Vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto France Božičnik je povedal, da so s sodelovanjem ljubljanskih policistov in prikritimi preiskovalnimi ukrepi odkrili skupino devetih ponarejevalcev, ki je denar predvidoma od leta 2012 tiskala v Krškem.
Skupina storilcev, starih od 17 do 50 let in slovenskih državljanov, naj bi od aprila lani v promet spravila vsaj 30.000 evrov. Denar je praviloma unovčevala na večjih javnih prireditvah, policisti pa predvidevajo, da naj bi bila neznana oz. večja količina ponarejenih bankovcev še vedno v obtoku. V okviru policijske preiskave so doslej izločili 432 ponaredkov, je navedel.
Sicer so ponarejevalci denar tiskali v improvizirani računalniški hišni tiskarni, ki so jo v Krškem odkrili policisti. Ponaredke so sprva unovčevali le v Posavju, nato pa tudi na ljubljanskem območju in drugje po državi. Nekaj so jih odkrili tudi drugje po EU.
Kriminalisti, ki so skupino spremljali od leta 2013, so tudi ugotovili, da so bili ponaredki slabe kakovosti in brez ustrezne varnostne zaščite, a vendar dovolj prepričljivi.
Le eden od prijetih ponarejevalcev je bil kriminalni povratnik. Med štirimi ovadenimi Posavci je bil tudi njihov vodja, preostali so bili z območja Ljubljane. Kazenski zakonik za kaznivo dejanje ponarejanja denarja predpisuje do osem let zaporne kazni, je še povedal Božičnik.
Po podatkih vodje sektorja za organizirano kriminaliteto Generalne policijske uprave Tomaža Peršolje je policija lani obravnavala 1364 kaznivih dejanj ponarejanja denarja. Zasegla je 6390 ponaredkov, od teh 4869 evrskih bankovcev, 1181 evrskih kovancev in 340 bankovcev drugih valut.
Največ ponarejenih bankovcev je bilo za 20 in 50 evrov. V večini so bili posamično unovčeni na bencinskih črpalkah, v igralnicah, trafikah, gostinskih lokalih in manjših trgovinah, kjer ponaredke težje odkrijejo.
Kaj storiti, če odkrijete ponaredek?
Policija sicer vsakomur, ki odkrije ponaredek, svetuje, naj pokliče policiste, ki bodo ponaredek odstranili iz obtoka in storili vse potrebno za odkritje ponarejevalcev. Posle z večjimi vsotami pa naj opravljajo v bankah in drugih finančnih ustanovah, kjer pristnost denarja preverijo.
Informacije o zaščitnih elementih denarja so na voljo na spletni strani Banke Slovenije oz. na spletni strani Evropske Centralne Banke, kjer so informacije objavljene tudi v slovenščini, je še opozoril Peršolja.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.