Koprski kriminalisti so konec septembra 2012 končali kriminalistično preiskavo, ki se je nanašala na nezakonito poslovanje odgovornih oseb enega od javnih zavodov na območju Obale v obdobju preteklih štirih letih. Na podlagi zbranih obvestil in dokazov, ki so jih pridobili, izhaja, da je 35-letna direktorica javnega zavoda s sedežem na Obali zlorabila svoj uradni položaj pri izvedbi javnih naročil za izvedbo gradbenih poslov tega zavoda.

"Ugotovljeno je bilo, da so gradbene posle v tem javnem zavodu neupravičeno pridobile povezane gospodarske družbe z območja Ajdovščine in Postojne ter družba z območja Logatca," so sporočili s koprske policije ter nadaljevali, da je 35-letna direktorica z naklepnimi kršitvami določb Zakona o javnem naročanju in drugih predpisov, ki so določali njeno dolžno ravnanje, dosegla, da so posle pridobile že vnaprej določene gospodarske družbe, ki so bile med seboj tudi kapitalsko in upravljavsko povezane, ter družba, ki je bila poslovni partner teh družb.
Ena od navedenih je v letu 2008 neupravičeno pridobila posel v vrednosti več kot 35.000, druga pa več kot 80.000 evrov. Poleg tega je direktorica obalnega javnega zavoda eni od izbranih družb, izvajalk gradbenih del, odobrila tudi plačilo storitev v vrednosti več kot 6.000 evrov, za katere je bilo ugotovljeno, da jih ta družba sploh ni opravila.
Po koncu kriminalistične preiskave je bila na Okrožno državno tožilstvo v Kopru podana kazenska ovadba tako zoper 35-letno direktorico obalnega javnega zavoda kot tudi zoper štiri osebe z območja Pirana, Ajdovščine, Nove Gorice in Logatca, ki so pri storitvi teh kaznivih dejanj sodelovale kot pomagači ali napeljevalci. Za navedena kazniva dejanja je predpisana kazen do enega oz. do petih let zapora.
Šlo naj bi za direktorico Pomorskega muzeja Piran Martino Gamboz
Po neuradnih informacijah se ovadba nanaša na direktorico Pomorskega muzeja Piran Martino Gamboz. Direktorica je zatrdila, da z morebitno ovadbo ni seznanjena in da o njej ne ve nič.

Kriminalisti so že maja letos opravili hišni preiskavi na domu Gambozove in na sedežu Pomorskega muzeja Piran, preiskava na domu Gambozove pa naj bi se nanašala na sanacijo solinarskega muzeja. Gambozovi so že lani očitali, da je pri izbiri izvajalca obnove solinarskih hiš v Sečoveljskih solinah, ki jih upravlja pomorski muzej, ravnala v nasprotju z zakonom o javnem naročanju, sumljivo naj bi bilo tudi poslovanje muzeja z gradbenim podjetjem v finančnih težavah.
Posebna revizija, ki jo je naročilo ministrstvo za kulturo, je sicer pokazala na negospodarno ravnanje z državnim denarjem, namenjenim obnovi solinarskega muzeja.
Pri obnovi solinarskega muzeja je sprva sodelovalo podjetje v lasti Roberta Hrobata iz Ajdovščine, po zastoju del in zamenjavi izvajalca pa je nov izvajalec za podizvajalca določil še eno od Hrobatovih podjetij. Poleg tega naj bi le dve izmed skupno štirih Hrobatovih podjetij, ki so v preteklosti prejela določena sredstva od muzeja, bili usposobljeni za gradbene storitve.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.