Včeraj zvečer je na novogoriški regijski center za obveščanje poklical tujec in v angleškem jeziku prosil za pomoč, ker naj bi se s skupino izgubili na območju Mangarta. Na pomoč so odšli gorski reševalci, ki sta se jim pridružila tudi pripadnika gorske policijske enote iz Bovca. Reševalci so z zbiranjem obvestil ugotovili, da se je skupina 38 belgijskih državljanov, starih od 15 do 22 let, z avtobusom odpravila iz Kal Koritnice do Rabelskega jezera v Italiji. Od tam so se napotili proti Jezerskemu sedlu, z namenom, da prečkajo greben in se vrnejo v dolino Možnice pri Logu pod Mangartom. Ker so se na grebenu izgubili, so poklicali pomoč.
V reševalno akcijo se je vključilo 14 gorskih reševalcev iz Bovca, ki so se jim pridružili tudi gorski reševalci iz Rateč in Kranjske Gore. Okrog polnoči so prispeli do Jezerskega sedla, vendar skupine belgijskih državljanov tam ni bilo. Reševalci so ugotovili, da je vodja skupine pogrešanih reševalcem sporočil napačno lokacijo, saj očitno ni poznal območja.
V reševanje so se vključili tudi italijanski gorski reševalci, ki so šli po isti poti kot pred njimi skupina pogrešanih. Okoli 1. ure zjutraj so italijanski reševalci, na območju hriba 'Čez Brežič' na slovenski strani, našli pogrešano skupino. Oskrbeli so jih s toplimi oblačili, hrano in pijačo. Slovenski in italijanski gorski reševalci so skupino, ki ni bila sposobna sama sestopiti, v dolino pripeljali danes, in sicer s helikopterjema slovenske vojske in italijanske civilne zaščite. Skupina Belgijcev je trenutno nastanjena v župnišču v Logu pod Mangartom, nihče pa ni poškodovan.
Skupina mladeničev, na čelu z vodjo, se je obnašala zelo lahkomiselno in neodgovorno, saj so se nekateri fantje v gore napotili v kratkih hlačah in majicah, punce pa v mini krilih. Obuti so bili v športne copate. Skratka, bili so neprimerno opremljeni za pohod v gore, še posebno v zimskih razmerah. Na italijanski strani je snega namreč od enega do dveh metrov, na slovenski pa malce manj.
Bovški policisti že zbirajo obvestila "v smeri suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne dejavnosti po določbah 317. člena kazenskega zakonika na podlagi usmeritev okrožnega državnega tožilstva", je povedal tiskovni predstavnik PU Nova Gorica Dean Božnik. Policisti bodo nato pisno obvestili novogoriško okrožno državno tožilstvo, je še dodal.
Stroške reševanje ob nesrečah v gorah krije država, izjema so le primeri, ko je dokazana malomarnost, a sta bila doslej taka le dva primera, je pojasnil višji svetovalec za odnose z javnostmi na Upravi RS za zaščito in reševanje Bojan Kuntarič. Na vprašanje, kdo bo kril stroške reševanja, pa je Kuntarič za 24ur.com odgovoril, da je pri reševanju šlo za otroke, zato bo breme reševanja padlo na državo. Za koliko denarja je pri reševanju šlo, pa ni želel odgovoriti.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.