Na Gorenjskem so policisti do oktobra letos obravnavali več kot 650 vlomov, v zadjem času največ v dopoldanskem in popoldanskem času, saj je dan že bistveno krajši in so oškodovanci še odsotni od doma. Kot so sporočili s PU Kranj, je podatek primerljiv z enakim obdobjem lani.

Vlomilci največkrat vlamljajo v stanovanjske hiše in vikende ter vozila. V stanovanjske hiše so tako vlomili v približno 30 odstotkih vseh vlomov, delež vlomov v vikende je približno 10 odstotkov, tak pa je tudi delež vlomov v vozila. V preostalem deležu pa so se zvrstili vlomi v stanovanja in kleti v blokih, trgovine, gostinske lokale in kioske. V blokih največkrat vlomijo v stanovanja v nižjih in višjih nadstropjih, saj so stanovanja nižje lažje dostopna, višje pa so bolj umaknjena.
Policisti so pri ogledih vlomov ugotovili tudi, da so slabše varovane tudi kleti v nekaterih stanovanjskih blokih, predvsem tam, kjer se bloki ne zaklepajo ali pa so predmeti v kleti zavarovani samo z obešanko. Kombinacija obojega pa je prava vaba za vlomilce, kot je bilo na Jesenicah, ko je neznani storilec z nasilnim odpiranjem vlomil v več slabo varovanih kleti v blokih in ukradel nekaj predmetov.
Sicer pa so gorenjski policisti zabeležili največ vlomov v obrobnih naseljih Kranja, najmanj pa v Tržiču, v vikende pa najbolj vlamljajo na Bledu in v Bohinju.
Vlomilci v stanovanja vlamljajo skozi vrata, največkrat skozi balkonska, pa tudi skozi okna. Najbolj dejavni so vlomilci (v času od oktobra do konca leta) med 8. in 12. uro ter med 16. in 20. uro, tako je bilo tudi leta 2013 in 2014. V omenjenem času ljudi namreč ni doma, popoldan pa je tudi dan krajši. Vlomilci največkrat ukradejo zlatnino in denar.

Na PU Kranj opozarjajo, da je vlome v nekaterih primerih mogoče preprečiti z uporabo varnostnih sistemov in elektronskih varoval, varoval proti dvigu vrat, z zapahi za okna, senzorji, časovnimi stikali za samodejno prižiganje luči, pa tudi z nekaj najbolj osnovnimi ukrepi, kot so zapiranje oken, zaklepanje vrat, z umikanjem vrednejših predmetov z vidnih površin in njihovim ustreznim shranjevanjem.
Če postanete žrtev vlomilca, takoj pokličite telefonsko številko 113 in ne vstopajte v prostor, saj je storilec lahko še v objektu, uničite pa lahko tudi sledi, ki bi lahko pomagale pri odkrivanju storilca. ''Dogaja se, da oškodovanci že ob pogledu na vhodna vrata ugotovijo, da je bilo v njihovo stanovanje vlomljeno, pa vseeno vstopijo vanj in pregledujejo, kaj je bilo odtujeno, seštevajo za koliko so bili oškodovani, sproti pa uničujejo še sledi,'' opozarjajo policisti in dodajajo, naj oškodovanci raje počakajo pred vrati in do prihoda policije opazujejo prostor in okolico ter na primer navežejo stik z bližnjim sosedom.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.