Črna kronika

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb

Celje, 15. 09. 2022 10.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

Vodja Oddelka za gospodarsko kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Celje Ervin Stojnšek je na tiskovni konferenci povedal podrobnosti o zaključeni kriminalistični preiskavi na Celjskem. S področja korupcije je Policija obravnavala 178 kaznivih dejanj v lanskem letu, je najprej pojasnil in dodal, da so konec avgusta na tožilstvo podali novo kazensko ovadbo, saj so zaključili 22 kaznivih dejanj korupcije, dajanja in jemanja podkupnin. Ovadili so 14 fizičnih in šest pravnih oseb. Med fizičnimi osebami so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so od leta 2015 dalje zlorabljali svoj položaj in so v postopkih izvedbe javnega naročanja, od ponudnikov gradbenih storitev zahtevali oz. sprejemali denarne nagrade, darila ter druge koristi. Darila so bila tako v denarju, od dva do štiri tisoč evrov na posel, kot visoko cenovno ovrednotena oblačila in razne usluge, vplivanja na nadzor itd. Podkupljeni javni uslužbenci pa so podjetjem v zameno omogočili pridobitev poslov.

Med osumljenci naj bi bili zaposleni na občinah Vojnik in Celje. Župan Vojnika Branko Petre je pojasnil, da gre za zgodbo, staro več kot dve leti, ko je Policija opravila preiskave tako na občini kot doma pri eni od zaposlenih. Osumljena je sicer še vedno zaposlena na občini, a so ji omejili pooblastila za sklepanje naročilnic, saj postopek še ni zaključen, sam pa o tem, v kateri fazi je preiskava ni obveščen. 

Kot so ugotovili kriminalisti, so osumljeni javni uslužbenci prirejali razpise za točno določenega izvajalca, saj je javni uslužbenec imel podatke o konkurenčni prednosti oziroma referencah prijavljenega podjetja in prilagodil javni razpis oziroma sodeloval pri pisanju razpisov, da so bili pisani na kožo podkupovalcem. Prav tako so posegali v razpisne dokumentacije, ki so prispele na občine. To se je dogajalo do uveljavitve portala javnih naročil. Jemalci podkupnin so imeli tudi žige pravnih oseb, ki so se prijavili na razpise, je pojasnil.

Pri evidenčnih razpisih, torej tistih nižjih vrednosti, do 80.000 evrov, so se gradbeni izvajalci oziroma ponudniki gradbenih storitev oziroma plačniki podkupnin, so se kartelno dogovarjali in si posle delili, preko javnega uslužbenca pa razpise prilagajali in dajali konkurenčne ponudbe drug drugemu, pri tem pa dvigovali cene drug drugemu, saj so vedeli, kateri posel bo kdo dobil. Vsi deležniki so zavestno in hote dvigovali vrednost razpisanih poslov in tako povzročili veliko premoženjsko škodo tako občinskemu kot državnemu proračunu v višini več sto tisoč evrov. V primeru, ko postopek izvedbe del ni sledil zastavljeni časovnici, so osumljeni prirejali dokumentacijo, potrebno za predlaganje v delih, kjer so bila javna sredstva časovno omejena in so račune ter gradbene dnevnike ponarejali in jih predajali upravičenim osebam za izplačilo sredstev, preden so se dela na terenu sploh začela, tako so pridobivali sredstva na zalogo, je še povedal.

Preiskavo so policisti začeli na podlagi več prijav, in sicer leta 2019, pri tem pa izvedli več kot sto posameznih preiskovalnih dejanj. Dokaze so pridobili s pomočjo klasičnih in posebnih metod policijskega dela, ki so nujno potrebne za kvalitetno dokazovanje sumov kaznivih dejanj. Na nobeni izmed občin ni osumljen župan, gre za zaposlene na oddelkih razvoja in investicij, je pojasnil Stojnšek. 

Ervin Stojnšek in Damjan Knavs
Ervin Stojnšek in Damjan Knavs FOTO: Posnetek zaslona

Preiskovanje korupcijskih kaznivih dejanj je ena od temeljnih prioritet policijskega dela

Preiskovanje korupcijskih kaznivih dejanj je ena od temeljnih prioritet policijskega dela. Permanentni izziv za Policijo je učinkovitost pri identifikaciji pojavnih oblik in področij korupcijske kriminalitete tako v javnem kot zasebnem sektorju ter njeno preiskovanje, saj običajno po storitvi korupcijskih kaznivih dejanj ni materialnih dokazov ali pa so zelo redki. V primeru korupcijskih kaznivih dejanj so kazensko odgovorni tako dajalci kot prejemniki podkupnin, kazniva dejanja pa se dogajajo v zelo ozkih in zaprtih krogih oseb, ki zaradi lastnih interesov nimajo interesa po razkritju teh dejanj pred organi pregona, je povedal Damjan Knavs, višji kriminalistični inšpektor z Oddelka za korupcijo v Sektorju za gospodarsko kriminaliteto Uprave kriminalistične policije GPU.

Eno od področij, kjer so korupcijska tveganja velika, je področje javnega naročanja, kjer se korupcijska tveganja lahko pojavljajo v vseh fazah javnega naročila od priprave razpisne dokumentacije do faze sprejemanja ponudb in njihove izbire, kot tudi kasneje v fazi izvajanja pogodbe. Poleg tega Policija svoje aktivnosti na področju odkrivanja in preiskovanja korupcije usmerja tudi na druga bolj izpostavljena področja kot so uradna dolžnost in javna pooblastila, zdravstvo, bančništvo in zaščita finančnih interesov Slovenije in Evropske unije.

Med korupcijska tveganja uvrščamo tudi korupcijo v športu, saj je Slovenije sopodpisnica Konvencije Sveta Evrope o prirejanju rezultatov športnih tekmovanj, od leta 2021 je v veljavi tudi Zakon o spremembah in dopolnitvah kazenskega zakonika, ki v 212. členu opredeljuje nedovoljeno prirejanje rezultatov športnih tekmovanj, je pojasnil. 

Število obravnavanih korupcijskih kaznivih dejanj v letu 2021 je bilo nad desetletnim povprečjem (tj. 130), saj je policija vložila kazenske ovadbe in poročila v njihovo dopolnitev za 178 kaznivih dejanj korupcijske kriminalitete. V zadnjih petih letih so med korupcijskimi kaznivimi dejanji prevladovala kazniva dejanja zoper uradno dolžnost in javna pooblastila. Kot je še pojasnil Knavs, je Policija v letošnjem letu do sedaj na področju odkrivanja in preiskovanja korupcijskih kaznivih dejanj obravnavala in na državna tožilstva poslala kazenske ovadbe za 67 korupcijskih kaznivih dejanj, za katere so bile osumljene 104 fizične osebe. V teku pa je še vedno več drugih predkazenskih postopkov za različna korupcijska kazniva dejanja, ki jih policisti obravnavajo.

Policija je poleg tega v letošnjem letu na državna tožilstva poslala tudi 24 poročil za zaznana korupcijska kazniva dejanja, pri katerih po zaključku predkazenskega postopka ni bilo podlage za kazensko ovadbo.

Sicer pa je Policija aktivna tudi na področju medinstitucionalnega sodelovanja, saj v okviru izobraževanja, posvetovanj, izmenjavo podatkov sodeluje s Komisijo za preprečevanje korupcije, Finančno upravo Republike Slovenije in drugimi državnimi organi. V pripravi je tudi nov Sporazum o sodelovanju na področju preprečevanja korupcije med Policijo in Komisijo za preprečevanje korupcije, ki bo predvidoma podpisan konec septembra. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
20. 09. 2022 09.17
+1
Pa kaj se čudimo. Tako poslujjejo občine in razdni odborniki, svetniki, zapoleni po občinah. Če se le da okradejo narod in potem jokajo, da ni denarja. Veliko se jih je zavzemalo za ustanovitev te ali one občine izključno zaradi tega, da bodo bližje koritu in da bodo lahko goljufali z svojimi. V drugem članku pa smo videli, da oseba kandidira za predsednika izdaja fiktivne račune in to celo odvetnik. Potem pa se gremo neko poštenej in pravno državo. Pozapreti vse in jim pobrati, ter denar vrniti nazaj. To je edina rešitev. Takšnih občin je 90%, k itako delajo, da manipulirajo in goljufajo ter kršijo osnovne pravne rede. Potem pa takšne barabe razlagajo o poštenju in pravni držćavi, ter govorijo, da so drugi to storili. Nič boljše ni v državni upravi, kjer so učenci prav na teh delovnih mestih in so malo delovno okolje zamenjali.
bronco60
17. 09. 2022 20.19
A so jim blokirali začasno njihovo premoženje, ali ga bodo hitro poskrili???
KVAJSTABO
17. 09. 2022 15.35
+1
No, zdaj pa rečte, da nič ne delajo. Vidite, da ni res, dobesedno so javni uslužbenci prigarali dobljen denar. Seveda, najprvo je bog sebi brado ustvaril...
Gorje
17. 09. 2022 11.45
+2
V mnogo letih dela, v gradbeni firmi v Celju, mi je bilo dano spoznati marsikateri značaj sedanjih gradbenih šefov. V Google vpišite ime lastnikov gradbenih podjetij, se vam odpre marsikaj. Celje, kr neki. Ni pa niti en nov stanovanjski blok ornk narejen. Na žalost.
Dolar Kramp
17. 09. 2022 10.21
+2
Oni niso krivi. Kriv je sistem
+2
Ne pa da jim dajo 3 leta pogojne pa spet sluzbo v drzavni upravi. Da se lupi folk naprej.
+1
Dej jim tuki zdej 20 let zapora.. In kar naenkrat balkan ne bo vec tak Balkanski, ko se ta kazni bojec narod spametuje pa ugotovi da par k eurov ni dovolj da si spi..as lajf s korupcijo pa 20let corke.
KVAJSTABO
17. 09. 2022 15.45
+1
Zakaj zapor, a? A, da ga bomo še 20 let futrali na svojih plečih? Denar vrnit, se pokesat javno in 10 let prostoviljnega dela. Dopoldne v službo (čistit ceste, kopat jarke, pobirat smeti za minimalca, popoldne pa delat zastonj pa, da vidimo kdo bo stegnil prste v marmelado. Če bi bile oštre kazni si tega folk nebi upal delat. Tukaj se vsak oglaša..kaj so njegove pravice! Kaj pa TUDI njegove DOLŽNOSTI?????
Rino Santorini
16. 09. 2022 10.02
+2
evo to so uspehi to je kriminal,ki ga je po 30 letih naše države potrebno uničiti....čestitke novi vladi in kriminalistom za gospodarski kriminal
Amasakul
16. 09. 2022 08.57
Nova plošča, nove težave.
kolesarskilevnuhi
15. 09. 2022 20.20
+4
Tudi Štorovski župan ni nedolžna ovčka ..Ravno tako SO prirejajLI javni razpisE in dodeljevali POSEL osebam ki namerno kršijo finančno disciplino...JA ŠTOROVSKI SVETNIKI STE SE KDAJ VPRAŠALI KAKO JE BILA DOGOVORJENA IN FINANČNO OCENJENA STARA OBČINA IN KAKO JE BILA OPRAVLJENA KOMPENZACIJA IN POPLAČANO DELO NOVE OBČINE.
Take primere bi lahko zavlekel cca 20 let v zgodovino se do velenjske obcine in kako so prodajali namo.. pa kaj. Ce je sistem dovolj zasluzil od takrat od tega, se noben niti prdnat ne bo pretegnu. Zal. Dobrodosel na balkanu, kjer se ti je vedno bolj splacalo bit konkretn kriminalc kot pa posteno delat.
je še kdo pošten
15. 09. 2022 15.06
+3
A Šrota ne bodo preiskovali, ko je granit kupoval od samega sebe po 5x ceni za mestno jedro.. zgleda da drugim ne privošči, če si kaj vzamejo....
bhahahha leeepa. Al pa to ko je bratu omogocil oz bratovi firmi poceni najem kaj obcinskih stavb?? Ni to korupcija ce se opere denar in placa DDV. ce si dal skorumpiranmu cesarju na banko, ni korupcije na balkanu.
totinori
15. 09. 2022 14.19
+5
Pravi čudež, da sploh še kaj odkrijejo glede na to, da po pravilu preganjajo samo kurje tatove !
vision105
15. 09. 2022 13.45
+8
Škoda da še občino Žalec ne pregledajo in njihovega podžupana,bi imeli kaj iskat.
Bi lahko tak vse obcine pod drobnogled vzeli za 2 ali 3 zupane nazaj. Vem, ker si lastim papirologijo iz obcinskih svetov, pa vem da so delali svinjarije. Od zenam prepisovali kafice, do poceni prodali veleblagovnice za lastni profit kasneje... pac ve se. Noben ne prdne. Ker se placa ddv in je fertik.
Krneki 00
15. 09. 2022 13.13
+13
hahaha ..tega je polna slovenija...V ljubljani brez te prakse ne dobiš dela kot podjetnik.... komu vi farbate oči ...
Thunderstorm
15. 09. 2022 12.46
+13
Obcinarji so lopovi, to je vendar javno znano, zakaj se ne ukrepa? Ker frajerji mislijo, da so nedotakljivi! Al pa recimo, zakaj eni lahko v desetih letih 6x zamenjajo socialna stanovanja, navaden človek pa kao na vrsto ne pride? Treba je slediti, občinarje pokvarjene, razne svetovalke, to je biznis🤮🤮🤮
+1
Nic kar privat detektiv z rabljenim nikonom ne resi. par 100e, pa imas materialne dokaze.
poserjemsenavas
15. 09. 2022 12.46
+17
Je po celi naši deželi enako, samo ujamejo jih bolj malo :(
Vselepo
15. 09. 2022 12.43
+13
Zakon bi samo moral bit napisan z "v kolikor se dokaže krivda, ne glede na način dokaza, se dokaz upošteva". Pol bi videli če bi se šli takšnih igric.
Jožajoža
15. 09. 2022 12.43
+9
Ja,tako je delovala janšistična hobotnica.golob,vse janšiste,ki so zaposleni v javnem sektorju,krivdno odpustit.da bodo stali tudi brez nadomestila za brezposelnost.
Vselepo
15. 09. 2022 12.45
-3
Ne zavajaj "jozajoza", vse to je 100%, iz prejšnjih levih vlad, le da se vedno samo nadaljuje, brez dokazov.
Krneki 00
15. 09. 2022 13.14
+1
Joža je mal " poseben" ne ga resno jemat...ostal je nekje v letu 60.. večina komentarjev nima smisla Janšata ma pa rad k ga skus omenja.... bogi je po svoje...
RONDO25
15. 09. 2022 13.40
+2
pekoči paradižnik
15. 09. 2022 14.02
+3
Bogi ste vi janševci, ker se trudite braniti janšizem, ki ga večina dobro poznamo.... vaš trud je zaman, Joža ima prav.
Vselepo
15. 09. 2022 12.40
+1
Saj vsi tako delajo, vendar enim odkrijejo, drugim pač ne, vse je podkupljeni med sabo, kateri ni propade.
Potouceni kramoh
15. 09. 2022 12.38
+13
Afero na afero,afera na afero.Zlovenija pokvarjena, pa ne tisti ki delajo,tisti ki ne in so eni navadni paraziti.