ostali predeli našega planeta. Posledica tega je taljenje in lomljenje ledenikov. Ti padejo v ocean in dvigajo raven morske gladine po vsem svetu.
Deli Antarktike se segrevajo kar trikrat hitreje kot ostali predeli našega planeta. Posledica tega je taljenje in lomljenje ledenikov. Ti padejo v ocean in dvigajo raven morske gladine po vsem svetu. FOTO: Thinkstock

Kot dodajajo, lahko ogljik najdemo tudi v telesih veliko večjih morskih bitij, kot so npr. kiti. Ko so živi, kitovi iztrebki pomagajo pri rasti teh drobnih rastlin, ki absorbirajo ogljik blizu površja, ko umrejo, pa je ogljik v telesih kitov pokopan skupaj z njimi na morskem dnu. To lahko shrani ogljik za več tisoč let.

Kot poudarjajo pri Greenpeacu, bi nam zdrav antarktični ekosistem pomagal, da se izognemo najhujšim učinkom podnebnih sprememb, če pa dovolimo, da poškodujejo Antarktiko, bodo podnebne spremembe postale še hujše.

Zamujena zgodovinska priložnost

Hitrost pri kateri se antarktične ledene plošče talijo zaradi naraščajočih temperatur, bo vplivala na obalne skupnosti, majhne otoške države ali velemesta.
Hitrost pri kateri se antarktične ledene plošče talijo zaradi naraščajočih temperatur, bo vplivala na obalne skupnosti, majhne otoške države ali velemesta. FOTO: Thinkstock

Okoljevarstveniki so imeli devet mesecev, da bi prepričali članice komisije, da vzpostavijo to izjemno pomembno zaščiteno območje, ki bi se razlegalo na območju, velikem za kar pet Nemčij.

Okoljevarstvene organizacije so mobilizirale približno 2 milijona ljudi, s peticijo pa so zbirali podpise, ki bi pomagali pri vplivanju na odločevalce, da zaščitijo Antarktiko. "To je bila zgodovinska priložnost, da ustvarimo največje zaščiteno območje na Zemlji," je dejala vodja Greenpeaceove kampanje Zaščitimo Antarktiko Frida Bengtsson. Na pogajanja za vzpostavitev rezervata je prišlo 25 delegacij, a žal so na pogajanjih zavrnili resna znanstvena dognanja in pozive znanstvenikov k takojšnji in nujni zaščiti oceana, piše Guardian. Dodala je, da kljub temu, da so bili znanstveni dokazi za zaščito območja jasni, so bile nekatere članice bolj zaposlene z upravičevanjem povečanega obsega ribolova. 

Če zaščitimo Antarktiko, zaščitimo cel svet

Kot pojasnjujejo na Greenpeace Slovenija, v Antarktičnem oceanu med drugim prebivajo edinstvene živali, kot so cesarski pingvini, velikanski sinji kiti in drobni krili – majhni rakci, s katerimi se kiti prehranjujejo, a ti potrebujejo zaščito. Antarktika je prav tako tudi pomemben barometer, ki razkriva, kako podnebne spremembe vplivajo na naš planet.

Antarktični ledeniki izgubljajo led hitreje kot pada sneg, ki povzroča nastanek novega ledu. Hitrost pri kateri se antarktične ledene plošče talijo zaradi naraščajočih temperatur, bo vplivala na obalne skupnosti, majhne otoške države ali velemesta.
Antarktični ledeniki izgubljajo led hitreje kot pada sneg, ki povzroča nastanek novega ledu. Hitrost pri kateri se antarktične ledene plošče talijo zaradi naraščajočih temperatur, bo vplivala na obalne skupnosti, majhne otoške države ali velemesta. FOTO: NASA

Deli Antarktike se segrevajo kar trikrat hitreje kot ostali predeli našega planeta. Posledica tega je taljenje in lomljenje ledenikov. Ti padejo v ocean in dvigajo raven morske gladine po vsem svetu. Antarktični ledeniki izgubljajo led hitreje kot pada sneg, ki povzroča nastanek novega ledu. Hitrost, pri kateri se antarktične ledene plošče talijo zaradi naraščajočih temperatur, bo vplivala na obalne skupnosti, majhne otoške države ali velemesta.

Toplejša morja vplivajo tudi na edinstvena živa bitja, ki naseljujejo Antarktiko. Znanstveniki opozarjajo, da bi toplejša Antarktika lahko privabila nove vrste živali in rastlin, kar bi ustvarilo tekmovanje za življenje na Antarktiki, ki je sedaj posebej prilagojeno ledenim temperaturam, še izpostavlja Greenpeace.

Kot poroča Guardian, se je neuspel poskus zaščite Antarktike zgodil v času, ko so znanstveniki postregli z novimi dokazi o uničujočem človeškem vplivu na okolje. Združeni narodi so prejšnji mesec opozorili, da imamo le še 12 let, da preprečimo podnebno katastrofo. Vodilni klimatologi pa opozarjajo, da so ljudje od leta 1970 z obličja Zemlje izbrisali kar 60 odstotkov živalskih vrst.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kure bedne
03. 11. 2018 21.18
+1
Rad bi videl in prebral vsaj en resničen podatek za Antarktiko. Zakaj rabi normalen smrtnik dovoljenje za vstop na Antarktiko? Kolikor se mi zdi ,da je to demilitizirana cona- v resnici pa ni. Le zakaj?
donski
03. 11. 2018 20.45
+0
Čeprav je žalostno, glede na vse kaj se dogaja in česa je sposoben človeški pohlep sploh ne morem biti presenečen. Upamo lahko in se pri sebi trudimo, da naše generacije ne bodo ene zadnjih, ki bodo živele v takšnem "blagostanju", kot še nam je trenutno omogočeno in da naš egoizem, brezbrižnost ter neodgovornost ne bosta večja kot to zavedanje.
fairplayy
03. 11. 2018 20.12
+2
Dejstvo je da nam ne bi nic manjkalo ravno nasprotno ce bi se druzba in znjo industrija preobrazila v okolju prijazno.
donski
03. 11. 2018 20.35
+1
in kaj ti pomaga dejstvo, lahko s tem kaj spremeniš in urediš, da bi se druzba in z njo indostrija preobrazila okolju prijazno?
Mitja Bi?ek
03. 11. 2018 18.17
+0
Leta 2100, ko bladina ,orij večja za 60cm ...no, mene, najbrž ne bo več!
Apocalyptica
03. 11. 2018 18.04
+6
ČLOVEK!!! SRAM TE BODI!!!! Za druga res nismo, kot da pocrkamo...
flatearth
03. 11. 2018 16.27
-11
Lažne novice, zavajanje, kar nekaj nabijajo,
Apocalyptica
03. 11. 2018 18.03
+1
ata_jez
03. 11. 2018 22.45
+0
Kmetija, bar, kardašijani, kenđi, ... resničnih koliko hočeš!
flojdi
03. 11. 2018 14.49
-1
. že leta 1950 so meli tam v tleh ogrevane hodnike med bajtami. in pol so mesta preselili...ker so se tla, jasno , stajala. ZARADI UMETNEGA GRETJA
Uporabnik473573
03. 11. 2018 14.05
+7
Državljane teh držav bi pustil sredi puščave brez vode.
flojdi
03. 11. 2018 13.47
+1
. pa komu še ni jasno KAM GRESTE
glava2
03. 11. 2018 13.42
+2
našo vlado poslat, da reši takoj vse!
fairplayy
03. 11. 2018 12.07
+8
Pricakovano za packe kitajce ne pa norvezane res zalostno se tukaj imamo masovni turizem
Kopriva60918022
03. 11. 2018 11.24
+1
ja kako bojo pa ZDA do nafte pršlee
korintos23
03. 11. 2018 11.13
-6
Reši nas samo višja gospodarska rast, samo to!
Ramzess
03. 11. 2018 10.47
+1
Podnebne spremembe, ... ob tem pa se javnosti prikriva aktivnost Sonca in posledični vpliv, kemtraili naj bi služili vzdrževanju in zadrževanju višje temperature na planetu, mislijo da bodo tako preprečili novo ledeno dobo, ki bi lahko zajela pol planeta, hkrati se taji, da baje magnetni ščit planeta slabi. Javnost marsičesa ne ve, posledice pa, no, bili živi pa videli, lepo itak ne bo.
CucurbitaPepo
03. 11. 2018 12.14
-2
Imaš ničelno sposobnost kritične presoje.
flojdi
03. 11. 2018 13.50
+0
.točno tako nekako. / zakaj naj bi bilo krivo sonce, če pa nadvse uspešno Uničujete Zaščito. Edino.
Lenuh11
03. 11. 2018 10.04
-20
ne ze spet ta propaganda. narava se spreminja po naravni poti ze lahko milijarde let eni pa mislijo da bo skoz isto
cirenij
03. 11. 2018 10.32
-17
Točno tako. Evolucija Zemlje gre svojo pot ne glede na izpuste, škropiva itd. V začetku je bila kamenita gmota, ki so jo obdelali dinozavri, ki so izumrli in tako naprej.........skozi milijarde let. In še malo, pa...............Je rekel 1000 in ne polnih 1000 let. Je pa žalostno, da eni grabijo bogastvo na račun drugih, ki ga v 1000 letih ne morejo porabit.
Ramzess
03. 11. 2018 10.48
+1
Lenuh11, še huje, vrh piramide moči misli, da lahko to prepreči oz. spremeni.
cirenij
03. 11. 2018 11.13
+0
Dajajte minuse. Če ne verjamete, se zavedate, koliko je samo v zadnjem času naravnih katastrof? Pa pogoltnost ljudi. In oboroževanje. Hlastanje človeka po človeku........Narava gre svojo nezadržno pot, ki nje ne moremo preprečiti. Pa da vidimo.
CucurbitaPepo
03. 11. 2018 12.16
+9
flojdi
03. 11. 2018 13.52
+6
.in to v hudo kratki sekundici...100let ; ne tisoč, ne miljarde.. samo 100 jih je
Carrasco
03. 11. 2018 09.51
+14
Pokličite Teslo in se zapeljite na izlet po Antarktiki .Važne so milijarde v žepu ne pa naš planet
DuhSaSjekirom
03. 11. 2018 08.31
+109
Ni problem v ekosistemu, onesnaževanju. Problem je da ni nobene kontrole psihičnega stanja ljudi ki odločajo. Preveč je psihopatov v vodstvenih kadrih. ŠE za policista moraš opraviti psihotest, varnostno preverjanje. Minister, predsednik pa si lahko kar brez vsega tega. In vemo kaj vse so sposobni psihopati. Ko bomo spucali psihopate iz vodstvenih struktur vključno z najnižjim strukturami odločanja - bomo lahko sploh kaj koristnega naredili za naše ZANAMCE:
Apostol1
03. 11. 2018 08.49
+49
Drži , na primer po novem župani kandidirajo kar iz aresta in v parlamentu pa imamo na primer plemenitega s kriminalno preteklostjo ,ter polnopravno obsojenega na Dob , pa je gorelo preveč svečk so ga pa zaradi ekologije spustili nazaj v parlament ➕➕➕👍
kolbek460
03. 11. 2018 09.14
+18
VolkBrenin
03. 11. 2018 09.46
+7
VolkBrenin
03. 11. 2018 09.54
+17
duh ...Čiščenje teh struktur pa je iluzija...ŽAL...čeprav je to edina rešitev. ( šli so tako daleč , da imajo celo svoje vojske ) splošen vtis je , da se jih ne bomo nikoli več znebili , tudi zaradi apaticnosti ljudi - tej zgoraj / tisti tako imenovani 1 % elite / pa ljudem ves čas dajejo ravno toliko - da raja ne bi pobesnela . Če primerjamo samo zadnjih 20 ali 30 let ...danes niti ne skrivajo več svojih kriminalnih dejanj in se celo norčujejo iz nas...Javno in preko medijev ...Nisem pesimist - ampak rešitve ni ...
Voluhar7
03. 11. 2018 08.15
-2
Zemlja se je spreminjala in se bo. Mogoče smo malo pripomogli , da se hitreje .
flojdi
03. 11. 2018 13.53
+1
Cisto na hitro
03. 11. 2018 08.13
+4
Sovjeti so bili proti.
CucurbitaPepo
03. 11. 2018 12.17
+2
Rusi so ena od držav za katero je mogoče, da ji bodo podnebne spremembe koristile.
haaaahahahaha
03. 11. 2018 08.05
+42
čim prej tem bolj za Zemljo , da človeštvo izumre
flojdi
03. 11. 2018 13.54
+2
.res. / ker spametovalo se ne bo. in tudi če bi se, je bilo že včeraj prepozno.