Na Generalni policijski upravi so nam potrdili, da do letos napadov na bankomate z rasztreljevanjem s plinom niso obravnavali. Tak način pa je bolj znan in pogost v tujini.
Prvi takšen primer pri nas se je zgodil v začetku maja v Krškem, ko so neznanci z eksplozijo poškodovali bankomat ob trgovini, ukradli denar in pobegnili. Koliko denarja so odnesli, še ni znano.
V zadnjem mesecu pa so policisti krajo denarja na tak način obravnavali v Šentilju, kjer so storilci prav tako zbežali z denarjem. Poleg tega policija obravnava še tri poskuse napada na bankomate z razstrelitvijo – enkrat na novomeški in dvakrat na mariborski policijski upravi.
Ker konkretne preiskave še potekajo, na policiji več podatkov za zdaj ne morejo dati. Dosedanje ugotovitve mariborskih kriminalistov sicer kažejo na to, da bi lahko bili storilci tatvin na območju PU Maribor tujci.
Sistem za obarvanje denarja lahko pomaga izslediti storilce
Ob vse pogostejših "napadih" na bankomate, se postavlja vprašanje, kako so ti zaščiteni. Iz varnostnega podjetja Sintal, ki skrbi za polnjenje in varovanje bankomatov, so nam pojasnili, da ima večina bankomatov po Sloveniji nameščen sistem za obarvanje denarja. Kako ta deluje? "Sistem za obarvanje denarja je sestavljen iz elektronske in mehanske komponente. Če sistem zazna določene nepravilnosti, ki kažejo na poskus neupravičenega dostopa do gotovine, se sproži in trajno obarva denar. Sistem tako deluje tudi preventivno, saj tatovi vedo, da obarvanega denarja ne bodo mogli unovčiti, kar jih odvrača od tatvine," nam je pojasnil Grega Zakrajšek iz Sintala.
Sistem lahko namestijo tudi v kovček za prenos gotovine, kar pomeni, da tudi če storilcem uspe odnesti nedotaknjen kovček, se pri odpiranju prav tako lahko sproži sistem. "Možno je celo, da pri sprožitvi sistema tekočina poškropi tudi storilce oziroma njihove predmete. To je pametna tekočina, ki se jo težko očisti," je še pojasnil Zakrajšek. Prav zato lahko tak sistem pomaga tudi pri kasnejši izsleditvi storilcev, saj ima ta tekočina svoj t.i. DNK. Denar, ki se obarva, pa postane praktično neuporaben.
Kot poudarjajo, je omenjeni sistem razširjen po vsem svetu in je zelo učinkovit. Sicer pa v podjetju iz varnostnih razlogov ne morejo razkrivati vseh načinov varovanja gotovine, prav tako ne, kako pogosto je sistem nameščen v bankomatih.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.