Obdolženi Wu Zuxiong je izrecno pripovedoval, da tisti, ki hudo ravna s svojo družino, ni vreden življenja, je na sojenju zaradi umora kitajskega para na ljubljanskem okrožnem sodišču dejal psihiater Slavko Ziherl, ki je tudi pripravil izvedensko mnenje obdolženega.
Mnenje je pripravil že lani julija, zdaj je pred sodnim senatom nastopil kot priča na zahtevo Kitajčeve zagovornice Vanje Šisernik. Pojasnil je, da obdolženi verjame, da morajo biti ljudje kaznovani za nepošteno in zlobno ravnanje, kar je posledica okolja, v katerem je odraščal, kjer prevladujejo "arhaično oziroma primitivno mišljenje in rituali verovanja" ter stroga očetovska vzgoja.

Na vprašanje Šisernikove, ali lahko človek tako hudo kaznivo dejanje, kot se očita obdolženemu, stori pri polni zavesti, je odgovoril, da je tako kaznivo dejanje večinoma motivirano z zelo močnim čustvenim stanjem, storilec pa ponavadi ne razume, kaj počne. Tako čustveno stanje lahko traja zelo dolgo, med samim kaznivim dejanjem pa se lahko afekt sprevrže v silovito in nenadzorovano agresijo.
Nato je pred sodnico Mojco Zalar Kocjančič stopil brat umorjenega, Ying Yuan Lin, ki je pojasnil, da mu ne brat ne pokojna svakinja nista potožila o težavah s svojimi zaposlenimi ali sorodniki umorjene. Obdolženi je bil namreč svak umorjene, Lin pa je dejal, da če ne bilo vse v redu, pokojna tudi ne bi povabila otrok obdolženega, naj pridejo živet v Slovenijo.
Tretja priča, Štefan Makar, ki ima delavnico v neposredni bližini hiše, kjer se je tragedija zgodila, je dejal, da je tisto jutro slišal le krike in jok ter videl senco, ki je šla mimo dvorišča.
Umoril naj bi ju z motiko
Zuxionga obtožnica bremeni, da je 18. junija lani zgodaj zjutraj na Ižanski cesti v Ljubljani na grozovit in zahrbten način umoril kitajski par, 46-letnega moškega in 45-letno žensko. Umor naj bi obdolženi, sicer sorodnik umorjene, storil iz morilske sle, koristoljubnosti, prikrivanja drugega kaznivega dejanja, brezobzirnega maščevanja oziroma kakšnih drugih nizkotnih nagibov.
Umorjena zakonca sta namreč vodila restavracijo na Prulah v Ljubljani, v kateri je delal tudi obtoženi, vendar sta ga odpustila, prav tako tudi njegovo ženo. Po podatkih, ki jih je po pregledu kraja umora zbrala policija, naj bi 44-letnik skozi balkon prišel v stanovanje para ter ju z motiko večkrat udaril po glavi in prsnem košu.
Trupli sta bili tako izmaličeni, da so imeli policisti težave pri identifikaciji. Kitajec je že na prejšnji obravnavi dejal, da ni ničesar storil in da se ne bo zagovarjal. Njegove sledi DNK so sicer našli tako na morilskem orožju kot oblačilih, odvrženih v bližini hiše.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.