Gorenjski kriminalisti so leto in pol preiskovali posle vodilnih oseb družb, ki so na območju Bohinja izvajale turistične dejavnosti. Dobili so dovolj informacij, da so trojico, ki naj bi v času od leta 2010 do 2012 z nezakonitimi posli družbam, ki so jih vodili, povzročili za okoli 750.000 evrov škode, kazensko ovadili. Po poročanju 24UR so kriminalisti ovadili sina Zmaga Pačnika, ki ima v lasti več hotelov na obali Bohinjskega jezera. Jan Pačnik naj bi skupaj z Božidarjem Šosterjem in Borutom Trebšetom od leta 2010 pri poslovanju hotelov Bohinj in Zlatorog zagrešil več kaznivih dejanj
Kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da je turistična družba iz Bohinja, ki jo je vodil eden od osumljenih, v letu 2010 pridobila pravico do uporabe nekaterih bohinjskih hotelskih kompleksov. Ti so kmalu začeli ustvarjati izgubo in povzročati dolg do dobaviteljev in zaposlenih. Osumljenec ob tem več delavcev ni prijavil za ustrezno zavarovanje in ni izpolnjeval obveznosti iz delovnega razmerja.
Zaradi težav s tekočim poslovanjem je s soglasjem najemodajalca ustanovil podjetje za upravljanje in vodenje, preko katerega je koriščenje istih turističnih kapacitet zaupal novi turistični družbi, oziroma znova samemu sebi. Ta družba je kot podnajemnica prevzela dolgove in se zavezala, da jih bo v roku poplačala. A to se ni zgodilo, njegovi nameni so bili drugačni. Poleg tega, da je zaposloval na črno, si je nezakonito prilastil tudi za več kot 270.000 eurov sredstev iz poslovanja družbe. Omenjenih dolgov ni poravnal, družba, ki jo je vodil, pa v istem letu tudi ni oddala obračuna davka od dohodka pravnih oseb, niti ga ni plačala. Na ta način se je izognila plačilu še okrog 75.000 eurov davčnih obveznosti.
To poslovanje je nadziral najemodajalec. Z njegove strani postavljena oseba je predpise finančne prilive turistične družbe preusmerjala samo na njegovo podjetje, dolgov pa ni plačevala.
Vsi trije ovadeni so zato v tej zvezi osumljeni poslovnih goljufij. Skupna premoženjska škoda, ki so jo ovadeni med leti 2010 in 2012 povzročili z nezakonitimi posli znaša preko 750.000 eurov, povezana pa je z neizpolnjevanjem obveznosti do dobaviteljev, neenakopravno obravnavo upnikov pri plačevanju dolgov, neplačevanjem prispevkov z naslova delovnih razmerij in plač zaposlenim, zaposlovanjem in delom na črno ter poneverbo in neplačevanjem davkov.
Kot še sporočajo gorenjski policisti, se poneverba kaznuje z zaporom do treh let, poslovna goljufija z zaporom do petih let, davčna zatajitev z zaporom od enega do osmih let, zaposlovanje na črno in kršitev temeljnih pravic delavcem pa se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
Bohinjski župan: Upam, da se bo sedaj začela zgodba odvijati
Na nepravilnosti v Pačnikovih hotelih je že dlje časa opozarjal bohinjski župan Franc Kramar. Kot je dejal, je sicer trajalo dlje časa, da so policisti zadevo uspeli preiskati. "Veseli pa smo, da smo občina, nekdanji zaposleni in dobavitelji vendarle uspeli s kazenskimi ovadbami. Upam, da se bo sedaj začela zgodba odvijati," je poudaril.
"Končni cilj je, da ti bohinjski hoteli končno dobijo pravega lastnika in se uredijo na nivo, ki so ga nekoč imeli," je izpostavil Kramar. Hotel Zlatorog je že dlje časa zaprt in nezadržno propada, v hotel Bohinj pa prihajajo vedno novi in novi najemniki.
Kramar upa, da bo država sprejela tudi zakon o poreklu kapitala in bo preverila, od kod Pačniku denar za nakup bohinjskih hotelov. "Neka struktura ljudi si je prilastila slovensko gospodarstvo, a ne zna z njim upravljati," je opozoril Kramar.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.