Čas za Zemljo

S kampanjo za zmanjšanje uporabe lahkih plastičnih vrečk

Ljubljana, 01. 09. 2018 09.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Začenja se kampanja Imam svojo vrečko!, katere namen je ozaveščanje javnosti o škodljivih vplivih, ki jih ima pretirana uporaba plastičnih vrečk na okolje. Kampanja bo celo leto potekala tudi v osnovnih šolah.

S prvim septembrom se v trgovinah po vsej Sloveniji začenja kampanja "Imam svojo vrečko!", ki bo potekala tudi v slovenskih osnovnih šolah, in sicer kar celo leto.

Namen akcije je ozaveščanje glede vplivov pretirane uporabe in potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na okolje.

Najtanjše plastične vrečke v okolju povzročajo največ problemov, saj jih izjemno redko ponovno uporabimo.
Najtanjše plastične vrečke v okolju povzročajo največ problemov, saj jih izjemno redko ponovno uporabimo. FOTO: Ministrstvo za okolje in prostor

Kampanja poudarja pomen preprečevanja odpadkov kot sklop najpomembnejših ukrepov za čim manj nastalih odpadkov, zato ne bo osredotočena na pravilno ravnanje z odpadnimi lahkimi plastičnimi nosilnimi vrečkami, pač pa na bolj trajnostno potrošnjo.

Glavni cilji so povečati prepoznavnost problema in posledic onesnaževanja in obremenjevanja okolja s tovrstnimi vrečkami in s tem spodbuditi trajno zmanjšanje njihove uporabe. Osredotoča se na ozaveščanje o večkratni uporabi plastične vrečke, saj tudi s tem vsak posameznik lahko vpliva na kakovost okolja, v katerem živimo. Namenjena je širši javnosti, a poudarek bo predvsem na izobraževanju otrok.

Kampanjo organizira ministrstvo za okolje in prostor, skupaj z ministrstvom za izobraževanje, trgovci in nevladnimi organizacijami.

Plakat kampanje.
Plakat kampanje. FOTO: Ministrstvo za okolje in prostor

Plastične nosilne vrečke imajo zelo majhno maso, obenem pa so močne, obstojne in poceni, zaradi česar so močno razširjene. Smetenje s plastičnimi nosilnimi vrečkami povzroča onesnaženost okolja in ogroža vodne ekosisteme po vsem svetu. Z vidika varstva okolja so najbolj problematične plastične nosilne vrečke z debelino stene manj kot 50 mikronov, torej najtanjše vrečke, saj jih uporabniki najhitreje zavržejo. V okolju se ne razgradijo tudi več kot sto let, se tam akumulirajo in s tem povzročajo okoljsko, gospodarsko in družbeno škodo.

S sprejetjem sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo se je Slovenija zavezala k omejitvi na največ 90 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na osebo do konca leta 2019 in 40 takih vrečk na osebo do konca leta 2025, dodajajo na okoljskem ministrstvu.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User389710
01. 09. 2018 13.51
+2
Zakaj kampanja ves denar vložen v to bi raje porabili za papirne vrečke...
kritika1
01. 09. 2018 11.25
+11
Odlično, vendar dokler ne boste trgovcem zapovedali, da ne smejo imeti plastičnih vrečk pri sadju mi povejte kam naj dam sadje. Če je šop banan, en posamičen sadež ali zelenjava, ceno nalepim na sadež, kako naj to storim pri kg grozdja, sliv .. V neki drugi zelenjavi pa ti vse lepo zložijo v papirnate vrečke, pa vse deluje, ne vem zakaj to ne deluje pri trgovcih. Jasno, zato ker jim ni treba, ko jih bomo s predpisi v to prisilili bodo takoj spremenili prakso. Vem, da so potem problem goljufije pri tehtanju različnih vrst blaga, vendar treba se je vprašati kaj je bolj pomembno.
METKA102
01. 09. 2018 10.37
+22
Ukinite jih in bo mir. Sicer je vse skupaj le en sam blef. Tako kot napisi in slike na škatlah cigaret.
KavčStrokovnjak
01. 09. 2018 10.00
+16
In koliko je stala ta kampanija? Koliko bi pa stala sprememba zakonodaje in uvedba papirnatih vrečk iz recikliranega papirja?