V koprsko pristanišče je 23. marca 2015 prispela ladja iz Kitajske. Cariniki Finančnega urada Koper so na podlagi vnaprejšnje analize tveganja določili za pregled zabojnik, namenjen podjetju na Madžarskem. Prijavljena je bila kopalniška oprema.
Pri pregledu so cariniki odkrili, da je kopalniška oprema v le nekaj kartonih v prvih dveh vrstah, za njimi pa so našli večjo količino neprijavljenih cigaret. Odkrili so kar 40.750 zavojev oziroma 8.150.000 cigaret v skupni teži 11.491 kilogramov. Finančni urad Koper je tihotapsko blago zasegel in obvestil koprske kriminaliste, ki v tem primeru vodijo kriminalistično preiskavo.
V Evropi še vedno cveti črni trg
Evropa je predvsem zaradi visokih cen še vedno najpomembnejše ciljno področje za tihotapljenje tobačnih izdelkov in prodajo na črnem trgu. Ne glede na vrsto transporta je to ena najbolj dobičkonosnih dejavnosti za organizirane kriminalne združbe.
''Pošiljke cigaret in tobaka, ki jih cariniki odkrijejo v zabojnikih v luki Koper, največkrat prispejo s srednjega vzhoda in iz Kitajske, v cestnem prometu pa gre najpogosteje za tihotapljenje manjših količin v konstrukcijskih delih vozil ali med osebno prtljago iz držav vzhodne Evrope in balkanskih držav v države zahodne Evrope,'' so zapisali.
Zadnja leta opažajo predvsem zasege cigaret blagovnih znamk, ki nimajo dovoljenja za prodajo na trgu EU. Običajno so izdelane v vzhodnoevropskih državah (Belorusija, Ukrajina) in Rusiji, nato pa pretihotapljene v EU predvsem v cestnem in železniškem prometu.
Po oceni Evropske komisije so proračun EU in proračuni držav članic EU zaradi tihotapljenja in nezakonite trgovine s tobakom in tobačnimi izdelki vsako leto oškodovani za 10 milijard evrov, zato je odkrivanje in preprečevanje tihotapljenja tovrstnega blaga eno ključnih področij pristojnih organov držav članic.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.