Vodja Oddelka za gospodarsko kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Celje Ervin Stojnšek je na tiskovni konferenci povedal podrobnosti o zaključeni kriminalistični preiskavi na Celjskem. S področja korupcije je Policija obravnavala 178 kaznivih dejanj v lanskem letu, je najprej pojasnil in dodal, da so konec avgusta na tožilstvo podali novo kazensko ovadbo, saj so zaključili 22 kaznivih dejanj korupcije, dajanja in jemanja podkupnin. Ovadili so 14 fizičnih in šest pravnih oseb. Med fizičnimi osebami so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so od leta 2015 dalje zlorabljali svoj položaj in so v postopkih izvedbe javnega naročanja, od ponudnikov gradbenih storitev zahtevali oz. sprejemali denarne nagrade, darila ter druge koristi. Darila so bila tako v denarju, od dva do štiri tisoč evrov na posel, kot visoko cenovno ovrednotena oblačila in razne usluge, vplivanja na nadzor itd. Podkupljeni javni uslužbenci pa so podjetjem v zameno omogočili pridobitev poslov.
Kot so ugotovili kriminalisti, so osumljeni javni uslužbenci prirejali razpise za točno določenega izvajalca, saj je javni uslužbenec imel podatke o konkurenčni prednosti oziroma referencah prijavljenega podjetja in prilagodil javni razpis oziroma sodeloval pri pisanju razpisov, da so bili pisani na kožo podkupovalcem. Prav tako so posegali v razpisne dokumentacije, ki so prispele na občine. To se je dogajalo do uveljavitve portala javnih naročil. Jemalci podkupnin so imeli tudi žige pravnih oseb, ki so se prijavili na razpise, je pojasnil.
Pri evidenčnih razpisih, torej tistih nižjih vrednosti, do 80.000 evrov, so se gradbeni izvajalci oziroma ponudniki gradbenih storitev oziroma plačniki podkupnin, so se kartelno dogovarjali in si posle delili, preko javnega uslužbenca pa razpise prilagajali in dajali konkurenčne ponudbe drug drugemu, pri tem pa dvigovali cene drug drugemu, saj so vedeli, kateri posel bo kdo dobil. Vsi deležniki so zavestno in hote dvigovali vrednost razpisanih poslov in tako povzročili veliko premoženjsko škodo tako občinskemu kot državnemu proračunu v višini več sto tisoč evrov. V primeru, ko postopek izvedbe del ni sledil zastavljeni časovnici, so osumljeni prirejali dokumentacijo, potrebno za predlaganje v delih, kjer so bila javna sredstva časovno omejena in so račune ter gradbene dnevnike ponarejali in jih predajali upravičenim osebam za izplačilo sredstev, preden so se dela na terenu sploh začela, tako so pridobivali sredstva na zalogo, je še povedal.
Preiskavo so policisti začeli na podlagi več prijav, in sicer leta 2019, pri tem pa izvedli več kot sto posameznih preiskovalnih dejanj. Dokaze so pridobili s pomočjo klasičnih in posebnih metod policijskega dela, ki so nujno potrebne za kvalitetno dokazovanje sumov kaznivih dejanj. Na nobeni izmed občin ni osumljen župan, gre za zaposlene na oddelkih razvoja in investicij, je pojasnil Stojnšek.
Preiskovanje korupcijskih kaznivih dejanj je ena od temeljnih prioritet policijskega dela
Preiskovanje korupcijskih kaznivih dejanj je ena od temeljnih prioritet policijskega dela. Permanentni izziv za Policijo je učinkovitost pri identifikaciji pojavnih oblik in področij korupcijske kriminalitete tako v javnem kot zasebnem sektorju ter njeno preiskovanje, saj običajno po storitvi korupcijskih kaznivih dejanj ni materialnih dokazov ali pa so zelo redki. V primeru korupcijskih kaznivih dejanj so kazensko odgovorni tako dajalci kot prejemniki podkupnin, kazniva dejanja pa se dogajajo v zelo ozkih in zaprtih krogih oseb, ki zaradi lastnih interesov nimajo interesa po razkritju teh dejanj pred organi pregona, je povedal Damjan Knavs, višji kriminalistični inšpektor z Oddelka za korupcijo v Sektorju za gospodarsko kriminaliteto Uprave kriminalistične policije GPU.
Eno od področij, kjer so korupcijska tveganja velika, je področje javnega naročanja, kjer se korupcijska tveganja lahko pojavljajo v vseh fazah javnega naročila od priprave razpisne dokumentacije do faze sprejemanja ponudb in njihove izbire, kot tudi kasneje v fazi izvajanja pogodbe. Poleg tega Policija svoje aktivnosti na področju odkrivanja in preiskovanja korupcije usmerja tudi na druga bolj izpostavljena področja kot so uradna dolžnost in javna pooblastila, zdravstvo, bančništvo in zaščita finančnih interesov Slovenije in Evropske unije.
Med korupcijska tveganja uvrščamo tudi korupcijo v športu, saj je Slovenije sopodpisnica Konvencije Sveta Evrope o prirejanju rezultatov športnih tekmovanj, od leta 2021 je v veljavi tudi Zakon o spremembah in dopolnitvah kazenskega zakonika, ki v 212. členu opredeljuje nedovoljeno prirejanje rezultatov športnih tekmovanj, je pojasnil.
Število obravnavanih korupcijskih kaznivih dejanj v letu 2021 je bilo nad desetletnim povprečjem (tj. 130), saj je policija vložila kazenske ovadbe in poročila v njihovo dopolnitev za 178 kaznivih dejanj korupcijske kriminalitete. V zadnjih petih letih so med korupcijskimi kaznivimi dejanji prevladovala kazniva dejanja zoper uradno dolžnost in javna pooblastila. Kot je še pojasnil Knavs, je Policija v letošnjem letu do sedaj na področju odkrivanja in preiskovanja korupcijskih kaznivih dejanj obravnavala in na državna tožilstva poslala kazenske ovadbe za 67 korupcijskih kaznivih dejanj, za katere so bile osumljene 104 fizične osebe. V teku pa je še vedno več drugih predkazenskih postopkov za različna korupcijska kazniva dejanja, ki jih policisti obravnavajo.
Policija je poleg tega v letošnjem letu na državna tožilstva poslala tudi 24 poročil za zaznana korupcijska kazniva dejanja, pri katerih po zaključku predkazenskega postopka ni bilo podlage za kazensko ovadbo.
Sicer pa je Policija aktivna tudi na področju medinstitucionalnega sodelovanja, saj v okviru izobraževanja, posvetovanj, izmenjavo podatkov sodeluje s Komisijo za preprečevanje korupcije, Finančno upravo Republike Slovenije in drugimi državnimi organi. V pripravi je tudi nov Sporazum o sodelovanju na področju preprečevanja korupcije med Policijo in Komisijo za preprečevanje korupcije, ki bo predvidoma podpisan konec septembra.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.