Skoraj teden dni so Američani držali pesti, molili in prižigali sveče za varno vrnitev 16-letne Hannah Anderson.
Lov na ugrabitelja se je končal z njegovo smrtjo v navzkrižnem streljanju z agenti FBI, dekle pa so odpeljali v bolnišnico, kjer zdravnike skrbijo predvsem psihične posledice ugrabitve. V Idaho naj bi k njeni bolniški postelji še danes prispel njen oče.
Dekle naj ne bi utrpelo hujših telesnih poškodb, najdeno pa je bilo v samotnem taboru, ki ga je postavil njen ugrabitelj, 40-letni James Lee DiMaggio.
Na tabor so agenti naleteli med obsežnim prečesavanjem območja, za katero so predvidevali, da bi bilo lahko skrivališče. Lokacijo so določili tudi na podlagi sporočila moškega, ki je pred dnevi jahal mimo in videl osebi v šotoru. Da gre za osumljenca in pogrešano dekle, je ugotovil šele, ko se je vrnil s počitnic in si ogledal poročila.
"Pri takšnih preiskavah nikoli ne veš, kako se bodo končale. Bilo je kritično," je dejala vodja FBI v Salt Lake Cityju Mary Rook in izrazila zadovoljstvo, da se je iskanje uspešno končalo.
Primer se je začel z grozljivo najdbo površno zakopanih trupel Hannahine mame, 44-letne Christine, in njenega 8-letnega brata zunaj hiše ob meji z Mehiko.
Oblasti so izdale nalog za iskanje pogrešane Hannah, glavni osumljenec pa je hitro postal družinski prijatelj DiMaggio, ki naj bi do Hannah gojil "sumljiva" čustva.
Območje je nato več dni preiskovalo 270 policistov, agentov in prostovoljcev, prvi oprijemljivi namig pa je prišel šele od jezdeca.
Med preiskavo je prišlo na dan, da naj bi imel DiMaggio nasilno preteklost, težave z zakonom pa je imel že njegov oče, ki je bil leta 1989 aretiran v podobnem primeru, le da se je takrat končalo brez žrtev. DiMaggio starejši je takrat izpovedal ljubezen 16-letnici, ki je bila nad priznanjem zgrožena, nato pa je vdrl v hišo njene družine in zagrozil, da jih bo ubil, če ga ne bo uslišala. Zgrožena družina se je nato preselila, najstnica pa je spremenila ime in zamenjala šolo.
Tudi po osvoboditvi Hannah in kljub ugrabiteljevi smrti se preiskava nadaljuje. Člani Hannahine družine pravijo, da si želijo, da bi DiMaggio preživel, da bi lahko dobili odgovor na vprašanje "zakaj". A kot pravijo, bodo zdaj, ko je vsega konec, končno lahko začeli žalovati za Christino in njenim sinom.
Čeprav se sliši nenavadno, pa bodo oblasti najbrž preiskovale tudi povezavo med ugrabiteljem in Hannah. Ključna priča, jezdec, namreč trdi, da ko ju je opazoval, ni imel občutka, da bi DiMaggio Hannah zadrževal proti njeni volji. Obstajata pa še dve priči, ki trdita, da sta ju videli med kolesarjenjem po okoliških hribih.
Hannahina najboljša prijateljica Marissa Chavez ostro zanika, da bi se med Hannah in DiMaggiem pletlo kaj neprimernega. Kot je dejala, ga je dekle dojemalo kot strica, da pa naj bi se ga bala, odkar ji je dejal, da bi jo, če bi bil njenih let, povabil na zmenek. Chavezova je zato prepričana, da je Hannah DiMaggia zavrnila, on pa se je nato odločil za ugrabitev.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.