Črna kronika

Nov način ropanja bankomatov, storilci domnevno tujci. Kaj pa varnostni sistem?

Ljubljana, 27. 06. 2018 17.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
11

V zadnjem času se je pri nas pojavil nov način ropanja bankomatov. Policija je samo v tem mesecu obravnavala že štiri primere, ko so se storilci nad bankomate spravili z eksplozivom. A denar v bankomatih je pogosto zaščiten s sistemom obarvanja denarja, ki je zelo učinkovit in pogosto pomaga tudi pri izsleditvi storilcev.

Takole so neznanci razstrelili bankomat v Šentilju.
Takole so neznanci razstrelili bankomat v Šentilju. FOTO: Jana Ujčič

Na Generalni policijski upravi so nam potrdili, da do letos napadov na bankomate z rasztreljevanjem s plinom niso obravnavali. Tak način pa je bolj znan in pogost v tujini.

Prvi takšen primer pri nas se je zgodil v začetku maja v Krškem, ko so neznanci z eksplozijo poškodovali bankomat ob trgovini, ukradli denar in pobegnili. Koliko denarja so odnesli, še ni znano. 

V zadnjem mesecu pa so policisti krajo denarja na tak način obravnavali v Šentilju, kjer so storilci prav tako zbežali z denarjem. Poleg tega policija obravnava še tri poskuse napada na bankomate z razstrelitvijo – enkrat na novomeški in dvakrat na mariborski policijski upravi

V preteklosti so se roparji na bankomate spravili predvsem z vlomi in nameščanjem elektronskih naprav. Lani so v vsem letu policisti obravnavali štiri primere, v letu 2016 je bilo takšnih primerov 12, še leto pred tem pa so jih obravnavali 10.

Ker konkretne preiskave še potekajo, na policiji več podatkov za zdaj ne morejo dati. Dosedanje ugotovitve mariborskih kriminalistov sicer kažejo na to, da bi lahko bili storilci tatvin na območju PU Maribor tujci.

Sistem za obarvanje denarja lahko pomaga izslediti storilce

Ob vse pogostejših "napadih" na bankomate, se postavlja vprašanje, kako so ti zaščiteni. Iz varnostnega podjetja Sintal, ki skrbi za polnjenje in varovanje bankomatov, so nam pojasnili, da ima večina bankomatov po Sloveniji nameščen sistem za obarvanje denarja. Kako ta deluje? "Sistem za obarvanje denarja je sestavljen iz elektronske in mehanske komponente. Če sistem zazna določene nepravilnosti, ki kažejo na poskus neupravičenega dostopa do gotovine, se sproži in trajno obarva denar. Sistem tako deluje tudi preventivno, saj tatovi vedo, da obarvanega denarja ne bodo mogli unovčiti, kar jih odvrača od tatvine," nam je pojasnil Grega Zakrajšek iz Sintala. 

Tako nekako je videti denar, ko se sproži sistem za obarvanje.
Tako nekako je videti denar, ko se sproži sistem za obarvanje. FOTO: Sintal

Sistem lahko namestijo tudi v kovček za prenos gotovine, kar pomeni, da tudi če storilcem uspe odnesti nedotaknjen kovček, se pri odpiranju prav tako lahko sproži sistem. "Možno je celo, da pri sprožitvi sistema tekočina poškropi tudi storilce oziroma njihove predmete. To je pametna tekočina, ki se jo težko očisti," je še pojasnil Zakrajšek. Prav zato lahko tak sistem pomaga tudi pri kasnejši izsleditvi storilcev, saj ima ta tekočina svoj t.i. DNK. Denar, ki se obarva, pa postane praktično neuporaben.  

Kot poudarjajo, je omenjeni sistem razširjen po vsem svetu in je zelo učinkovit. Sicer pa v podjetju iz varnostnih razlogov ne morejo razkrivati vseh načinov varovanja gotovine, prav tako ne, kako pogosto je sistem nameščen v bankomatih. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

David Zupan 1
28. 06. 2018 18.07
+2
tile tatovi so pa 100% člani ZSi stranke
Iva Iva
28. 06. 2018 12.41
+8
"...v začetku maja v Krškem, ko so neznanci z eksplozijo poškodovali bankomat ob trgovini, ukradli denar in pobegnili. Koliko denarja so odnesli, še ni znano. .." A se hecate!? V skoraj dveh mesecih niste mogli izračunat, koliko denarja so vam ukradli?!
Viggen
27. 06. 2018 22.21
+7
24ur, še enkrat: ali razumete, kaj pišete? Slovenščine očitno ne razumete. Ne razlikujete med ropom in tatvino ...
Ramzess
27. 06. 2018 21.30
-5
Sistem za obarvanje v bankomatih, resda prvič slišim, še dobro da kakšna okvara bankomata ne obarva bankovcev v njem.
modrook
27. 06. 2018 21.11
+17
O tem pa kako banke nas ropajo pa nic? Ocitno so si tile nepridipravi zeleli vzeti svoj denar nazaj
oježeš
27. 06. 2018 20.51
+11
Kaj pa kamere, kakšno resolucijo imajo, je možno prepoznati storilca v kolikor ga kamera posname? Ne v večino bankomatov, ampak v vsak bankomat bi bilo treba vgraditi napravo, ki ob ropu ali poskusu ropa bankomata, obarva denar.
Ramzess
27. 06. 2018 21.31
+14
Tak denar niti za banko ni več uporaben, gre v uničenje, banka pa dobi novega, nima izgube.
babicagrenajug
27. 06. 2018 19.40
+3
Kako se napiše BUUUMM v cirilici?
Ramzess
27. 06. 2018 21.37
+8
sandi101
27. 06. 2018 19.36
+2
Pa pravijo da je gospodarska rast in manjša brezposelnost... Denarja pa vsako leto manj, nekateri pa samo še več...
mufic
27. 06. 2018 19.07
+4
Pozabili so da se pri odpiranju kovcka vnese kode ki prepoznada ni nepravilnosti in tako denar se ne obarva. Kdo se pa danes z pajserom na silo odpira te zadeve. Kaksne neumnosti