Na ljubljanskem sodišču se nadaljuje sojenje v primeru Balkanski bojevnik. Sedem obtožencev z Draganom Tošićem na čelu, domnevnim vodjem slovenskega dela narkozdružbe, se jih na sodišču prvič brani s prostosti.
Kot je znano, jim je sodišče v torek odpravilo pripor in so tako namesto iz pripora oziroma hišnega pripora vklenjeni in z močnim policijskim varovanjem prvič prišli na sodišče brez spremstva. Poleg Tošića je sodišče pripor odpravilo Draganu Beljkašu, Mirzetu Luceviću, Boštjanu Kopčiču in Jakobu Remškarju. Prav tako je odpravilo hišni pripor Đemajliju Manđuki in Robertu Šabiču.
Tožilstvo je sicer po izločitvi nekaterih dokazov spremenilo obtožnico. Okrožna državna tožilka Blanka Žgajnar pojasnjuje, da gre za kozmetične popravke, z izjemo dejanj, ki se jih očita obtoženemu Anesu Selmanu. Ta je sicer med četverico, ki ostaja v priporu oziroma hišnem priporu.
Tožilka v spremenjeni obtožnici navaja, da je Selman Italijanu Francescu Petrelliju prodal okoli 450 kilogramov kokaina v skupni vrednosti 16,2 milijona evrov. Tukaj tožilka izhaja iz Petrellijeve izpovedi, ta se je skesal in danes sodeluje s pravosodnimi organi. Tako je tudi pričal pred slovenskim sodiščem. Hkrati tožilstvo Selmanu in prvoobtoženemu Draganu Tošiću ne očita več enega nadaljevanega kaznivega dejanja neupravičenega prometa s prepovedanimi drogami, temveč dve posamezni kaznivi dejanji.
Obramba na nogah
Poteza tožilstva je, pričakovano, naletela na dokaj oster odziv obrambe. Zmotilo jih je predvsem to, da je tožilstvo spremembo vložilo tik pred koncem postopka in ravno po tem, ko je sodišče izločilo del dokaznega gradiva. Selmanov zagovornik Dejan Marković je spremembo obtožnice označil za "reševalni manever tik pred zdajci". Tošićev zagovornik Marko Bošnjak pa je dodal, da tožilstvo izvaja pritisk na obrambo, "češ, ne veselite še preveč".
Oba zagovornika sta tudi menila, da je sprememba nedovoljena, saj da tožilstvo obtožnice ni spremenilo, ampak razširilo. Obramba je tako sodišču predlagala, naj spremembe obtožnice ne dovoli.
Bodo izločili tudi italijanske dokaze?
Prav tako so predlagali izločitev italijanske dokumentacije, saj med drugim dvomijo v zakonitost Petrellijeve aretacije, vodenja preiskave in dogovora o Petrellijevem sodelovanju z organi pregona.
Sodišče bo o dopustnosti spremenjene obtožnice in predlogih za izločitev italijanskih listin odločilo do naslednje obravnave, ki bo že v petek.
Sodišče razmišlja o ukrepih proti Kosu
"Ni Slovenija center pravnega sveta, da bi po svetu moralo vse teči točno tako, kot si mi zamišljamo. Treba bi bilo začeti razmišljati o tem, kaj je ta sodnik dobil za tako odločitev," je v včerajšnji oddaji Svet torkov preobrat v zadevi Balkanski bojevnik komentiral nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos.
Te besede so izzvale ostro reakcijo predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani Antona Panjana. Izjava je po njegovih besedah "v duhu retorike, kakršne je sodstvo deležno v zadnjem obdobju in ne ustreza nivoju strokovne kritike, ki bi jo pričakovali tudi od bivših nosilcev javnih funkcij". Predvsem namigovanje o vlogi sodnika je ocenil kot skrajno neodgovorno in neprimerno in dodal, da bodo na sodišču zato razmislili o morebitnih ukrepih.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.