Kriminalisti Policijske uprave Kranj so v pol leta trajajočem opazovanju delovanja sedemčlanske kriminalne združbe, ki je na območju Tržiča, Kranja in Ljubljane preprodajala prepovedane droge, v torek izvedla zaključno akcijo. Podrobnosti akcije so predstavili na današnji novinarski konferenci. V 12 hišnih preiskavah so zasegli dva kilograma konoplje in 270 gramov amfetaminov. Izmed sedmih osumljencev so jih pet v sredo zvečer privedli k preiskovalni sodnici, ki je za njih odredila pripor.
V lokalih preprodajali drogo
Kranjski kriminalisti so v mesecu juniju leta 2006 zaznali kriminalno aktivnost skupine, ki jo je vodil 25-letni Tržičan. Skupina je delovala na območjih Tržiča, Kranja in Ljubljane, kjer so se zadrževali po gostinskih lokalih, v katerih so prepovedane droge uživali in jih preprodajali. Združba se je usmerila zlasti na mlajše osebe in zagotavljala nakupe drog tudi mladostnikom, starim le 15 let.
Poleg vodje združbe naj bi v njej po ugotovitvah kriminalistov delovali še 21-letnik, dva 30-letnika in 32-letnik iz območja Gorenjske ter 24- in 25-letnik z območja Ljubljane. Skupaj naj bi izvršili najmanj 11 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa z mamili ter dve kaznivi dejanji omogočanja uživanja mamil. S prekritimi metodami dela, ki jih je policija izvajala približno pol leta, so poleg amfetaminov in konoplje, odkrili tudi 163,79 grama kokaina, kar je približno od 326 do 818 posameznih odmerkov.
Najbolj aktualana t.i. Balkanska pot
Pomočnik direktorja kriminalistične policije Generalne policijske uprave Boris Kanduti je pojasnil, da je področje prepovedanih drog ena izmed prioritet dela slovenske policije. Aktivnosti potekajo tako na področju preventive, kot sodelovanja z različnimi institucijami in nadzorstva na mejah ter odkrivanja združb, ki se ukvarjajo s tovrstno kriminaliteto.
Policija največ prepovedane droge zaseže na mejnih prehodih s Hrvaško, saj je najbolj aktualna še vedno t.i. Balkanska pot.
Delo slovenske policije na področju prepovedanih drog je bilo lani uspešnejše kot v letu pred tem, kar je razvidno tako iz količine zasežene droge kot iz števila obravnavanih kaznivih dejanj in oseb. Lani so namreč obravnavali 1590 kaznivih dejanj prometa z mamili, za katere je bilo osumljenih 1899 oseb, leta 2005 pa so odkrili 1026 tovrstnih kaznivih dejanj, ki naj bi jih storile 1504 osebe. Obravnavali so tudi 229 kaznivih dejanj omogočanja uživanja mamil oziroma 211 osumljencev. Leta 2005 pa so obravnavali 215 kaznivih dejanj omogočanja uživanja mamil, ki naj bi jih zagrešilo 232 oseb.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.