S prvim septembrom se v trgovinah po vsej Sloveniji začenja kampanja "Imam svojo vrečko!", ki bo potekala tudi v slovenskih osnovnih šolah, in sicer kar celo leto.
Namen akcije je ozaveščanje glede vplivov pretirane uporabe in potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na okolje.

Kampanja poudarja pomen preprečevanja odpadkov kot sklop najpomembnejših ukrepov za čim manj nastalih odpadkov, zato ne bo osredotočena na pravilno ravnanje z odpadnimi lahkimi plastičnimi nosilnimi vrečkami, pač pa na bolj trajnostno potrošnjo.
Glavni cilji so povečati prepoznavnost problema in posledic onesnaževanja in obremenjevanja okolja s tovrstnimi vrečkami in s tem spodbuditi trajno zmanjšanje njihove uporabe. Osredotoča se na ozaveščanje o večkratni uporabi plastične vrečke, saj tudi s tem vsak posameznik lahko vpliva na kakovost okolja, v katerem živimo. Namenjena je širši javnosti, a poudarek bo predvsem na izobraževanju otrok.
Kampanjo organizira ministrstvo za okolje in prostor, skupaj z ministrstvom za izobraževanje, trgovci in nevladnimi organizacijami.

Plastične nosilne vrečke imajo zelo majhno maso, obenem pa so močne, obstojne in poceni, zaradi česar so močno razširjene. Smetenje s plastičnimi nosilnimi vrečkami povzroča onesnaženost okolja in ogroža vodne ekosisteme po vsem svetu. Z vidika varstva okolja so najbolj problematične plastične nosilne vrečke z debelino stene manj kot 50 mikronov, torej najtanjše vrečke, saj jih uporabniki najhitreje zavržejo. V okolju se ne razgradijo tudi več kot sto let, se tam akumulirajo in s tem povzročajo okoljsko, gospodarsko in družbeno škodo.
S sprejetjem sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo se je Slovenija zavezala k omejitvi na največ 90 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na osebo do konca leta 2019 in 40 takih vrečk na osebo do konca leta 2025, dodajajo na okoljskem ministrstvu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.