Damjan Apollonio, vodja Sektorja za organizirano kriminaliteto na Generalni policijski upravi, je povedal, da so kriminalisti razbili organizirano kriminalno združbo, ki je na območju Slovenije izvrševala kazniva dejanja s področja tihotapstva in preprodaje prepovedanih drog.
"Člani združbe so imeli dobro notranje hierarhično organizirane vloge," je povedal in pojasnil, da so bile te jasno opredeljene: od dobaviteljev, do kurirjev in odjemalcev. Da so kazniva dejanja preprodaje prepovedanih drog lahko izvrševali "varno", so posamezni člani za medsebojno komunikacijo uporabljali kriptirana komunikacijska sredstva. "Pokazali so izjemno iznajdljivost in previdnost, kar je od preiskovalcev zahtevalo dodatno angažiranost, predvsem pa intenzivno spremljanje večino organiziranja prodaje prepovedanih drog," je pojasnil.
Stanko Vidovič, vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Maribor, je povedal, da so minuli teden izvedli obsežne kriminalistično-preiskovalne aktivnosti na območju celotne Slovenije, ki so bile del več let trajajoče preiskave. V zaključni akciji je sodelovalo kar 250 kriminalistov in policistov. Preiskali so 20 lokacij na območju Maribora, Ljubljane, Murske Sobote, Celja in Kopra in aretirali 20 oseb.
Med drugim so zasegli veliko količino drog, nedovoljene snovi v športu, orožje, elektronske naprave in 50.000 evrov gotovine.
V navedeni hudodelski združbi so sicer uspeli identificirati 22 osumljenih oseb, starih od 29 do 51 let.
Kot je pojasnil, so bile prve aktivnosti izvedene že v letu 2020, ko so mariborski kriminalisti pridobili informacije, da naj bi se 43- in 48-letni moška iz okolice Ptuja ukvarjala z neupravičeno prodajo drog. S pomočjo organov v tujini so ugotovili, da je bil eden od njiju v istem letu v tujini že obravnavan zaradi posedovanja večje količine kokaina.
Sum, da se moška ukvarjata s preprodajo prepovedanih drog, so upravičili in začeli so z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov.
V nadaljevanju preiskave so ugotovili, da sta osumljenca z okolice Ptuja različnim odjemalcem preprodajala konopljo in kokain. Droge sta sprva kupovala od 50-letnega državljana Albanije z začasnim prebivališčem v Italiji in Avstriji, nato pa od 39-letnika z območja Maribora. Pozneje sta kokain, amfetamin in konopljo za nadaljnjo prodajo nabavljala na območju Ljubljane, pri tem pa sodelovala z več drugimi člani hudodelske združbe.
Dva izmed članov združbe iz območja Ljubljane sta večje količine droge dostavljala preprodajalcem na območju Štajerske, Pomurja, Notranjske, Gorenjske in Primorske, je povedal. Večje količine kokaina za nadaljnjo prodajo sta moška kupovala tudi pri 51-letnem moškem iz okolice Slovenske Bistrice.
Na območju Ljubljane sta prepovedano drogo prevzemali in na Štajersko dostavljali tudi 29- in 42-letni ženski. "Ena izmed njiju pa je del prepovedane droge na območju Ptuja in Maribora preprodajala končnim odjemalcem," je pojasnil. Dva preostala člana združbe sta se ukvarjala z neupravičeno prodajo nedovoljenih snovi v športu.
20 osumljencem so nato minuli četrtek med zaključno akcijo odvzeli prostost.
Izidor Rojs, okrožni državni tožilec in vodja Oddelka za splošno kazenske zadeve na Specializiranem državnem tožilstvu, je pojasnil, da je policija dokaze zbirala tudi s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov. "Poseben izziv v smislu pridobivanja dokazov je predstavljalo sofisticirano izvajanje kaznivega dejanja," je dejal in izpostavil predvsem kriptirana sporočila, ki so oteževala zbiranje dokazov.
Po naših informacijah naj bi bil vodja kriminalne združbe in glavni osumljenec Kristjan Kamenik, javnosti poznan iz primera Tekačevo. Sodili so mu za štirikratni umor leta 1997, a ga je sodišče oprostilo obtožb. Kamenik je sicer zaradi trgovine z mamili v preteklosti že bil za zapahi, ne samo v Sloveniji, pač pa tudi v Srbiji, na Hrvaškem in v Italiji.
Kot smo že poročali, je Policija v četrtek aretirala tudi eno od učiteljic na Osnovni šoli osmih talcev v Logatcu. Prostost je bila osumljenki odvzeta izven razreda, učenci pa ob tem niso bili navzoči, so pojasnili policisti. "Lahko potrdim, da so aktivnosti potekale tudi v enem izmed izobraževalnih zavodov," je na današnji novinarski konferenci potrdil Vidovič.
Tudi v vzgojno-izobraževalnem zavodu so zasegli več predmetov, ki jih bodo uporabili v nadaljnjem postopku. Med zaseženimi predmeti iz šole drog ni bilo.
Apollonio: Slovenska kazenska zakonodaja je toga in ni več primerna
Apollonio je povedal še, da se Policija pri preiskovanju organizirane kriminalitete vse bolj pogosto sooča z raziskovanjem in odkrivanjem sofisticiranih metod, ki jih kriminale združbe uporabljajo za izvrševanje dejanj. "Prav kriptirana komunikacijska sredstva pa so eno izmed ključnih orodij mednarodnih kriminalih združb," je povedal.
V zadnjih letih je Policija zaključila več mednarodnih kriminalističnih preiskav, v katerih so storilci uporabljali prav kriptirane komunikacije in temni splet. "Slovenska policija že dlje časa opozarja, da je trenutna slovenska kazenska zakonodaja toga in ni več primerna za preiskovanje in dokazovanje najhujši oblik organizirane kriminalitete," je povedal.
Kriminalne združbe vsako leto z izvrševanjem kriminalnih aktivnosti zaslužijo približno 140 milijard evrov, je še dodal. Denar nato pogosto vlagajo v legalne posle, kar otežuje delo policistov in kriminalistov.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.