Črna kronika

Dojenčka umrla zaradi okužene infuzije

Mainz, 23. 08. 2010 10.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V nemški bolnišnici sta umrla dojenčka, ki sta prejela infuzijo z za zdaj še neznano bakterijo. Za življenje petih dojenčkov se še borijo. Po prvih ugotovitvah naj bi bile za smrt krive nečiste cevke.

Na zahodu Nemčije v Mainzu sta konec tedna v univerzitetni kliniki po okužbi z bakterijo v infuziji umrla dojenčka, medtem ko se za življenja petih še borijo. Dojenčka, ki sta umrla, sta bila že prej slabega zdravja in sta se zdravila na intenzivni negi, kjer sta prejemala infuzijo. Eden izmed otrok je bil nedonošenček, rojen pred dvema mesecema, drugi pa se je rodil pred osmimi meseci.

(simbolična fotografija)
(simbolična fotografija) FOTO: Robert Seljak

''Pretreseni smo. Na vse načine poskušamo odkriti vzrok infekcije,'' je povedal direktor bolnišnice Norbert Pfeiffer, ki je že izrazil sožalje staršem in družinam umrlih dojenčkov. Pfeiffer je še povedal, da so takoj po potrditvi infekcije začeli uporabljati opremo za intravenozne intervencije drugega proizvajalca.

Infuzijo, okuženo z za zdaj neznano bakterijo, je po navedbah oblasti prejelo enajst novorojenčkov. Policija je danes ustanovila posebno komisijo za preiskavo vzroka okužbe in umora iz malomarnosti.

Po prvih ugotovitvah preiskav so bile za smrt dojenčkov krive nečiste cevke, po katerih so otrokom dajali infuzijo, je danes pojasnil vrhovni državni tožilec Mieth. Poseben prostor za pripravo teh cevk so v bolnišnici že zaprli, cevke pa so zasegli. Cevke so edini del opreme za infuzijo, ki se jih zaposleni dotikajo in tako vanje lahko zanesejo bakterije.

Preiskovalci še ugotavljajo, da je do onesnaženja cevk najverjetneje prišlo na kliniki in ne pri katerem od proizvajalcev opreme.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User401794
24. 08. 2010 08.50
Žalostna zgodba. V oči pa pade, da so policaji takoj ustanovili posebno komisijo za preiskavo vzroka okužbe in umora iz malomarnosti. Pri nas ne gre tako.
User112440
24. 08. 2010 07.28
Ali je bilo sploh nujno, da so dojenčki dobili infuzijo...
User202729
24. 08. 2010 03.19
Nemški zdravstveni sistem je na psu, tako kot tudi v Sloveniji. Kdo pa še plačuje redno zdravstvene prispevke in plače so itak majhne, torej so dajatve odteglaji od plač manjši.
User202729
24. 08. 2010 03.12
Xx11- Zdaj je tak v EU državah, ko počasi dlje bolj siromačimo, da bi bolnice morale bit kot firme,ki delajo z nekim profitom, saj denarja ni.... Torej se mora šparat pri osebju, saj direktorji in menažerji še naprej, al pa še bol kasirajo večje plače.
User266981
23. 08. 2010 13.20
@Xx11 Še en, ki ima glavo samo za klobuk gor nosit. Kaj so tu zdravniki krivi? A po tvoje bi si moral vsako iglo najprej v svojo žilo porint, šele potem pa v pacienta? Kot drugo, kriv je verjetno en delavec za tekočim trakom, kjer infuzije pakirajo. Kot tretje, to se bo tudi pri nas začelo dogajat, zdaj ko Marušič vabi dobavitelje iz vzhoda.
User581304
23. 08. 2010 12.11
Grozno, nemorem si predstavljati kako se sigurno počutijo starši, ki so 9 mesecev čakali na ta dan in BUM, neki nesposobni zdravniki naredijo takšno napako .. Kam gre ta svet????
labcon
23. 08. 2010 11.59
Poceni oz. cenena zdravila pomenijo tudi manj nadzora oz. kontrole preden pride do uporabnika. Ponaredki niso izključeni...kako pa boš preveril kaj prihaja iz Indije....vsako flaško pač ne testirajo.... Trgovci/ preprodajalci pa itak nimajo nobene vesti, njim je važno le da prodajo in da je razlika med nabavno in prodajno ceno čim višja...O.K., vsaka čast izjemam...
User453820
23. 08. 2010 11.48
Zdravmiki tu niso krivi, kriv je lahko samo dobavitelj infuzij. Pametno bi se bilo pred komentiranjem pozanimati o stvareh, predno se začne pljuvati vsepovprek. V medicini ni nič drugače kot v drugih panogah, tudi tu obstajajo dobavitelji, bolnice namreč ne proizvajajo transfuzij. Pri neznanih bakterijah je pa itak hudič, dokler so neznane, jih pač nihče ne pozna, spoznaš jih pa šele tako, da se prvič pojavijo in da nekdo nastrada. Tokrat so bili to žal dojenčki, drugič so pa žal odrasli. Vprašanje, če je sploh proizvajalec kriv, težko namreč preprečiš nekaj, kar sploh obstaja. Žal je temu tako.
User464814
23. 08. 2010 11.17
labcon
23. 08. 2010 11.12
To se lahko zgodi zaradi uporabe poceni zdravil sumljivega porekla; verjetno nismo daleč saj tudi naša država predvideva sprostitev uvoza zdravil iz npr. Pakistana, Indije..
User266981
23. 08. 2010 11.05
@Dragica Janžekovič In kaj so tu zdravniki krivi? A po tvoje bi si moral vsako iglo najprej v svojo žilo porint, šele potem pa v pacienta?
jasno_61
23. 08. 2010 10.47
Ne morem verjeti.da se je to zgodilo v Nemčiji-sicer po Bogov v belem so tudi zmotljivi-v zapor z njimi