Evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) je v sodelovanju z avstrijskimi oblastmi odkril obsežne goljufije pri uvozu tekstilnih izdelkov in obutve s Kitajske. Razkrinkali so združbo kitajskih, avstrijskih in madžarskih državljanov, ki so iz Kitajske v Evropsko unijo pretihotapili večje količine obleke in čevljev s ponarejenimi fakturnimi listi. Gre za jeans, majice in druga oblačila, pri čevljih pa predvsem za obutev za šport in prosti čas, so danes sporočili v Bruslju.

Za zdaj še ni moč natančno oceniti finančne škode teh goljufij zaradi neplačanih carin in davka na dodano vrednost, saj preiskava še poteka, po prvih ocenah pa bo verjetno znašala več milijonov evrov. Pretihotapljeno blago se tudi ni štelo v kvote za uvoz kitajskega tekstila, ki so jih določili v Bruslju.
Uradniki iz držav članic unije ponarejali deklaracije
Preiskava je pokazala, da so v glavnem nižji uradniki iz držav članic unije ponarejali deklaracije. Za blago, ki je prispelo v eno od članic unije, zato ni bilo treba plačati DDV. Potem so blago prepeljali v drugo članico EU. Večina je v goljufijah sodelovala pod lažnim imenom ali so po krajšem času sodelovanja v združbi izginili.
Po navedbah urada Olaf tovrstne goljufije - lažni izvor in deklaracije o vrednostih, ki so tudi za 15-krat nižje od dejanskih -, niso omejene le na Avstrijo, temveč gre za vseevropski pojav, zato podobne preiskave potekajo tudi v številnih drugih članicah povezave.
S tovrstnimi goljufijami naj bi v unijo uvozili skupno 600.000 ton tekstila in obutve, proračun unije pa bo samo zaradi izpada prihodkov od carin prikrajšan za več kot 200 milijonov evrov.
EU je omejitve za uvoz določenih kategorij tekstilnih izdelkov uvedla leta 2005, od marca lani pa omejitve veljajo tudi za usnjene čevlje s Kitajske. Ta mesec sta se EU in Kitajska dogovorili, da unija z letom 2008 ne bo podaljšala uvoznih kvot za kitajske tekstilne izdelke, bodo pa namesto tega uvedli skupen nadzor nad trgovino s temi izdelki, s čimer naj bi preprečili morebitno poplavo teh izdelkov na evropskem trgu. Ukrep naj bi odpravil napetosti med stranema, do katerih je prišlo po množičnem odpoklicu na Kitajskem proizvedenih proizvodov, zlasti igrač.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.