V Slovenj Gradcu še vedno močno odmeva včerajšnje odkritje trupla novorojenčka ob sprehajalni poti. Kdo je mati dojenčka in kakšne so bile okoliščine njegove smrti, policija še vedno preiskuje. Več naj bi pokazala obdukcija, ki so jo danes opravili na Inštitutu sodne medicine v Ljubljani.
'Mi bi ga vzeli'
Najbližji sosedje, ki od gozdne poti stanujejo le nekaj sto metrov, so globoko pretreseni. Anica Pavlovič pravi, da dejanje močno obsoja. Če bi ženska objavila oglas, da ne želi otroka, bi ga ona takoj vzela k sebi, dodaja.
Sosedi videli beli poltovornjak ljubljanskih registracij
Sosedi pa še naprej zatrjujejo, da niso opazili nič nenavadnega. Pavlovičeva pa se spomni belega poltovornjaka, ki se je pred sprehajalno potjo ustavil pred dvema dnevoma. "Gor je pripeljal in se za nekaj časa ustavil. Kaj je delal, ne vem. Je pa bila ljubljanska registracija," razloži.
V nadaljevanju je dejala, da takega avtomobila v preteklosti tam še ni opazila. Tako kot vsi krajani pa tudi ona ugiba, kdo bi lahko bila mati komaj rojenega otroka. "Moja ocena je, da ni smela povedati staršem. Ga je gor prinesla in pustila," je dejala.
Olga Leskovšek pa razloži, da ima morda ženska že veliko otrok, težko življenje. "Morda je mlada. Nikoli ne moreš vedeti," dodaja.
Kaj pravijo strokovnjaki?
Strokovnjaki menijo, da gre lahko za žensko, ki je zaradi neželene nosečnosti podvržena pritiskom. Premalokrat je izpostavljeno, da mater v tako dejanje lahko prisili celo njen partner. Pogosto pa jo v tako kruto dejanje prisilijo hormonske spremembe, ki povzročijo stres in depresijo.
Klinični psiholog Tone Pačnik pa je dejal, da ima ženska po porodu lahko tudi določene blodnje. "Dejansko je njena zavest toliko motena, da ne ve, kaj počne ali kaj naredi," je razložil.
Dodaja, da v večini primerov te ženske svoje dejanje pozneje obžalujejo. "Dejstvo je, da je to en akt, ki je bil storjen iz enega hudega obupa, in potem ponavadi pride do občutkov krivde oziroma samoobtoževanja," opozori Pačnik.
Leto 2000 – najbolj črno leto
Sicer se je kot najbolj črno zapisalo leto 2000, ko je bilo kar pet detomorov. Da krutost nima meja, kaže primer, ko so nesrečnega otročka mrtvega našli na smetišču v okolici Ptuja. Le nekaj mesecev pred tem pa je mati razkosanega otroka odvrgla v straniščno školjko.
Kaj storiti?
V naši pravni ureditvi obstajajo zakonski ukrepi, namenjeni varstvu in koristi otroka, kot sta posvojitev in rejništvo, ter institucije, ki to sistemsko izvajajo. Posamezniki ali pari, ki se znajdejo v situaciji, ko ocenijo, da ne bi mogli oziroma ne želijo skrbeti za otroka oziroma dojenčka, se lahko v tem okviru s pristojnimi ustanovami dogovorijo za možne rešitve, pristojne socialne službe pa nato nemudoma uredijo vse za otrokovo zaščito. ''Poleg tega je treba poudariti, da naš sistem zdravstva in sociale veliko pozornosti posveča tudi preventivi ter svetovanju na tem področju,'' so nam že v preteklosti razložili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.