Kot je dejal Perko, je inšpekcijski nadzor pokazal "odstopanja", ko je šlo za varnostni sistem. Med drugim v prostoru, kjer so hranili orožje, ni bilo senzorjev gibanja, ki bi opozorili na storilce.
Zadnji inšpekcijski nadzor trgovine je bil sicer leta 2017. Takrat nepravilnosti ni bilo, je poudaril Perko in opozoril, da ne drži, da je bil inšpekcijski nadzor pomanjkljiv.
Vendar je vmes trgovec, da bi orožje še bolj zavaroval, le-tega premaknil v drug prostor, a se je izkazalo, da ta vendarle ni bil bolj varen - niti pravilno opremljen - med drugim ni imel senzorjev gibanja.
Trgovcu, ki ima sicer za posel vsa potrebna dovoljenja, zdaj grozijo sankcije, saj je kršil zakon o orožju, ko le-tega ni pravilno zavaroval. Po inšpekcijskem postopku mu lahko odvzamejo tudi dovoljenje za prodajo orožja, je še pojasnil Perko.
Kot je znano, so nepridipravi v noči na sredo iz trgovine odnesli več kot 50 kosov orožja: od pištol, polavtomatskih in repetirnih pušk do revolverjev in celo dveh bombometov.
Gre za orožje, za katero je potrebno posebno dovoljenje ali je celo prepovedano, ker ga lahko uporabljata le policija ali vojska. Neuradno je nastalo za več kot 30.000 evrov škode.
V javnosti pa je najbolj odmevalo vprašanje, kako strog je bil nadzor v trgovini - alarm naj se namreč ob vlomu ni sprožil, vlomilci pa so v prostor vdrli skozi strop, narejen iz mavčnih plošč.
Notranji minister je inšpektoratu po dogodku odredil izredni nadzor vseh trgovin z orožjem, ki jih je v Sloveniji 83. Ta nadzor je že stekel, je pojasnil inšpektor, doslej so preverili že pet trgovin. "Trgovci so resne, zanesljive osebe, ki se trudijo, da imajo primerno zavarovano orožje," je zatrdil Perko, ki je še pojasnil, da morajo trgovci izpolnjevati številne pogoje, predpisov pa se običajno tudi držijo.
Policisti orožje in storilce medtem še vedno iščejo, med drugim s pomočjo kolegov iz tujine preiskujejo kaznivi dejanji velike tatvine ter nedovoljene proizvodnje in prometa orožja - za oboje je zagrožena kazen do pet let zapora.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.