Ljubljanski kriminalisti so v sodelovanju s policijskimi postajami iz PU Ljubljana, Upravo kriminalistične policije in Nacionalnim forenzičnim laboratorijem odkrili tiskarno ponarejenih bankovcev za 100 in 50 evrov.
Kriminalistična policija je na območju Ljubljane in okolice v mesecu oktobru in novembru zaznala povečano unovčevanje ponarejenih bankovcev po 50 in 100 evrov. Ugotovili so, da je storilec – takrat še neznani moški - preko spletnih trgovin na javne kraje oz. parkirišča po Ljubljani in okolici (da bi prekril identiteto, je običajno navedel naslov, ki je bil precej oddaljen od njegovega dejanskega naslova), naročal tehnične predmete večje vrednosti (tv sprejemnik, računalniki, …) in jih plačeval s ponarejenim denarjem. Na mestu prevzema se je pojavil po predhodnem dogovoru z dostavljavcem paketa in ga tam počakal. Ko mu je dostavljavec izročil naročeno blago, ga je moški takoj pospravil v svoje vozilo, nato pa mu za plačilo izročil ponarejene bankovce, ki so bili delno prekriti s pravimi bankovci manjših vrednosti.
Predmete je naročal vsakih 10 dni, predvsem da ne bi bil vpadljiv in da bi prikril sumljiva naročila ter plačila. Tako je tudi vsakič navedel drug naslov dostave izven Ljubljane in tako poskušal prikriti svojo identiteto. Pri tem mu je po do sedaj zbranih podatkih pridobiti za 2.800 evrov protipravne premoženjske koristi, kolikor je znašala vrednost kupljenih predmetov. Vso naročeno opremo je plačal s ponarejenim denarjem in se nato s kraja odpeljal s svojim vozilom audi, na katerem je imel nameščene ukradene registrske tablice
Izkazalo se je, da gre za 28-letnika iz Litije
Na podlagi kriminalistične preiskave, dobrega sodelovanja z oškodovanci kaznivih dejanj in ponudniki spletnih trgovin so kriminalisti konec novembra ugotovili identiteto moškega in na območju Litije prijeli 28-letnega državljana Slovenije.
Nato so na podlagi sodne odredbe opravili hišne preiskave dveh stanovanj in dveh vozil na območju Ljubljane in Litije. Zasegli so preko 200 ponarejenih bankovcev po 100 in 50 evrov, prenosni računalnik, tiskalnik za tisk ponaredkov ter pripomočke za rezanje in pripravljanje ponaredkov. Prav tako so našli in zasegli manjšo količino kokaina in dve digitalni tehtnici. Predmetov, ki so bili naročeni in kupljeni s ponarejenim denarjem, niso odkrili, in jih je storilec že preprodal naprej.
Bankovci so bili pripravljeni za unovčevanje, nekaj pa jih je bilo še nerazrezanih. Osumljeni 28-letnik je imel v svojem stanovanju in v vozilu pripravljenih za skupno več kot 15.000 evrov ponarejenega denarja, ki ga je nameraval spraviti v obtok.
Predkazenski postopek je usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, ki je po končani kriminalistični preiskavi ocenilo, da po opravljenih hišnih preiskavah, zasegu predmetov in zbranih obvestilih niso več obstajali pogoji za pridržanje osumljenega in privedbo k preiskovalnemu sodniku, zato so ga po končanem postopku izpustili.
Zoper 28-letnika so kriminalisti podali kazensko ovadbo za štiri kazniva dejanja izdelave in unovčevanja ponarejenega denarja, kaznivo dejanje prikrivanja zaradi posesti in uporabe ukradenih registrskih tablic ter kaznivo dejanje posesti kokaina.
Policija poziva k previdnosti
Ponarejeni bankovci za 100 evrov imajo serijsko številko S14909849872, ponarejeni bankovci za 50 evrov pa X25372062038, zato policija poziva občane, da v primeru ugotovitve, da imajo ponaredek bankovca za 50 in 100 evrov navedenih serijskih številk, tega prinesejo na najbližjo policijsko postajo.
Hkrati pa policisti opozarjajo in svetujejo na previdnost pri poslovanju z bankovci, predvsem po 20, 50, 100 in 200 evrov, saj so ponaredki velikokrat zelo dobre kvalitete in so videti pristni. Veliko ponaredkov je mogoče prepoznati že na otip (kakovost papirja) bankovca.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.