Z Generalne policijske uprave so za 24ur.com sporočili, da kriminalisti glede ropa SKB banke tudi danes nadaljujejo intenzivno preiskavo. Zbirajo namreč obvestila in opravljajo druge operativne ukrepe, med njimi tudi hišne preiskave.
Včeraj so kriminalisti uspeli prijeti dva osumljenca za rop, ki ju bodo po izteku 48-urnega roka policijskega pridržanja privedli pred preiskovalnega sodnika. To se bo predvidoma zgodilo v nedeljo dopoldan.
Kaj pravijo neuradni podatki?
Na dan prihajajo nove podrobnosti preiskave osumljenih spektakularnega ropa SKB banke. Novinarji informativne oddaje 24UR so namreč neuradno izvedeli, da sta oba pridržana slovenska državljana, ki sta bila zaposlena pri varnostni službi PCA, ki je takrat varovala trezor. Sama najverjetneje nista ropala, umazano delo naj bi opravile osebe, ki naj bi po ropu zbežale v tujino. Dan po aretaciji 34-letnega domnevnega storilca so obiskali letališče Prečna pri Novem mestu.
Aretacija je potekala pred številnimi pričami, med presenečenimi obiskovalci letališča in tamkajšnjega gostišča je bil tudi njegov inštruktor letenja, sicer upravnik letalske šole, ki je z osumljenim v zadnjih treh mesecih opravil okoli 20 zasebnih ur letenja. Pred kamero sicer ni želel govoriti, je pa povedal, da ni imel nobenega razloga za sum in da nihče na letališču ni bil sumničav. Je pa osumljeni včeraj opravljal prvi samostojni let, je dodal.
Tudi nihče od pilotov ali tečajnikov v letalski šoli ni posumil, da bi domnevni ropar živel razkošnejše življenje kot oni, čeprav si izpita za pilota marsikdo ne more privoščiti, so poročali v oddaji 24UR.
Bilo naj bi pet storilcev
Tretjega od domnevno petih storilcev kaznivega dejanja ropa banke SKB neuradno išče tudi Interpol. Koliko športa in drugih dobrin so si roparji v zadnjih šestih letih in pol še lahko privoščili, kaže podatek, do katerega so novinarji 24UR prišli neuradno: tisto noč, ko so roparji vdirali v sefe, naj bi bilo v njih spravljenih okoli 30 milijonov evrov gotovine.
Po njihovih podatkih naj bi banka oškodovancem izplačala približno 20 milijonov evrov odškodnin. Ker banke nimajo vpogleda v vsebino sefov, so imeli oškodovanci veliko težav z dokazovanjem odtujene lastnine.
Težave z iskanjem primerljivih vzorcev so imeli tudi forenziki, ki so na kraju zločina našli biološke sledi domnevnih roparjev, a so jih zaenkrat, uradno do dveh osumljencev, pripeljale šele, ko jim je policija prišla na sled.
Spomnimo
Kot je znano, se je t. i. rop stoletja zgodil v noči z 31. oktobra na 1. november 2005 v Ljubljani. Dva mlajša moška sta se ponoči pripeljala z dostavnim vozilom in parkirala ob banki SKB. Pri vratih sta vtipkala kodo, onesposobila varnostnika, vstopila naprej in še dvakrat odtipkala kodo. Odprla so se vrata do sefov, takrat pa se jima je pridružil še tretji ropar. Sefe so praznili sedem ur, kraj dogodka pa so z dvema voziloma zapustili okoli 6. ure. Izpraznili so več kot 400 sefov SKB banke. Simulacijo ropa trezorjev si lahko ogledate tukaj.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.