Obtoženim obtožnica očita kaznivo dejanje nasilništva, ki naj bi ga zagrešili 8. junija okoli ene ure zjutraj na veselici v Ribnici, piše Delo, ki je poročalo o ponedeljkovem začetku sojenja.
Po prepričanju tožilstva naj bi mladoletnik župana z roko udaril v glavo, zatem pa najmanj trikrat s pestjo v predel glave še 18-letnik. Nato naj bi župana v glavo večkrat udaril še 25-letnik. Samo Pogorelc je zaradi udarcev padel na tla, nato pa naj bi ga trojica še obrcala. Pri tem naj bi jo skupila tudi Pogorelčeva soplesalka, sicer policistka, ki pa takrat ni bila na službeni dolžnosti.
Pogorelc je na sodišču, kjer je bil zaslišan kot priča, povedal, da je šlo za zahrbtno dejanje. Vmes je posegla soplesalka, da bi ga zaščitila, posledično pa je bila tudi sama žrtev, je povedal.
25-letnik, ki se v ponedeljek ni zagovarjal, trdi, da ni kriv oziroma da ga tistega jutra sploh ni bilo na plesišču. Podobno je v preiskavi govoril 18-letnik. Oba sta sicer priprta in nasprotujeta temu, da se jima sodi preko videokonference iz pripora.

Tožilec Andrej Žabkar je za primer priznanja krivde vsakemu ponudil leto dni zapora za kaznivo dejanje nasilništva ter 25-letniku še dodatnih šest mesecev zapora za povzročitev lahke telesne poškodbe v škodo županove soplesalke. Enotna kazen zanj bi tako znašala 17 mesecev zapora.
Po pisanju Dela pa je marsikoga presenetil podatek, da se je sojenje začelo le 22 dni po dogodku, saj na račun pravosodja v zadnjih letih leti veliko očitkov glede predolgega odločanja o kazenskih zadevah. Na sodišču so za časopis neuradno pojasnili, da gre za priporno zadevo, ki že sama po sebi zahteva prednostno obravnavo. Poleg tega gre za obravnavo "milejšega kaznivega dejanja", ki ga lahko obravnava manjše lokalno okrajno sodišče, to pa je precej manj obremenjeno kakor tisto v Ljubljani.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.