Šefa koprskega in vseh slovenskih zaporov že dvanajsti dan nočeta pojasnjevati okoliščin pobega. Sporočila sta le, da sta imenovala komisijo, ki preučuje morebitne pomanjkljivosti v sistemu varovanja, vendar pa za zdaj rezultatov še ni.
Sindikat paznikov se v odprtem pismu pravosodni ministrici sprašuje, zakaj direktor zapora Dušan Valentinčič ni dovolil podrobnega pregleda sobe pobeglih pripornikov, ki ga je pred časom predlagal eden od paznikov.
Zahtevajo tudi odgovore na vprašanja, zakaj je dal z zaporniških oken odstraniti zaščitne mreže in iz kakšnega materiala so bile rešetke. Pa tudi, zakaj so pod oknom – kljub opozorilom paznikov – ležale odslužene žimnice, ki sta jih pripornika izkoristila za pobeg.
150 jetnikov sta tisto noč nadzorovala zgolj dva pravosodna policista. Poleg tega pa je Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije, opozoril tudi na to, da pazniki ponoči sob ne smejo pregledovati z lučmi. Tako so v zaporu šele ob zajtrku ugotovili, da dva pripornika manjkata. Kdaj sta pobegnila, ne ve nihče. Preden ju je začela iskati policija, sta imela več kot dovolj časa za pobeg čez mejo.
Pravosodni policist o pobegu: Za enega človeka je nemogoče spremljati vse kamere
Pismu, ki so ga pred dnevi spisali njegovi sodelavci v koprskem zaporu danes pred kamero prikima tudi pravosodni policist z 20-letnimi izkušnjami Robert Malinkovic. Razmere v zaporu so katastrofalne, posluha vodstva ni, svojega dela ne moremo opraviti, kot je treba: "Kar se tiče varnosti bi rekel, da je v slabem stanju, ker ni ljudi in bi potrebovali najmanj 15 do 20 dodatni ljudi, da bi se vse normaliziralo in bi vse delovalo tekoče."
Neuradno je slišati, da se odgovorni ukvarjajo z mislijo, da so tiste noči pazniki slabo opravili nadzor in površno spremljali kamere, a kot opozarja Malinkovic je "za enega človeka skoraj nemogoče spremljati vse te kamere."
Nemogoče je tudi, da bi se odgovorni sprenevedali o tem, da žimnice, ki so tedne ležale pred zaporom in na katere so opozarjali zaposleni, pripornika pa sta jih izkoristila za pobeg s tega zidu, niso bile odstranjene. Kot zatrjuje pravosodni policist Malinkovic, so te tam ležale "zagotovo dva do tri tedne, mislim, da je operativni vodja opozoril, da mora žimnice umakniti. Zakaj niso bile umaknjene, ne ve nihče, so pa bile del tega pobega. Mislim, da so bile glavni del pobega."
Soba je ponoči tako rekoč nedotakljiva, takšna so navodila, je jasen naš sogovornik: "Če se ne sliši določenega ropota, da se nekaj dogaja v sobi, se ne sveti v sobo in se je ne odpre. Recimo čez vikend, ko je podaljšano spanje, se lahko od devet do osem ur ne odpre sobe."
Ko bodo znane ugotovitve komisije, ko bo sprejeto uradno stališče o krivdi za pobeg in ko bodo odgovorni želeli pokazati s prstom, naj ne pozabijo na tole, zaključi: "Glede na vsa navodila, glede na to, kaj vse smo zahtevali od njih, da nam dodajo ljudi, da se zmanjšajo aktivnosti, da se da več na varnost, ne pa toliko na zaprte osebe in njihove aktivnosti, in ni bilo posluha, zdaj ne morejo s prstom kazati na pravosodnega policista."
Enega od pobeglih koprskih zapornikov izsledili v Italiji
Slovenska policija pobegla zapornika Dragana Milosavljevića in Damjana Mitrovića še vedno išče. Enega od dveh zapornikov, ki sta pobegnila iz koprskega zapora, so italijanski organi pregona izsledili v Italiji.
Damjan Mitrović se je včeraj oglasil uredništvu časnika Oslobođenje in zatrdil. "Jaz sem v Italiji, ker imam tukaj azil. Nimam nobene veze z umorom Ostojiča," je pojasnil v telefonskem pogovoru z novinarji omenjenega časnika. Kot je še dodal, se je po begu iz slovenskega zapora s svojo družino zatekel v Italijo.
Umor Ostojića še vedno uganka
Medtem so iz Interpola BiH sporočili, da zaradi umora v Sarajevu ne iščejo nobenega od pobeglih zapornikov iz koprskega zapora. Slovenska policija je bosanske kolege za ta podatek zaprosila po tistem, ko so o tem poročali bosanski mediji.
Preiskava umora v Sarajevu se je tako po poročanju bosansko-hercegovskih medijev vrnila na začetek. Policija še vedno ne ve niti, kaj je bil motiv za umor Miloša Ostojića, solastnika lokala Sparta iz vzhodnega Sarajeva. Čeprav so v povezavi z umorom privedli in zaslišali več ljudi, nikogar niso pridržali.
Za umor so sprva sumili 40-letnega Mitroviča, državljana Srbije, in 41-letnega Milosavljevića, državljana BiH, ki sta dva dni pred novim letom uspela zbežati iz zapora v Kopru. V povezavi z umorom so pred dnevi pridržali Admirja Hodžića, za katerega so sumili, da je morilcem nudil zatočišče po umoru, vendar so ga po zaslišanju izpustili.
Filmski pobeg pred novim letom
Milosavljević in Mitrović sta bila v koprskem priporu od 26. avgusta oziroma od 12. septembra letos. Oba sta skladno s Kazenskim zakonikom Srbije obtožena neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, zaradi česar je bila zahtevana izročitev Republiki Srbiji. Pripornik Milosavljević je osumljen tudi prepovedanega prehajanja meje.
Prve ugotovitve so pokazale, da je bil nadzor pravosodnih policistov ob pobegu Milosavljevića in Mitrovića pomanjkljiv. Pripornika sta pobegnila tako, da sta prežagala rešetke na oknu in jih po vsej verjetnosti s pomočjo pohištva v sobi upognila do te mere, da sta lahko splezala skozi odprtino. S pomočjo vrvi, spletene iz rjuh, sta pobegnila na prostost.
Pobegla pripornika sta v sobi pustila pisno sporočilo, v katerem sta zapisala, da sta se za pobeg odločila zaradi nestrinjanja z odločitvijo Slovenije, da se ju izroči Republiki Srbiji.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.