Na Sarskem je danes zjutraj medvedka napadla osebo, ki ji je uspela ubežati in ni bil poškodovana. Medvedka z lanskoletnim mladičem se lahko premika po širšem območju, zato Občina Ig prebivalce Sarskega, Suše, Klade, Golega, Kremenice, Dobravice in Drage poziva k previdnosti pri gibanju in zadrževanju na prostem.
O dogodku, ki se je zgodil danes zjutraj ob 5.30 uri, je bilo obveščeno tudi Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP). "Šlo je za srečanje človeka z medvedko z mladiči v naravnem okolju. Do stika ni prišlo," so med drugim sporočili z ministrstva. Dodali so, da so prejeli tudi informacijo o pojavu medvedke z mladiči v bližini naselij na območju Občine Ig, a da gre za isto žival, ne morejo potrditi.
"MNVP je v kontaktu z Zavodom za gozdove Slovenije, ki primer preverja in zbira informacije. V kolikor bo zaradi zagotavljanja zdravja in varnosti ljudi in preprečitve resne škode potrebno, bo MNVP izdal odločbo za odvzem iz narave," so še navedli.
Kako ravnati ob srečanju z medvedom? Pogost poskus strašilnega napada
Medvedi so praviloma plašni in se izogibajo ljudem; verjetno se bodo umaknili, preden jih boste opazili. "Ne marajo presenečenj, zato opozarjajte na svojo prisotnost, še posebno pri prehodu skozi gosto vegetacijo," pa svetujejo na Lovski zvezi Slovenije (LZS). "Med sprehodom po gozdu se držimo označenih poti. Na svojo prisotnost opozorimo z nekoliko glasnejšo hojo in govorjenjem; da se nam živali lahko umaknejo. Mladičem se ne približujemo in jih ne hranimo," še dodajajo.
Odrasli medvedi so samotarji, razen v času parjenja. Medved ima dobro razvita vsa čutila, najbolj pa voh in sluh, vid pa manj. Čez dan največkrat počivajo v goščavi ali brlogu, zjutraj in zvečer pa iščejo hrano, ki so jo sposobni zavohati več kilometrov daleč. Z veseljem se lotijo tudi hrane človeškega izvora, še posebej če je ta slabo zavarovana (odpadki, poljščine, rejne živali ...), pojasnjujejo na LZS in poudarjajo, da je prav hrana človeškega izvora, ki medvede privablja v bližino naselij, najpogostejši vzrok konfliktov.
"Pri medvedih je pogost poskus strašilnega napada, kar pomeni, da želijo človeka, ki je zanje vsiljivec, sprva samo pregnati. To pogosto naredi tudi medvedka, ki vodi mladiča. Nevarno pa je, kadar se človek znajde med medvedko in mladiči. Takrat medvedka meni, da so njeni mladiči ogroženi in sledi pravi napad. Medvedi so dobri plezalci, v teku pa dosežejo hitrost do 50 km/h; ujamejo vas lahko v nekaj metrih, zato ne bežite in ne plezajte na drevo. Ob srečanju z medvedom se vedemo umirjeno – umikajmo se počasi in ritensko, ne obrnimo mu hrbta," so še zapisali pri lovski zvezi.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.