Prebivalci stanovanja na Resljevi cesti 35 so zaradi domnevno brutalne policijske akcije vložili tožbo proti državi, je za 24ur.com povedal odvetnik Aleš Vodičar. Od Republike Slovenije in notranjega ministrstva zahtevajo 31.500 evrov za materialno in nematerialno škodo, ki naj bi nastala med hišno preiskavo. ''Se pravi zaradi uničenja vrat in dela pohištva, večji del pa je zaradi posega v pravice, duševnih travm, strahu, psihičnih težav, ki sta jih utrpeli dve osebi, ena starejša in mladoletni otrok.''
Policisti so na začetku junija vdrli v stanovanje na Resljevi cesti 35 z namenom, da preiščejo bivališče 29-letnega osumljenca, ki naj bi se ukvarjal s preprodajo drog. V tožbi piše, da je stanovanje razdeljeno na dve stanovanji, ki imata skupen vhod in sanitarije. V enem naj bi živel osumljenec, v drugem pa osumljenčeva mati, njegov nečak in njegov brat. Policisti so hišno preiskavo opravili na podlagi sodnega naloga, vendar pa naj bi pregledali tudi prostore tožečih strank, ki niso osumljene.
Sporen naj bi bil predvsem način vstopa, saj naj bi policisti zjutraj nasilno vdrli, in sicer naj bi protivlomna vrata razbijali kar 15 minut, ne da bi pozvonili ali zahtevali od stanovalcev, naj sami odprejo vrata. Tožnico naj bi prebudilo razbijanje, sprva naj bi se prestrašila, da gre za vlomilce. Ko pa je ugotovila, da vlamljajo policisti, naj bi jih pozvala, naj nehajo, da bo sama odprla vrata. ''Ker so se vrata že skrivila, se je tožnica iz previdnosti že umaknila in čakala, da policisti vrata nasilno odprejo. Kljub temu je ob razbitju vrat utrpela odrgnine in praske, saj je en odlomljen del priletel vanjo.''
Nato naj bi policisti vdrli in od prisotnih zahtevali, naj se uležejo. Mladoletnik naj bi se moral uleči na tla v kopalnici, pozneje pa naj bi mu dovolili, da se uleže na posteljo. Roke naj bi moral vseskozi držati v zrak. Prav tako naj bi eden od policistov manipuliral z otrokom, saj naj bi mu obljubil, da bodo našli njegovo ukradeno kolo, če jim pove, kje je njegov stric, torej osumljeni. Ker ni vedel, je molčal. Kot dokaz se tožniki sklicujejo na videoposnetek kamere, ki jo je imela osumljenčeva mati pred vhodnimi vrati. Med hišno preiskavo jo je zasegla policija.
Iskali 12 domnevnih preprodajalcev heroina
Na notranjem ministrstvu tožbe še niso prejeli in z njeno vsebino niso seznanjeni. Policija pa je okoliščine razbitja kriminalne združbe, ki naj bi preprodajala heroin, predstavila 10. junija na novinarski konferenci. Pojasnili so, da "naloge ob spoštovanju temeljnih človekovih pravic in svoboščin izvajamo zakonito, strokovno in odločno, seveda pa je to odvisno tudi od varnostnega tveganja posameznih izvajanih aktivnosti policije. Policisti uporabimo le tista prisilna sredstva, s katerimi opravimo nalogo z najmanjšimi škodljivimi posledicami za osebo, proti kateri ga uporabimo, ob spoštovanju človekove osebnosti in njegovega dostojanstva, končamo pa z njegovo uporabo takoj, ko prenehajo razlogi, zaradi katerih je bilo uporabljeno."
Tudi na državnem pravobranilstvu še niso prejeli tožbe. So pa pojasnili, da se je odvetnik Vodičar prej obrnil na njih s predpravnim odškodninskim zahtevkom, ki je bil včeraj zavrnjen kot neutemeljen, ''saj iz zbrane dokumentacije ne izhaja utemeljenost podanih očitkov o neustreznem ravnanju policije pri vstopu in neustreznem ravnanju z mladoletnikom''.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.