Mariborski policisti in kriminalisti so v manj kot dveh dneh preiskali umor 44-letne ženske, ki se je zgodil v torek zvečer. Dejanja je utemeljeno osumljen 59-letni moški iz Maribora, ki je duševni bolnik in je bil že osumljen in spoznan za krivega podobnega dejanja v letu 1990, so na novinarski konferenci povedali predstavniki PU Maribor.
Vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Maribor Marjan Fank je izpostavil zahtevnost preiskave predvsem zaradi odsotnosti motiva za to kaznivo dejanje. Zato so policisti opravili številne razgovore in preverili večje število oseb v sociološki mreži umorjene in v soseski, kjer je bilo dejanje storjeno.
Zbrana obvestila so policiste pripeljala do 59-letnega moškega, stanujočega v bližini kraja dejanja, ki je, kot je dejal Fank, "skoraj identično" kaznivo dejanje storil že leta 1990 in je bil zaradi zdravstvenega stanja s sklepom sodišča takrat napoten na obvezno psihiatrično zdravljenje. Policija je z osumljenim opravila samo začetni razgovor ob aretaciji v sredo zvečer, pri kateri se je osumljeni upiral in je z nožem napadel tudi pripadnika specialne enote policije, a se je prijetje končalo brez poškodb.
Osumljenca prisilno hospitalizirali
Osumljenega je pregledalo zdravstveno osebje, ki je ocenilo, da ni sposoben za pridržanje in ga je napotilo v psihiatrično ustanovo, kjer je bil prisilno hospitaliziran. Policisti, ki so v stanovanju osumljenega zasegli več predmetov in jih poslali na forenzične preiskave, so zoper osumljenega že podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja umora, za kar je zagrožena zaporna kazen najmanj 15 let, je povedal Fank.
Že pri dejanju iz leta 1990 motiv ni bil nikoli jasno izkazan, ampak je šlo izključno za posledico neke duševne motnje, je dejal Fank. Povedal je, da tudi v tokratnem primeru resnega motiva za dejanje policisti niso uspeli ugotoviti, ampak je bilo dejanje "očitno storjeno v neki intenzivirani duševni motnji", pojasnila v zvezi s tem pa bodo lahko podali izvedenci psihiatrične stroke.
Ko storilec ne izbira žrtve
Primeri tako nenadnih, nepričakovanih in krutih umorov, kjer storilec ne izbira žrtve, so v kriminalistični praksi redki. V ljudeh povzročajo strah in negotovost, saj se vsakdo, še posebej pa tisti, ki živijo na območju, kjer je bil umor izvršen, čutijo ogrožene, ker se lahko prepoznajo kot potencialna naslednja žrtev, pa je v zvezi s tem na novinarski konferenci dejal direktor uprave kriminalistične policije PU Maribor Aleksander Jevšek.
Zato je po njegovih besedah izjemo pomembno, da kriminalisti in policisti storijo vse, da storilca čim prej odkrijejo in primejo, kar so v konkretnem primeru tudi storili. Fank pa je pojasnil še, da je bila v začetni fazi preiskave delovna verzija tega kaznivega dejanja uboj, ker vse okoliščine še niso bile poznane, po nadaljnji preiskavi in kasnejšemu posvetu s tožilstvom pa je bilo ugotovljeno, da "obstaja sum te kvalificirane oblike uboja", kar po novi zakonodaji pomeni, da gre za umor.
Omenjeni primer je prvi letošnji primer dokončanega umora na območju PU Maribor, so pa mariborski policisti v tem tednu obravnavali tudi dva poskusa uboja. Lani so na območju PU Maribor zabeležili en primer umora.
V celotni Sloveniji se število umorov v zadnjem času zmanjšuje, preiskanost dejanj pa je stalno med 90 in 100 odstotki, je dejal Fank. Slovenska policija je lani obravnavala 12 umorov in 26 poskusov umorov, letos pa 10 umorov oz. ubojev in osem poskusov.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.