Petčlanski sodni senat je ugotovil, da je Arklinič skupaj s soobtoženo Aleksandro Škamlec skoval in izpeljal načrt za umor svoje soproge, matere štirih otrok, od katerih so trije njegovi.

"Obtoženi ni zgolj podal navodil, temveč je soobtoženko tudi motiviral za izvršitev dejanja," je zapisalo sodišče. Pri tem je poudarilo, da sta kaznivo dejanje izvrševala skupaj, z izjemno mero odločnosti in prizadevanja, s ciljem, ki je bil odvzem življenja Sabini Arklinič. Olajševalnih okoliščin niso ugotovili, kar je vplivalo na izrek najstrožje kazni.
Žrtev je umorila Aleksandra Škamlec, ki je dejanje priznala in bila pred časom pravnomočno obsojena na 28 let zapora. Arklinič je po drugi strani ves čas zanikal krivdo, a je po oceni sodišča dokazni postopek "odločno ovrgel zagovor obtoženega".
"Gre za enega najtežjih kazenskih primerov na ptujskem sodišču"
Višja državna tožilka Teja Kukovec Belšak je po razglasitvi sodbe poudarila, da je izrečena kazen sorazmerna teži kaznivega dejanja.
"Gre za najvišjo kazen, ki jo je možno izreči za tovrstno kaznivo dejanje. Sodišče je po naši oceni pravilno ocenilo težo dejanja in vse okoliščine, ki vplivajo na odmero kazni. Dokazni postopek je pokazal, da je Arklinič zelo dobro vedel, zakaj je soprogo pripeljal na kraj zločina," je dejala tožilka.
Dodala je, da sta bila oba soobtožena glede izvršitve dejanja nedvomno dogovorjena, kar je Škamlec tudi potrdila v svoji izpovedbi.
Primer je po besedah tožilke močno izstopal. "Gre za enega najtežjih kazenskih primerov na ptujskem sodišču, tako zaradi dejanskega stanja kot zaradi izjemno zavržnega ravnanja obeh obsojencev. Z vidika slovenske sodne prakse odstopa tudi način izvršitve kaznivega dejanja - primer, ki bi ga prej pričakovali v kriminalnem romanu kot v resničnem življenju," je dejala.
Že napovedali pritožbo
Arkliničeva zagovornica Milena Prelog je medtem napovedala pritožbo. Meni, da primer ni enoznačen. "Dokazni postopek je razkril tudi pravno pomembna dejstva, ki gredo v korist obtoženega. Smrtna žrtev ne more zasenčiti temeljnega pravnega načela 'in dubio pro reo' - v dvomu v korist obtoženega. Poudarjam, da ta dvom ni bil zadostno upoštevan, zato bomo sodbo najverjetneje izpodbijali," je dejala.
Razplet sodbe je spremljala tudi sestra pokojne, ki je izrazila zadovoljstvo z odločitvijo sodišča. Dodala je, da so otroci dobro, ne želijo pa videti očeta.
Sodba še ni pravnomočna, do pravnomočnosti obtoženi ostaja v priporu.

Kot smo že poročali, sta po navedbah tožilstva zakonca Arklinič 22. marca 2024 otroke odpeljala k njeni materi in se odpeljala v Slovenske Konjice. Ko sta se vračala domov, je Arklinič zavil na odročno pot pri naselju Strnišče, kjer je njegovo ženo z nožem napadla Aleksandra Škamlec.
Policija je ugotovila, da sta bila osumljenca sodelavca, ki sta se zbližala in sta zaradi nezadovoljstva v svojih partnerskih zvezah načrtovala umor 33-letne partnerke osumljenca. Dogovorila sta se, da bo osumljenec svojo ženo pripeljal na predhodno dogovorjen kraj v bližini Kidričevega, kar je moški tudi storil. Na tem mestu je tedaj že čakala osumljenka. Ob izstopu iz vozila je 33-letnica iz okolice Lenarta pristopila do žene osumljenega in jo z ostrim predmetom večkrat zabodla. Zatem je njeno truplo odvlekla do mesta, kjer jo je zakopala v kup gnoja in ga prekrila s slamo, nato pa umor skušala prikriti z lažnim poslovilnim pismom. Skupaj z osumljenim sta se nato s kraja dejanja odpeljala.
V začetku lanskega aprila so bili nato mariborski policisti obveščeni o najdeni mrtvi osebi v okolici Kidričevega. Na kraj so bili napoteni policisti in kriminalisti, ki so glede na okoliščine najdbe trupla zaznali razloge za sum, da je oseba umrla nasilne smrti.
V okviru preiskave kaznivega dejanja umora so prostost odvzeli možu žrtve – 37-letnemu Arkliniču, ki je nekaj dni pred tem na policijo sam podal prijavo za pogrešano ženo, ki naj bi tistega dne odšla od doma. Policiji je priložil tudi poslovilno pismo, ki naj bi ga napisala pokojna, a kot se je izkazalo med sojenjem, je pismo napisala sostorilka pri umoru, ki je skušala posnemati pisavo žrtve.
Med pričanjem sredi prejšnjega meseca je sostorilka povedala, da sta se z Arkliničem o umoru pogovarjala že nekaj dni prej, in zavrnila njegove navedbe, da ga je k dejanju nagovarjala ona. Dejala je, da se je vse "zgodilo spontano in hitro". Njun odnos je opisala kot prijateljski, o skupni prihodnosti pa naj se ne bi pogovarjala.