
Kriminalci poznajo številne načine, kako droge prepeljati iz ene države v drugo. Tako so začeli graditi improvizirane podmornice, s katerimi so prevažali kokain iz Južne Amerike v ZDA. 13. julija so policisti v Karibskem morju, in sicer na meji med Hondurasom in Nikaragvo, opazili eno izmed omenjenih plovil. Sledil je njen neslavni potop, okoli sedem in pol ton kokaina pa je ostalo na dnu morja. Policija je iz potapljajoče podmornice rešila oziroma prijela štiri osebe. Podmornica je potovala iz Kolumbije, namenjena pa je bila v ZDA.

Nato so sledile priprave ameriških in honduraških organov na dvig kokaina na površino in prevoz do obale. Tovor so nato raztovarjali in tehtali kar dva dni, in sicer v pristanišču v floridskem Miamiju.
Preiskovalci so vrednost pošiljke ocenili na približno 180 milijonov ameriških dolarjev, poročajo tuji mediji. Na podmornici je bilo okoli 232 paketov kokaina, vsak pa je tehtal okoli 30 kilogramov.

Britanska policija zasegla rekordne 1,2 tone kokaina
Medtem pa je britanska policija na jahti, ki je bila na poti s Karibov na Nizozemsko, zasegla rekordne 1,2 tone kokaina, ki bi bil na ulici vreden 300 milijonov funtov (343 milijonov evrov).
Zaseženega kokaina bi bilo dovolj za sedem milijonov odmerkov, kakršni se običajno prodajajo na britanskih ulicah, kar je približno tretjina letne porabe te droge na Otoku, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za največjo količino kokaina, ki so ga doslej zasegli v Veliki Britaniji. Policija domneva, da so drogo, skrito v poseben prostor pod kopalno ploščadjo, na jahto naložili v Venezueli.
V povezavi s pošiljko je bilo na Nizozemskem aretiranih šest oseb. Vsi aretiranci so nizozemski državljani, med njimi pa je tudi 60-letni lastnik jahte in njegovi trije sinovi, stari 27, 32, in 34 let.
Francoske oblasti so bile o jahti obveščene že maja, ko je bila na Karibih, nato pa so jo spremljale do britanskega pristanišča Southampton.
Droga je bila tako dobro skrita, da so posebej izurjeni uslužbenci britanske carine potrebovali šest dni, da so jo našli. "Šest dni morda zveni veliko, toda na tako veliki jahti je veliko prostorov, tako da gre za dolgotrajen proces, pri katerem so sodelovali izurjeni uslužbenci, ki so najprej pogledali na očitnih mestih, ko je teh zmanjkalo, pa so se zakopali še v drobovje jahte," je pojasnil Doug McLellan z britanske carine.
Kokain je 90-odstotne čistosti, kar je znatno več od 67 odstotkov, kolikor je povprečna čistost v preteklosti zasežene droge, so še sporočili s carine.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.