Kot so sporočili s Policijske uprave Ljubljana, so bili v torek okoli 23. ure obveščeni o dogodku, kjer je osumljenec v eni izmed restavracij v centru Ljubljane oškodovanki odtujil torbico z vsebino in v družbi še ene osebe zbežal s kraja. Dogajanje je zaznal natakar v lokalu, ki je stekel za njima, pri tem pa je osumljenec torbico odvrgel. Na kraj je bilo napotenih več policijskih patrulj.

Policisti so na podlagi opisa 35-letnega državljana Tunizije prijeli in mu za čas zbiranja obvestil odvzeli prostost. Po zbiranju obvestil bodo policisti o vseh okoliščinah kaznivega dejanja tatvine in vseh ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo. Zapisali so še, da se zahvaljujejo občanom, ki so pripomogli, da je bil osumljenec odkrit in prijet.
Policija opozarja na previdnost in preventivne ukrepe
Žeparstvo je razširjeno povsod po svetu, še zlasti v večjih mestih, mestnih in turističnih središčih, avtobusnih in železniških postajališčih oziroma krajih, kjer je običajno več ljudi. "Žeparji obožujejo gnečo in tesen stik z žrtvami. Gnečo na železniških postajah in vlakih, pa tudi drugod, lahko namreč izkoristijo za neopazno krajo," so zapisali pri Policiji in dodali, da večja koncentracija ljudi na enem mestu za storilce tovrstnih dejanj predstavlja idealno priložnost za izvrševanje teh tatvin, saj jih lahko izvedejo precej neopazno. Večina oškodovancev tatvino opazi šele, ko prejme sporočilo o dvigih na bankomatu ali pa pogrešijo svoj mobilni telefon. Žrtve so tako državljani Slovenije, predvsem v poletnih mesecih pa tudi tuji državljani.
Pogosto gre za organizirane skupine, izurjene za različne zvijače, s katerimi zamotijo žrtev. Tipičen primer tatvine je, ko eden od žeparjev zamoti osebo, sostorilec pa ji ukrade denarnico. Njihov plen so predvsem gotovina, čeki, plačilne kartice in druge listine, redkeje pa nakit, ure ali preostale vrednosti, ki jih ima žrtev pri sebi. Posebno značilni so primeri, ko s kolesi ali mopedi dohitijo žrtev, ji sunkovito iztrgajo torbico in izginejo, v zadnjem obdobju pa so tarča napada tudi mobilni telefoni, ki jih oškodovanci držijo v roki ali nosijo v žepu in odloženi predmeti v gostinskih lokalih ali na drugih javnih mestih. Pred njimi vas lahko varuje le nenehna pozornost in nekoliko nezaupanja do ljudi.
Na Policiji svetujejo, da s sabo ne nosite večjih količin gotovine. "Ne plačujte z gotovino in pazite na čeke in plačilne kartice. Pazite na osebno prtljago, nosite jo čim bolj ob telesu. Ročna torbica naj bo vedno zaprta in nikoli je ne puščajte brez nadzora (v lokalu, čakalnici, na vlaku ...). Denarnico in dokumente ter ostale predmete, kot so mobilni telefoni, nosite čim bolj ob telesu in ne v torbicah, še posebno ne v zunanjih žepih. Izogibajte se množici; storilci imajo radi učinek presenečenja in hitrosti ter izkoristijo nepazljivost žrtve. Pazite na mimo vozeče se motorje in kolesa. Svoje predmete odlagajte tako, da jih imate stalno pod vidnim nadzorom. V kolikor kljub previdnosti postanete žrtev kaznivega dejanja, o tem takoj obvestite Policijo na številko 113," so zaključili.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.